Prezydent Komorowski otworzy wystawę katyńską

Tak będzie wyglądać jedna z sal w nowym muzeum fot. MWP
Tak będzie wyglądać jedna z sal w nowym muzeum fot. MWP

17 września prezydent Bronisław Komorowski otworzy w Muzeum Wojska Polskiego wystawę przybliżającą przyszły kształt powstającego w Kaponierze Cytadeli Warszawskiej Muzeum Katyńskiego - powiedział PAP sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert.

- Prawdopodobnie właśnie prezydent otworzy 17 września w Muzeum Wojska Polskiego dużą wystawę katyńską. Będzie to pierwsza prezentacja przybliżająca przyszły kształt ekspozycji Muzeum Katyńskiego w nowej siedzibie - poinformował Kunert.

Wystawa "Pamięć nie dała się zgładzić..." została przygotowana przez zespół, w skład którego wchodzą, oprócz Kunerta, m.in. kurator Muzeum Katyńskiego Sławomir Frątczak i prezes Federacji Rodzin Katyńskich Izabella Sariusz-Skąpska. Tytuł ekspozycji jest cytatem z wiersza Feliksa Konarskiego ps. Ref-Ren pt. "Katyń".

Historia kłamstwa katyńskiego

Jak podkreśla kurator Muzeum Katyńskiego, wystawa ma spełniać funkcję dydaktyczną przybliżając historię kłamstwa katyńskiego i powolnego dochodzenie do prawdy. W ekspozycji zostaną wykorzystane zasoby Muzeum Katyńskiego, głównie przedmioty wydobyte z dołów śmierci w Katyniu, Charkowie i Miednoje.

Wystawa ma przybliżyć zwiedzającym przyszły kształt placówki, a jej twórcom dać możliwość sprawdzenia reakcji na planowane rozwiązania.

Na ekspozycji w Muzeum Wojska Polskiego zostanie także zaprezentowany zalążek elektronicznej bazy danych ofiar zbrodni katyńskiej, w ramach której dostępne będą Księgi Cmentarne Polskich Cmentarzy Wojennych w Katyniu, Charkowie i Miednoje.

"Ściana śmierci"

Sala Hetmańska Muzeum Wojska Polskiego, w której będzie się mieścić ekspozycja czasowa, zostanie podzielona na kilka części, przypominających wnętrze kaponiery w Cytadeli Warszawskiej. W przestrzeni pierwszej określanej jako "Archiwum" znajdą się szafy z dokumentami dotyczącymi zbrodni katyńskiej i przybliżającymi sylwetki ofiar. Elementem dekoracji ścian będzie motyw połówki żołnierskiego nieśmiertelnika.

W części drugiej pt. "Ujawnianie" motyw nieśmiertelnika będzie tłem dla ustawionych pośrodku gablot wypełnionych wodą, w której zanurzone będą dokumenty i fotografie, co poprzez alegorię z wywoływaniem fotografii ma symbolizować powolne ujawniania prawdy o zbrodni.

Pomiędzy przestrzenią drugą i trzecią znajdą się wizualizacje przyszłych instalacji towarzyszących Muzeum Katyńskiemu.

W trzeciej części wystawy znajdą się skrzynie, w których wystawione zostaną dokumenty i ocalałe przedmioty należące do ofiar. Na ścianach umieszczone będą szklane tafle w kształcie nieśmiertelnika z symbolami religijnymi (krzyżem, gwiazdą Dawida i półksiężycem) powtarzającymi motyw z Polskich Cmentarzy Wojennych.

Zwieńczeniem tej przestrzeni będzie prezentowana na wielkoformatowych fotografiach instalacja pt. "Aleja nieobecnych", czyli planowana w Muzeum Katyńskim tzw. ścieżka straży, gdzie stanie ok. 40 pustych postumentów. Na każdym znajdzie się napis z nazwą zawodu lub funkcji pełnionej przez ofiary zbrodni katyńskiej.

"Zmarzlina" to nazwa części czwartej, gdzie znajdujący się na ścianach motyw nieśmiertelnika zostanie "wypełniony" ziemią, imitującą wieczną zmarzlinę. W tej scenerii w gablotach prezentowane będą odnalezione fragmenty mundurów ofiar, a na środku pomieszczenia staną "relikwiarze" - stoły z glinianymi urnami z przedmiotami osobistymi wydobytymi z dołów śmierci. Zamknięciem tego fragmentu będą wielkoformatowe fotografie z Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu.

W ostatniej, piątej przestrzeni pt. "Ściana śmierci" widz zobaczy fragment ścian pamięci, które docelowo znajdą się w dawnej działobitni Cytadeli Warszawskiej. Na płytach z blachy znajdą się nazwiska ofiar mordu katyńskiego, podzielone według miejsca straceń i spoczynku (Katyń, Charków, Miednoje, Bykownia), a także puste miejsca, zostawione dla nazwisk nieznanych jeszcze ofiar i miejsc zbrodni.

PAP/bf/ec

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP