Problemy z wodą w Pruszkowie i okolicach. Kolejki do beczkowozu MPWiK

Warszawa

Krzysztof Zacharuk/TwitterKolejki do beczkowozów w Ursusie

Przy beczkowozie w Ursusie gromadziły się kolejki mieszkańców, którzy nie mieli dostępu do wody w związku z pracami wodociągowców.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji pracowało przy montażu punktów pomiarowych sieci w Alejach Jerozolimskich. Roboty były już przekładane kilkukrotnie, między innymi ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe. Jak ostrzegali wodociągowcy, na terenie Włoch i Ursusa, Michałowic, Reguł oraz miast - Pruszkowa i Piastowa - może nastąpić spadek ciśnienia wody lub całkowity jej brak.

Odpowiedzią miały być beczkowozy, ale tutaj pojawił się problem.

"Pójdą spać bez mycia zębów"

"Niebawem beczkowóz będzie pusty i ci, którzy nie załapią się na ostatnie krople wody, pójdą spać bez mycia zębów" - napisał jeszcze we wtorek w nocy na Twitterze Krzysztof.

I pokazał na filmie kolejkę chętnych przy ulicy Chełmońskiego. Jak twierdził, na miejscu stawiło się ponad sto osób z wiadrami i baniakami, a na swoją kolej trzeba czekać około 35 minut.

Zdaniem internauty sytuacja nie poprawiła się w środę. "Kolejny dzień bez wody dla kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców stolicy. Od rana duży ruch przy beczkowozach, których jest mniej niż wczoraj. Te, które przyjeżdżają, są natychmiast opróżniane" - relacjonował mężczyzna.

O sytuację z beczkowozami zapytaliśmy MPWiK. Jak przekazała nam Marta Pytkowska z biura prasowego spółki, beczkowozy ustawiono w 16 lokalizacjach. "Woda jest na bieżąco uzupełniana po otrzymaniu informacji o jej wyczerpaniu. Do dyspozycji mieszkańców oddaliśmy także trzy dodatkowe beczkowozy mobilne, które są kierowane w różne punkty miasta. Zgłoszenia o braku wody w beczkowozie lub konieczności podstawienia beczkowozu mobilnego, mieszkańcy mogą kierować pod bezpłatny czynny całą dobę numer 994" - pisała w mailu przesłanym do naszej redakcji.

Dodała też, że na terenie Pruszkowa woda dystrybuowana jest też w litrowych woreczkach. "Od 6 sierpnia do 7 sierpnia do godziny 14:00 łącznie wydano 4500 woreczków. Kolejnych 1500 sztuk zostanie dziś dostarczone do wybranych punktów na terenie Ursusa oraz Włoch" - zaznaczyła.

Punkty poboru wody

Jeszcze przed rozpoczęciem planowanych prac MPWiK informowało o podstawieniu beczkowozów w następujących lokalizacjach:

Pruszków

Piastów

Gmina Michałowice

Reguły

Opacz Kolonia

Ursus

Przeprosiny dla mieszkańców

MPWiK w przesłanym do nas komunikacie przeprosiło mieszkańców za utrudnienia i zapewniło, że uciążliwość związane z pracami postara się zredukować do minimum.

"W tym celu prace są prowadzone non stop, a o ich postępach na bieżąco informujemy za pośrednictwem naszego kanału społecznościowego. Pragniemy jednocześnie podkreślić, że prace te kilkukrotnie przekładaliśmy, między innymi z uwagi na wysokie temperatury powietrza. Sierpień to okres urlopowy, kiedy wielu mieszkańców decyduje się na spędzenie wolnego czasu poza swoim miejscem zamieszkania. Co istotne, w tym terminie pozostaje zamkniętych wiele szkół i przedszkoli" - podkreślili w komunikacie wodociągowcy.

Jak przekonuje MPWiK, prace przy sieci wodociągowej poprawią jej wydajność i niezawodność. "Montaż i uruchomienie dodatkowych punktów opomiarowania pozwoli kontrolować zużycie wody oraz, szybciej niż dotychczas, lokalizować wycieki i awarie" - czytamy w komunikacie przedsiębiorstwa.

Utrudnienia miały potrwać do godziny 22 w środę. O tej porze MPWiK opublikowało na Facebooku komunikat o zakończeniu prac. Pod postem pojawiło się ponad 100 komentarzy. Wielu mieszkańców pisało, że wody jeszcze nie ma, albo ciśnienie jest bardzo słabe. Narzekali też, że woda jest brudna - zabarwiona na żółto lub brązowo. - Po zakończeniu prac otrzymywaliśmy jeszcze sygnały, że nie u wszystkich było odpowiednie ciśnienie. Nasze służby były cały czas w terenie, a mieszkańcy tych budynków zostali poinformowani, że w tej sytuacji problem leżał już po stronie wadliwie działającej instalacji wewnętrznej - mówiła Pytkowska w czwartek rano. Jak dodała, usunięcie tych niedogodności leżało już po stronie zarządców budynków.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy o konferencji stołecznych wodociągowców:

ab/ran

Wiceprezydent o inwestycjach w wodociągachMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/4