Rdza, dziury, odpadający beton. Urzędnicy: nie ma żagrożenia

Stan stołecznych mostów pozostawia wiele do życzeniatvnwarszawa.pl

Stan warszawskich mostów pozostawia wiele do życzenia. Odpadający tynk z Poniatowskiego i Gdańskiego, dziury w Grota-Roweckiego, czy przepalone żarówki ostrzegawcze dla pilotów na pylonach Siekierkowskiego to codzienny obrazek. Ale urzędnicy, którzy odpowiadają za stan techniczny przepraw przez Wisłę, tłumaczą, że ich stan jest dobry.

W miniony weekend na chodnik spadły duże kawałki mostu Poniatowskiego. W tym miejscu w weekendowe noce podążają tłumy warszawiaków m.in. do popularnych klubów na Powiślu.

O złym stanie technicznym okoliczni mieszkańcy informowali Zarząd Dróg Miejskich już kilka miesięcy temu. Drogowcy przekonują, że elewacja była już wcześniej skuwana, żeby się nie kruszyła. W niedzielę ZDM zapowiadał, że inspektorzy wrócą pod most, ale nie podał konkretnego terminu. Dopiero w poniedziałek Adam Sobieraj, rzecznik drogowców zadeklarował, że będzie to jeszcze w tym tygodniu.

Urzędnicy zapowiedzieli, że zostaną skute betonowe elementy mostu, które mogą zagrażać przechodniom.

Na kompleksową naprawę spód przeprawy musi jednak poczekać do końca sierpnia.

Oderwany fragment mostu Poniatowskiego
Oderwany fragment mostu PoniatowskiegoMarcin Gula /tvnwarszawa.pl

Gzyms spadł na jezdnię

Niestety stan innych przepraw przez królową polskich rzek pozostawia wiele do życzenia.

W marcu tego roku, chwile grozy przeżyli kierowcy podróżujący Wisłostradą. Z konstrukcji mostu Gdańskiego odpadł półtorametrowy kawałek gzymsu i uszkodził jeden z przejeżdżających samochodów. Ruch na Wisłostradzie został sparaliżowany.

Dziury w Północnym

Problemy są nawet z najmłodszą przeprawą: mostem Północnym i trasą mostu. W asfalcie już tworzą się dziury. Mimo ich regularnego łatania, ubytki się odnawiają - informowali nas na początki lipca internauci i pytali "ile jeszcze wytrzyma ten badziew?"

Jeszcze przed otwarciem mostu, wandale niszczyli windy i przystanki tramwajowej. Na ekranach akustycznych pojawiło się graffiti.

Nadzieja na remont mostu Grota-Roweckiego

W najgorszym stanie jest jednak most Grota Roweckiego. - Nie zdziwcie się, jak ktoś wpadnie do Wisły razem z barierką – napisał na Kontakt24 w maju tego roku internauta. Przesłał też film, na którym widać bujające się barierki, które powinny stanowić zabezpieczenie dla pieszych i samochodów.

ZDM tłumaczył wówczas, że wymiana całej bariery jest nieekonomiczna, ponieważ cały most idzie do generalnego remontu. Warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisał już umowę z firma, która przeprowadzi prace budowlane.

"Zaraz wszyscy wpadniemy". Most czeka na remont
"Zaraz wszyscy wpadniemy". Most czeka na remontKazik /Kontakt 24

Prace już trwają na moście Łazienkowskim. Sama przeprawa i estakady prowadzące na nią były w takim stanie, że drogowcy w kończy zdecydowali się na wymianę nawierzchni i wyburzenie starych ślimaków. CZYTAJ WIĘCEJ

Tak wygląda burzenie estakad
Tak wygląda burzenie estakadTomasz Zieliński/ tvnwarszawa.pl

Zagrożenie dla... samolotów

Stan techniczny mostów bywa kłopotliwy nie tylko dla kierowców i pieszych. W 2011 roku opisywaliśmy perypetie z lampami na moście Siekierkowskim. Światła są pomocne pilotom, bo informują o potencjalnej przeszkodzie lotniczej.

