Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Najnowsze

S8 przed nowym rokiem? Może się uda

Najnowsze

| nw-news.de, TVN24fot. TVN Warszawa

W mijającym tygodniu drogowcy mieli otworzyć drogę ekspresową S8. Z zapowiedzi jednak nic nie wyszło. - Dokumentacja, jaką przesłała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, była niepełna – wyjaśnia Ivetta Biały, rzeczniczka wojewody mazowieckiego.

Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego nie mógł wydać decyzji o dopuszczeniu drogi do ruchu, a na taką właśnie czekają drogowcy. - W czwartek zostało wysłane pismo z prośbą o uzupełnienie dokumentacji. Czekamy na odpowiedź - dodaje Biały.

Kiedy więc trasa zostanie otwarta? Wszystko zależy od GDDKiA. - Drogowcy mają 30 dni na odpowiedź, ale jeżeli się pospieszą, to jest szansa, że na święta droga zostanie otwarta - zapewnia Biały. I dodaje, że inspektor nadzoru potrzebuje maksymalnie dwóch dni żeby wydać decyzję.

"Liczymy na szybką decyzję"

Jeszcze tydzień temu Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka GDDKiA zapowiadała na łamach "Gazety Stołecznej", że dyrekcja liczy na szybką decyzję nadzoru budowlanego, żeby 15 grudnia otworzyć drogę.

Jej zdaniem w dostarczonej dokumentacji niczego nie brakowało, trzeba ją jedynie "doprecyzować". - Na etapie weryfikowania urzędnicy wojewody doszukali się informacji, które trzeba bardziej szczegółowo opisać, pojawiły się też jakieś niezgodności - wylicza Tarnowska.

Drogowcy nie wiedzą jednak, kiedy dokumenty ponownie trafią do wojewody. Na pytanie, czy nastąpi to w przyszłym tygodniu, tak żeby przed świętami otworzyć trasę, odpowiadają: postaramy się jak najszybciej. - W głównej mierze zależy to od urzędów, które są potrzebne wykonawcy do uzupełnienia dokumentacji m.in. geodezyjnej – podkreśla rzeczniczka GDDKiA.

Nie dokończyli S8, bo nie ma A2

Na razie kierowcy i tak nie będą mogli w pełni korzystać z trasy S8 - wszystkiemu winna jest autostrada A2. A raczej jej brak. Dopóki nie zostanie dociągnięta do Kontopy, kierowcy jadący od Żoliborza będą mogli dojechać tylko do węzła Mory, na przecięciu z trasą poznańską. Jak powiedziała "Stołecznej" Tarnowska, za tym skrzyżowaniem powstanie tymczasowa zawrotka. Ekspresówka połączy się z autostradą A2 w maju 2012 roku.

Ekspresówka będzie miała cztery główne węzły: w Morach (skrzyżowanie z trasą na Poznań), przy ul. Warszawskiej (skrzyżowanie z drogą na Sochaczew), z ul. Lazurową oraz przy al. Prymasa Tysiąclecia, gdzie S8 połączy się z Trasą Armii Krajowej.

par/bf/roody

Źródło zdjęcia głównego:  | nw-news.de, TVN24