Przygotuj się na:

77. ROCZNICA POWSTANIA - ZMIANY W KOMUNIKACJI

W niedzielę, w zawiązku z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego stołeczna komunikacja miejska pojedzie inaczej. Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi specjalne linie autobusowe łączące stacje metra i dworce kolejowe z Cmentarzem Wojskowym na Powązkach i Cmentarzem Wolskim. Z kolei do Muzeum Powstania Warszawskiego dowiozą zabytkowe tramwaje linii W.

Najnowsze

Rowerowa jeździ tylko okazjonalnie. Czas na Pieszą Masę Krytyczną

Najnowsze

materiały organizatoraPiesza Masa Krytyczna wyjdzie na ulice

Piesza Masa Krytyczna pojawi się w sobotę na ulicach stolicy. "Dlaczego idziemy? Bo wszyscy jesteśmy pieszymi, a jednak piesi w Warszawie nie są traktowani uczciwie" - tłumaczą organizatorzy.

Po kontrowersyjnej akcji promocyjnej przyszedł czas na działania. W sobotę na ulice wyjdzie Piesza Masa Krytyczna. Jej uczestnicy spotkają się o godzinie 12 na rondzie de Gaulle’a i przejdą chodnikami przez centrum Warszawy aż przed gmach Zarządu Dróg Miejskich przy Chmielnej. Chcą w ten sposób przypomnieć urzędnikom "o tym najważniejszym, ale najbardziej zaniedbywanym sposobie komunikacji".

Przy okazji marszu wskażą konkretne miejsca w Warszawie do zmian, poprawienia, przebudowy. Organizatorzy mają już wytypowane lokalizacje. Pokażą te, które znaleźli na trasie przemarszu z ronda de Gaulle’a na Wolę. Będą szli chodnikami i zwracali uwagę na trakty zastawione samochodami, śmietnikami, trudną do pokonania z wózkiem lub na wózku kostkę brukową na wjazdach w bramy.

"Uwaga, przejście!"Piesza Masa Krytyczna

2/3 śmiertelnych potrąceń na zebrach

Jednym z aspektów, na który zwracają uwagę organizatorzy, jest niebezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. Powołują się przy tym na statystyki. "Skutki bywają tragiczne. 61 procent osób, które giną na warszawskich drogach to piesi. 2/3 śmiertelnych potrąceń ma miejsce na zebrach. Mamy dosyć tych zatrważających statystyk! Domagamy się bezpiecznego i komfortowego ruchu pieszego. Domagamy się traktowania pieszych poważnie przez władze miasta" - tłumaczą.

Ścieżka pieszo-rowerowaPiesza Masa Krytyczna

"Chodniki notorycznie są nierówne, niedostatecznie odśnieżane, źle odwadniane, zbyt wąskie, zastawione samochodami lub innymi przeszkodami. W wielu miejscach brakuje przejść dla pieszych, a istniejące przejścia są niebezpieczne. Nielegalne parkowanie ogranicza widoczność, a rozpędzone auta nie udzielają pierwszeństwa" - piszą na facebookowej stronie wydarzenia.

Poruszają też temat wspólnej przestrzeni dla pieszych i rowerzystów. Ich zdaniem łączenie ruchu pieszego i rowerowego zmniejsza poczucie bezpieczeństwa i rodzi sytuacje konfliktowe. "Wyraźnie separować drogi dla rowerów od chodników. Likwidować niepotrzebne przecięcia chodników i dróg dla rowerów" – postulują.

"Uwaga długa droga!"Piesza Masa Krytyczna

Według organizatorów, problemem w Warszawie są też chodniki, które często wydłużają drogę. "Drogi ruchu dla pieszych powinny prowadzić prosto do celu, a nie dookoła" – twierdzą i apelują o budowę chodników w miejscach przedeptów.

Ale to tylko kilka z powodów, dla których piesi wyjdą na ulice. "Reprezentujemy wszystkich, którzy mają dość niewygodnych przesiadek, przeciskania się między autami i uskakiwania przed rowerami na chodnikach, a także tych, którzy z powodu nieodpowiedniej infrastruktury pieszej ograniczają wychodzenie z domu lub muszą z niego zupełnie zrezygnować" - kończą.

Na tvnwarszawa.pl publikowaliśmy obszerny tekst o wypadkach z udziałem pieszych:

Dwie nastolatki zostały potrącone na przejściuTVN24
wideo 2/20

kz/mś

Źródło zdjęcia głównego: materiały organizatora