- To ważny punkt nawigacyjny dla małych samolotów. Szczególnie że w okresie jesienno-zimowym zmierzch następuje wcześnie, jest też sporo mgieł – przekonywał wtedy Krzysztof Krawcewicz, redaktor naczelny branżowego pisma "Przegląd Lotniczy".

Początkowo drogowcy wymianę przepalonych żarówek na pylonach odkładali w czasie. Jednak po interwencji tvnwarszawa.pl i TVN24 wymienili żarówki.

Urzędnicy: "Mosty są bezpieczne"

Kilka przytoczonych zdarzeń daje do myślenia i nasuwa pytania o bezpieczeństwo. Zarząd Dróg Miejskich odpowiada stanowczo, że nie ma zagrożenia dla użytkowników przepraw.

- Stan techniczny obiektów mostowych poprawia się z roku na rok. Świadczą o tym oceny z corocznych przeglądów technicznych. W ramach tego są wykonywane przeglądy bieżące (kwartalnie), przeglądy podstawowe (obowiązkowe, zgodnie z prawem budowlanym), oraz przeglądy pięcioletnie – przekonuje Karolina Gałecka, rzeczniczka ZDM.

Jak dodaje, w czasie kontroli inspektor może podjąć decyzję o zleceniu szczegółowych badań przy współpracy z ekspertami Zakładu Mostów Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej.

- Kiedy stan techniczny tego wymaga wprowadzamy ograniczenia na przykład prędkości lub nośności. Takie ograniczenia pozwalają na dalsze bezpieczne użytkowanie obiektu do czasu usunięcia nieprawidłowości. W przypadku stwierdzenia w trakcie przeglądu, że obiekt nie spełnia odpowiednich norm zostaje przez nas natychmiast wyłączony z eksploatacji – zapewnia.

Długie procedury

Jeśli okaże się, że stan techniczny przeprawy jest na tyle zły, że wymaga remontu, rusza biurokratyczna machina.

Komórka merytoryczna wnioskuje o wpisanie danego obiektu do planu potrzeb remontowych. Po otrzymaniu środków finansowych na realizację remontu, zadanie trafia do zaopiniowania do Biura Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowym Urzędu Miasta. Biuro ma za zadanie skoordynować prace wszystkich jednostek i ustalić harmonogram tak, aby remonty były jak najmniej uciążliwe.

- Nigdy nie ma dobrego czasu na przeprowadzenie robót, bo są to zawsze mniejsze bądź większe utrudnienia dla użytkowników - przyznaje rzeczniczka.

bf/b

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Białobrzegach kierowca samochodu osobowego potrącił dwóch rowerzystów. Jeden z nich trafił do szpitala. Przyczyny wypadku bada policja.

Kierowca potrącił dwóch rowerzystów, jeden trafił do szpitala

Kierowca potrącił dwóch rowerzystów, jeden trafił do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie posiadał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Po południu protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskie i Królewskiej w centrum Warszawy. Walczą w ten sposób o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przykleili się do asfaltu na moście. Potem blokowali ruch w centrum Warszawy

Przykleili się do asfaltu na moście. Potem blokowali ruch w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samochód ciężarowy wypadł z drogi w okolicy Białobrzegów (Mazowieckie). Nikomu nic się nie stało, jednak kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami.

"Kierowca stracił panowanie nad pojazdem". Tir uderzył w barierki, stoi w poprzek jezdni

"Kierowca stracił panowanie nad pojazdem". Tir uderzył w barierki, stoi w poprzek jezdni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP

Dwa auta zderzyły się w nocy z czwartku na piątek na zjeździe z mostu Poniatowskiego. Jak podaje policja, nikt nie ucierpiał. Jeden z kierowców po stłuczce uciekł.

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos w sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos w sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP