Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Przetarg na nowe autobusy zaskarżony. Śląscy przewoźnicy krytykują ZTM

TVN Warszawa

ZTMNa ulice wyjedzie 100 fabrycznie nowych autobusów

Konsorcjum śląskich przewoźników zaskarżyło warunki przetargu ogłoszonego przez Zarząd Transportu Miejskiego – informuje portal Transport Publiczny. Chodzi o 100 nowych autobusów, które mają obsługiwać pasażerów w Warszawie przez 8 lat.

ZTM ogłosił przetarg na początku marca. Zamówienie obejmuje 100 fabrycznie nowych autobusów i zostało podzielone na dwie części, po 50 pojazdów. Ponieważ zostało podzielony na dwie równe części, oferenci mogą startować tylko w jednej z nich.

Szereg zarzutów

Śląscy przewoźnicy A21 z Żor i PKS Południe ze Świerklańca zarzucają zarządowi, że tak skonstruowane zapisy przetargu naruszają swobodę konkurencji i nie są zgodne z prawem zamówień publicznych. Swoją skargę skierowali do Krajowej Izby Odwoławczej.

Co dokładnie nie spodobało się firmom? Jak podaje transport-publiczny.pl, najważniejsze zarzuty to ograniczenie możliwości składania ofert tylko do jednej części zamówienia, nieokreślenie konkretnych linii na jakich ma działać przewoźnik wyłoniony w przetargu, a także konieczność posiadania pełnego wymaganego doświadczenia przynajmniej przez jednego partnera. Dodają jeszcze niejednoznaczny wymóg dotyczący zatrudnienia przez ostatnie trzy lata minimum 70 pracowników i konieczność posiadania odpowiedniego terenu i budowy zaplecza technicznego dla floty autobusów. Sprawą zajmie się teraz Krajowa Izba odwoławcza, niewykluczone, że sam ZTM zmodyfikuje część zapisów. Stołeczni urzędnicy zaplanowali otwarcie ofert w przetargu na 12 kwietnia. Pierwsza z umów, na 50 autobusów ma być zawarta na okres od 1 grudnia 2016 do listopada 2024. Druga od początku stycznia 2017 do końca 2024. ran/r