Spadkobiercy odzyskali grunt. Mieszkańcy boją się, że trafią na bruk

Spadkobierca uzyskał grunty przy Grochowskiej 230a
Spadkobierca uzyskał grunty przy Grochowskiej 230a
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Spadkobierca uzyskał grunty przy Grochowskiej 230aArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy bloku przy Grochowskiej 230a boją się, że zostaną wyrzuceni na bruk. Działkę odzyskali spadkobiercy przedwojennych właścicieli. – Już nie mamy dostępu do ciepłej wody. Niedługo nie będziemy mogli wyjść na ulicę – niepokoją się. Nowy właściciel chce od miasta grunt... bez budynku.

Dom powstał w 1951 roku. Teren pod nim objęty był dekretem Bieruta. – Z wnioskiem o przyznanie prawa własności czasowej do gruntu wystąpił następca prawny dawnej właścicielki, który posiadał umowę kupna sprzedaży – tłumaczy Konrad Klimczak z wydziału prasowego urzędu miasta.

Co w skrócie oznacza, że miasto musiało oddać nieruchomość. Ale nie blok. A jest w nim 60 mieszkań - własnościowych i komunalnych. Mieszkańcy tych niewykupionych boją się, że zostaną wyrzuceni na bruk.

Boją się o czynsz

Decyzją władz Warszawy, spadkobierca otrzymał prawo wieczystego użytkowania gruntu. Przekazano mu też niewykupione lokale, które znajdowały się w bloku. Oddanie gruntu jest jednak równoznaczne z przekazaniem budynku. – Tak wynika z ustawy o gospodarce nieruchomościami – tłumaczy Klimczak.

Mieszkańcy lokali komunalnych obawiają się, że nowy właściciel wyrzuci ich z bloku albo znacznie podwyższy czynsz, którego nie będą w stanie spłacić. Są rozżaleni i krytykują władze miasta. – Oddaje się ludzi na pastwę losu. W tym bloku mieszkają osoby starsze i emeryci. Jeśli zostaną wyrzuceni albo obciążeni zbyt dużymi czynszami, nie poradzą sobie – mówi nam jeden z mieszkańców. Nie chce ujawniać swojego nazwiska, bo boi się ewentualnych represji ze strony nowego właściciela.

– Pewnie urzędnicy wcisną nas do mieszkań socjalnych, gdzie będzie wspólna łazienka na zewnątrz i opłakane warunki. Nie pozostaje nam nic innego, jak śpiewanie smutnej piosenki: "Prawo już było, mieszkań nas pozbawiło…" – dodaje.

Właściciel zagrodzi działkę?

Sytuacja mieszkańców, którzy zdążyli wykupić swoje mieszkania, jest lepsza o tyle, że nie mogą zostać wyrzuceni. Jak informuje urzędnik ratusza, przysługuje im prawo użytkowania wieczystego gruntu i tym samym prawo własności do mieszkania. – Grunt będzie współwłasnością ich i nowych właścicieli – tłumaczy Klimczak.

Poseł Paweł Lisiecki, wiceprzewodniczący zespołu parlamentarnego ds. uregulowania stosunków własnościowych, który również zajmował się sprawą Grochowskiej 230a przewiduje różne scenariusze. – Współwłaściciel może uprzykrzyć życie lokatorom na różne sposoby, na przykład zażądać służebności, bo przy wyjściu z klatki będą wchodzić już na jego prywatny teren – tłumaczy. Służebność oznacza, że właściciel gruntu może wytyczyć ściśle określone "ścieżki", którymi mieszkańcy będą mogli się poruszać, np. jedną prowadzącą od ulicy do wejścia.

– Może też może podnieść fundusz remontowy za pomocą uchwały wspólnoty i w ten sposób zadłużyć właścicieli - dodaje Lisiecki.

Taki fundusz to opłata obowiązkowa. Do jego utworzenia dochodzi na podstawie uchwały właścicieli lokali podejmowanej większością głosów. Większość ta zależy od stosunku powierzchni użytkowej lokalu do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali. - Wszystko zależy więc od tego, jaka część należałaby do nowego właściciela. Jeśli uzyskałby ponad 50 proc. udziałów we wspólnocie, mógłby podnieść fundusz – mówi Lisiecki.

Nasz rozmówca mieszkający przy Grochowskiej 230a twierdzi, że skandaliczne sytuacje pojawiają się już teraz. – Nie możemy ocieplić budynku ani doprowadzić ciepłej wody, bo teren jest jego. Co się stanie, jeśli na miejsce będzie musiała dojechać karetka albo nastąpi jakaś awaria wodociągów? Kto wtedy nam pomoże? – pyta zaniepokojony.

Sprawa w sądzie

Urzędnicy odpowiadają na wszystkie pytania bardzo ostrożnie. Przekonują, że prognozowanie, co może się wydarzyć, jest niemożliwe, bo sprawa jest w sądzie. I to nie na wniosek mieszkańców, lecz właśnie nowego właściciela działki. – Zaskarżył decyzję o zwrocie. Chce grunt, ale nie chce budynku – informuje Klimczak.

Mieszkańcy apelują, aby miasto wypłaciło odszkodowanie za grunt i uratowało ich mieszkania. Na pytanie czy ratusz rozważa taki scenariusz, Klimczak odpowiada: – Na razie czekamy na decyzję sądu w tej sprawie.

Nieuregulowana reprywatyzacja

Problem nieuregulowanej własności gruntu i budynku przy Grochowskiej 230a to nie pierwsza (i pewnie nie ostatnia) taka sprawa w Warszawie. Wszystko przez nierozwiązaną sprawę reprywatyzacji związaną z tzw. dekretem Bieruta. Dokument został wydany w 1945 roku. Miał służyć jako pomoc w odbudowaniu stolicy po II wojnie światowej. Jego skutkiem było przejęcie wszystkich gruntów znajdujących się w granicach miasta przez Skarb Państwa.

Teraz dawni właściciele lub osoby skupujące od nich roszczenia zgłaszają się do władz Warszawy po grunty i nieruchomości. Miasto, zgodnie z prawem, musi im je oddać. Traci kamienice, szkoły, parki, a także miliony złotych na odszkodowania. Sytuację może uregulować jedynie odpowiednia ustawa.

Karolina Wiśniewska

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP