Przygotuj się na:

BUDOWA PĘTLI NA WOLI

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczyna budowę nowej pętli autobusowej na Woli. W związku z tym, od wtorku kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą liczyć się z utrudnieniami. Jak informuje ratusz, stara pętla przy Płockiej jest za mała, by mogło się na niej jednocześnie zatrzymywać kilka autobusów przegubowych.

Remontując kamienicę, odkryli XVII-wieczne polichromie

Najnowsze


Pełną parą idą prace remontowe w 11 kamienicach Muzeum Warszawy przy Rynku Starego Miasta. Budowlańcom cały czas towarzyszą konserwatorzy, którzy dokonali już pierwszy odkryć, m.in. XVII- i XVIII-wiecznych polichromii.

Front robót jest imponujący - prace toczą się jednocześnie we wszystkich budynkach muzeum.

- To 11 kamienic połączonych w jedną całość. Modernizacja polega na remoncie i konserwacji kamienic z zewnątrz, jak i wewnątrz. W ramach projektu realizowanego z funduszy norweskich zrealizowany zostanie także pierwszy etap wystawy głównej oraz konserwację i digitalizację eksponatów – mówiła w poniedziałek Joanna Dudelewicz, koordynatorka projektu z Muzeum Warszawy.

Stropy będą lżejsze

Aktualnie robotnicy skupiają się na pracach wyburzeniowych i rozbiórkowych, odsłonięto niemal wszystkie stropy, dzięki czemu można było obejrzeć ich różnorodne konstrukcje. Po zakończeniu prac, stropy mają być lżejsze.

- Dokumentacja projektowa zakłada odciążenie podłóg. Obecne stropy były zasypane polepą z gruzem z lat 40. i 50., to był ciężki materiał zasypowy. Pozbyliśmy się go, teraz uzupełniamy to keramzytem, stabilizowanym mleczkiem cementowym, potem pójdą jastrych i dopiero podłoga z parkietu – opowiadał Robert Wanat, kierownik robót.

Odkryli polichromie

Choć pomieszczenia zostaną niemal w całości "wybebeszone", to historyczny układ zostanie zachowany. Zachowane zostaną także polichromie z XVII i XVIII wieku, na które konserwatorzy natrafili na drewnianych stropach w kamienicy pod numerem 34.

- Trwa ściąganie ciemnych werniksów, konserwatorzy sięgają do najbardziej wartościowych warstw. Drewniane stropy ocalały, bo nad nimi jest strop żelbetowy Kleina, dzięki, któremu kamienica nie zawaliła się w czasie wojny. Strop został wzmocniony tuż przed wybuchem wojny – tłumaczyła Ewa Nekanda-Trepka, dyrektor Muzeum Warszawy.

Natomiast na parterze budynku przy Rynku Starego 36 odkryto XVII-wieczną polichromię z motywem kwiatowym. O wyjątkowości odkrycia świadczy napis do pracowników, który znalazł się na ścianie "Uwaga zabytek. Zakaz kucia w pomieszczeniu (obowiązuje ścian i sklepień)". Na razie nie jest przesądzone, czy polichromie zostaną w całości odsłonięte. - Zdecyduje o tym komisja konserwatorska – zdradziła Dudelewicz.

Długo czekały na remont

Prace, które realizuje firma Castellum, mają potrwać do 30 kwietnia 2016 roku i pochłoną w sumie ok. 60 mln zł. Kamienice na Starym Mieście, gdzie znajduje się muzeum, zostały znacznie zniszczone w drugiej połowie 1944 roku. Od czasu powojennej odbudowy nie były remontowane. Na czas prac budowlanych eksponaty (placówka ma ich niemal 300 tysięcy!) zostały wywiezione i zmagazynowana głównie w Pałacu Kultury i Nauki.

- Na tym plany inwestycyjne wobec Muzeum Warszawy się nie kończą. Mamy pieniądze na remont elewacji Muzeum Woli (to oddział placówki ze Starego Miasta – red.), szykujemy się do otwarcia jesienią Muzeum Warszawskiej Pragi, myślimy też o budowie dużego magazyny na muzealne eksponaty – zapowiedział Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy, a Ewa Nekanda-Trepka dodała, że plany inwestycyjne jej placówki sięgają 2022 roku.

Piotr Bakalarski