Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Najnowsze

Smyk zmieni nazwę. A co z przystankami?

Najnowsze

Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.plJaka będzie nazwa przystanków?

Dom handlowy u zbiegu Al. Jerozolimskich i Kruczej, znany warszawiakom jako Smyk, nie będzie nosił tej nazwy po remoncie. Inwestor chce, by nową dostały też pobliskie przystanki autobusowe i tramwajowe.

Stoi pusty, nie ma w nim już sklepu z zabawkami, ale za to przed kilkoma dniami "wprowadzili" się tam na kilka godzin squattersi. Dom handlowy przy Al. Jerozolimskich ma być docelowo odrestaurowany, a jego powierzchnie wykorzystywane pod biura i handel. Początku prac na razie nie widać. Dlaczego?

Przystanki jak budynek?

- Czekamy na uprawomocnienie się pozwolenia na budowę. Myślę, że latem ruszą prace - mówi Anna Fijałkowska z firmy Immobel Poland. I zaznacza od razu, że nowy budynek nie będzie już nosił dobrze znanej warszawiakom nazwy. – Na razie nowej nazwy nie zdradzamy – zastrzega.

Wiadomo jednak, że ma nawiązywać do pierwotnej nazwy budynku, czyli Centralnego Domu Towarowego, zwanego Cedetem. Tak zapowiadano, gdy pojawiły się pierwsze plany remontu. Inwestor mówił wtedy, że odtworzy neon z takim właśnie napisem, na elewacji budynku.

ZOBACZ ARCHIWALNE ZDJĘCIA BUDYNKU.

Tak czy owak oznacza to prawdopodobne zmiany w komunikacji miejskiej. Szczególnie dla pobliskich przystanków autobusowych i tramwajowych, które teraz noszą nazwę DH Smyk.

- To jest jeden z tematów dotyczący tej inwestycji, którym będziemy się zajmowali. Planujemy porozmawiać z urzędnikami w tej sprawie. Chcielibyśmy, by nazwa przystanku odzwierciedlała nazwę budynku – zaznacza Fijałkowska.

Propozycje nazwy

My już zapytaliśmy Zarząd Transportu Miejskiego o taką możliwość. - Nazwy przystanków muszą być aktualne. Jeżeli ten budynek nie będzie nazywał się Smyk, to zastanowimy się jaką nadać. Będziemy kierowali się zasadami dotyczącymi nazewnictwa, które zakładają, ze nadaje się je od ulic poprzecznych lub w następnej kolejności od obiektów użyteczności publicznej czy charakterystycznych punktów - wyjaśnia Igor Krajnow, rzecznik ZTM.

Jak Waszym zdaniem powinny nazywać się przystanki w tej okolicy po zmianie? Czekamy na propozycje na forum.

ZOBACZ, JAK PRZED KILKOMA DNIAMI SMYK PRZEJĘLI SQUATTERSI:

Akcja policji w smykuTVN 24

ran/r

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl