"Skandal! Złodziejstwo!" Kłótnia o budżet obywatelski

Wystąpienie Przemysława Paska
Wystąpienie Przemysława Paska
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Wystąpienie Przemysława PaskaMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

- 3/4 projektów zgłoszonych do budżetu partycypacyjnego zostało zweryfikowanych pozytywnie - oświadczył na konferencji prasowej wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak. Ale na spotkanie przyszli głównie ci, których pomysły zostały odrzucone. Najgoręcej protestował oburzony Przemysław Pasek z fundacji Ja Wisła, który oskarżył urzędników o złodziejstwo i oszustwa.

- 3/4 projektów zgłoszonych do budżetu partycypacyjnego zostało zweryfikowanych pozytywnie - oświadczył na konferencji prasowej wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak. Ale na spotkanie przyszli głównie ci, których pomysły zostały odrzucone. Najgoręcej protestował oburzony Przemysław Pasek z fundacji Ja Wisła, który oskarżył urzędników o złodziejstwo i oszustwa.

Liczby nie wyglądają źle. Na 2333 zgłoszonych projektów 1429 zostało zweryfikowanych pozytywnie, co oznacza, że zostaną poddane pod głosownie mieszkańców. 247 pomysłów  z ogólnej puli zostało wycofanych przez projektodawców, 203 odrzucono w preselekcji.

Liczba propozycji odrzuconych przez urzędników to 454. Ale właśnie one budzą największe emocje.

Skrupulatna weryfikacja?

Wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak stwierdził, że to wynik bardziej skrupulatnej weryfikacji, która pozwoli uniknąć takich sytuacji, jak w poprzedniej edycji budżetu obywatelskiego, kiedy zaakceptowane i przegłosowane mają poważne problemy z realizację (najgłośniejszy przykład to ośrodek dla niepełnosprawnych na Ursynowie czy pasy rowerowe na Ochocie).

Dlaczego część projektów odrzucono? Jak podała szefowa Centrum Komunikacji Społecznej Urszula Majewska, najczęstszym powodem negatywnej weryfikacji były: niespełnienie kryterium ogólnej dostępności, brak zgody na zmiany w projektach, proponowanie zadań, które nie są zadaniami własnymi miasta lub jego jednostek, brak możliwości zrealizowania w ciągu jednego roku, niezgodność z planem miejscowym, roszczenia do nieruchomości albo zlokalizowane projektu na nieruchomości niebędącej własnością miasta.

Majewska podkreśliła także, że część propozycji zaplanowano już w budżecie miasta. – One zostały zweryfikowane negatywnie, ale zostaną zrobione – zastrzegła.

Problemy projektów drogowych

Urzędnicy przekonywali, że poszli na rękę projektodawcom liberalizując zasadę, która nakazuje realizację projektu w ciągu roku. Chodzi szczególnie o projekty drogowe, których procedury są długotrwałe – najpierw analizy, potem przetarg na projekt, przetarg na wykonawcę i dopiero prace.

- Te projekty są coraz bardziej rozlegle i skomplikowane. Większość negatywnie zweryfikowanych dotyczyło sygnalizacji świetlnej – przyznał Łukasz Puchalski z Zarządu Transportu Miejskiego. Dlatego miasto postanowiło uruchomić część pieniędzy jeszcze w tym roku.  - Projekty rozpoczną się w sierpniu-wrześniu. Zimę będziemy mogli spędzić na projektowaniu, a realizacje odbędzie się w trzecim, nawet czwartym kwartale 2016 roku – zapowiedział.

Najwięcej negatywnie zweryfikowanych projektów przypadło na Zarząd Dróg Miejskich. Wiceprezydent Warszawy przyznał, że wielokrotnie zawodziła komunikacja między drogowcami a projektodawcami i zapewniał, że to się poprawi. Zapowiedział, że jeszcze na ten tydzień wyznaczono dwa terminy na spotkania autorów odrzuconych pomysłów z urzędnikami. Dlatego liczby, które w poniedziałek podano mogą się jeszcze zmienić.

Z kolei rzeczniczka Zarządu Oczyszczania Miasta pochwaliła się, że jej jednostka zaakceptowała 90 procent propozycji. Większość dotyczy dodatkowej zieleni, ławek i śmietników.

Pasek broni pochylni Fajansa

W tym roku na realizację nie ma szans projekt zgłoszony przez Przemysława Paska z fundacji Ja Wisła, który chciał odkopać pochylnię Stoczni Czerniakowskiej, relikt przedsiębiorstwa Maurycego Fajansa z początku XX wieku. Propozycja społeczników koliduje z planami Zarządu Mienia (w retoryce Paska "Zarządu Mienia Deweloperów"), który chce tam wybudować slip do wodowania łodzi.

- Zarząd Mienia zamierza tam wybudować kuriozalne betonowe urządzenie do wodowania statków, chociaż,  jest coś takiego na Żeraniu, każdy może skorzystać. To jest używane okazjonalnie, kilka razy w roku. Chcemy wesprzeć miasto w ratowaniu zabytku, mamy poparcie mieszkańców, a Zarząd Mienia stoi murem, zamierza wydać 3,5 mln zł na zniszczenie zabytku! – krytykował poczynania urzędników Przemysław Pasek, który przyszedł na konferencję w kapoku i z kołem ratunkowym.

Punktował, że na odkopanie pochylni nie są potrzebne trzy pozwolenia, których od niego zażądano. Oskarżył urzędników o łamanie prawa, bo pozwolenie na budowę zostało wydane bez zgody konserwatora zabytków. Wiceprezydent Jóźwiak wziął w obronę ludzi Zarządu Mienia. Przyznał, że do nieprawidłowości doszło, ale w urzędzie dzielnicy.

- Pozwolenie na budowę zostało wydane z rażącym naruszeniem prawa przez urzędników, nie mieli kompletu dokumentów potrzebnych do podjęcia decyzji. Zarząd Mienia jest tutaj ofiarą. Ta decyzja będzie uchylona, a przetarg wstrzymany – zapowiedział Jóźwiak i dodał, że projekt Paska jest nie do zrealizowania w ciągu roku. Zapowiedział gotowość do mediacji "w tym drażliwym temacie", ale jego propozycja nie zyskała akceptacji oponenta, który stwierdził, że mamy do czynienia ze "skandalem i złodziejstwem".

Podsumowanie budżetu partycypacyjnego
Podsumowanie budżetu partycypacyjnegoMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP