Najnowsze

Proste bryły w sercu miasta. Takie będzie Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Najnowsze


W piątek odbyła się prezentacja projektów przyszłych budynków Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa. To jedna z największych współczesnych inwestycji kulturalnych Warszawy. Wizualizacje obiektów, które wkrótce mają stanąć w sercu miasta pokazał ich architekt Thomas Phifer.

Budynek leżący od strony ul. Marszałkowskiej, który pomieści MSN, jest jednolitą białą bryłą pokrytą półprzezroczystą tkaniną z włókna szklanego. Leżący od strony Pałacu Kultury gmach teatru to również zwarta bryła, pokryta ażurową siatką z odlanych z metalu elementów.

- Muzeum, teatr i znajdujące się między nimi forum tworzą spójną całość, zachowując jednocześnie odrębność od siebie nawzajem i od otoczenia. Proste bryły budynków kontrastują zarówno z potężnym i wyrazistym Pałacem Kultury i Nauki, jak i z komercyjną architekturą okolicy. Fasady budynków, zbudowane z prostych materiałów o fakturze zachęcającej do dotykania, czerpiące inspiracje z abstrakcyjnych dzieł sztuki, uosabiają twórcze życie stolicy i podkreślają kluczową rolę Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa w tworzeniu nowego centrum kulturalnego Warszawy – powiedział przedstawiając wizualizacje budynków Thomas Phifer i dodał, że skrajnie różnią się one od otoczenia, symbolizując w ten sposób wyjątkowy moment w historii miasta.

"Odpowiedź na potrzeby teatru i muzeum"

- Budynki to wynik ścisłej współpracy między architektem a zespołami obu instytucji, to odpowiedź na ich potrzeby, tego, jak wyobrażają sobie swoje miejsce. Stąd te otwarte partery, stąd duża przezierność obu budynków, połączenie z miastem. Są funkcjonalne i racjonalnie zaplanowane, także pod względem budżetu obu instytucji - podkreśliła Joanna Mytkowska, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Jak tłumaczyła, parter będzie otwarty dla każdego. - Znajdą się tam "galerie szybkiego reagowania". Na pierwszym piętrze znajdzie się przestrzeń na eksperymenty w sztuce, wystawy badawcze, bibliotekę z czytelnią, archiwum Zofii Kulik i archiwum Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Na drugim poziomie będą monumentalne galerie, ogromna przestrzeń z naturalnym swiatłem ze świetlika w dachu. Muzeum zajmie też dwie podziemne kondygnacje - opisywała Mytkowska. - To projekt na miarę naszych możliwości - podsumowała.

Otwarte forum zielenią

Budynki połączone będą otwartym forum, stanowiącym przyjazną, częściowo zadrzewioną przestrzeń publiczną, przeznaczoną na plenerowe działania artystyczne. Forum ma być miejscem spędzania wolnego czasu, a także przestrzenią, w której obie instytucje kulturalne spotykają się z publicznością.

Budynek teatru TR Warszawa zaoferuje unikalne rozwiązanie, pozwalające otwierać główną przestrzeń sceniczną zarówno na plac, jak i na park. Z kolei MSN zapraszać będzie do wnętrza przeszklonym parterem, na którym znajdą się zarówno sale wystawowe, jak i audytorium i centrum edukacyjne. Cały parter osłonięty będzie przed deszczem i śniegiem jasną, półprzezroczystą arkadą.

- Dla teatru to przygoda, a dla mnie wielki moment w życiu. Uczestniczymy w przełomie w myśleniu o mieście, ludziach, roli kultury - opowiadał Grzegorz Jarzyna, dyrektor artystyczny TR Warszawa. - Teatr można robić wszędzie. TR grał na ulicach, na Dworcu Centralnym, w mieszkaniach, dark roomach, a nawet przestrzeni sklepowej. A przez ostatnie kilkanaście lat w schronie przeciwbombowym przy Marszałkowskiej 8, bo tak był planowane to miejsce, w którym mamy siedzibę. Przestrzeń teatru odbiła się na programie i misji. Dlatego cieszę się, że mogliśmy na swojej drodze twórczej spotkać się Thomasem Phiferem, ponieważ jest to człowiek, który zaczyna myśleć o budynku od miejsca - wspominał.

Prezentacja przyszłych budynków Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa
Prezentacja przyszłych budynków Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR WarszawaTVN24

Nowa marka stolicy

- Zlokalizowanie Muzeum Sztuki Nowoczesnej i uznanego nie tylko w kraju teatru TR Warszawa w obiektach w samym sercu Warszawy, w jej centralnej przestrzeni urbanistycznej, stwarza wielką szansę na jeszcze wyraźniejsze zaakcentowanie roli kultury w funkcjonowaniu nowoczesnej metropolii - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Jak dodała budynki, wkomponowane w najbliższe sąsiedztwo kojarzonego miastem Pałacu Kultury i Nauki, wyróżniają się transparentnością architektury i prostotą. - Mogą stać się kolejnymi elementami, współtworzącymi markę Warszawy i budującymi jej wizerunek w świecie – podkreśliła Gronkiewicz-Waltz. Zapewniła, że obiekty powstaną na wykupionych działkach, których nie dotknie problem roszczeń.

Sam Phifer przekonywał, że budynki charakteryzować będzie prostota i klarowność bryły, korespondującej z socrealistycznymi budynkami oraz Pałacem Kultury i Nauki, a także z zabudową komercyjną wokół placu - oraz jej otwartość na miasto.

Do 2020 roku

Harmonogram inwestycji zakłada, że pozwolenie na budowę zostanie wydane w 2016 roku, prace projektowe będą trwały do końca pierwszego kwartału 2017, a budowa rozpocznie się w sierpniu 2017. Cała inwestycja zostanie zakończona do połowy 2020 roku.

Budynek MSN będzie miał powierzchnię ok. 15 tysięcy mkw., zaś teatr ok. 11 000 mkw. Inwestycji będzie towarzyszyła przebudowa placu Defilad. Budżet na projekt oraz budowę części muzealnej wynosi 270 mln zł bez wyposażenia, natomiast koszt budowy teatru, również bez wyposażenia, to 125 mln zł.

Nowy projekt

Siedzibę MSN i teatru na placu Defilad zaprojektowała pracownia Thomas Phifer and Partners. Wcześniej zajmował się tym Christian Kerez, ale ratusz zerwał z nim umowę. Obecnie siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej mieści się przy Pańskiej 3 i w pawilonie Emilia, w miejscu którego ma powstać nowoczesny, 196-metrowy wieżowiec.

jb/b

Pozostałe wiadomości