Prawie 20 milionów więcej niż rok temu. WOŚP zamyka finał z większą kwotą

Warszawa

Rekordowy finał zbiórkiTVN24
wideo 2/15

Ponad 81,4 milionów złotych "dla wyrównania szans w leczeniu noworodków" - takim wynikiem zakończył się w niedzielę po północy 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zbiórce w całej Polsce towarzyszyły liczne imprezy, między innymi koncerty, pikniki i aukcje charytatywne.

ZOBACZ, JAK RELACJONOWALIŚMY NA ŻYWO 26. FINAŁ WOŚP

Po północy na koncie WOŚP było ponad 81 milionów 423 tysiące 542 złote. Poprzedni Finał Orkiestra kończyła z wynikiem ponad 62,4 milionów złotych. Ostatecznie zebrano wtedy ponad 105 milionów złotych. Końcowy wynik tegorocznej zbiórki poznamy na początku marca.

Najpierw "światełko", później licytacje

Tuż przed północą tradycyjnie odbyły się tak zwane licytacje najbardziej hojnych darczyńców - na aukcjach telefonicznych sprzedano złote serduszka i złote karty telefoniczne. Najdroższe serduszko - wyrabiane ze złota, sprzedano za rekordową kwotę 488 tysięcy 888 złotych. Wylicytował je pan Roman Roszkiewicz.

Za najdroższą kartę zapłacono 100 tysięcy złotych. W tegorocznym 26. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy uczestniczyło ponad 120 tysięcy wolontariuszy. Zorganizowano 1700 sztabów w Polsce i poza granicami kraju.

Finałowi towarzyszyły liczne imprezy, między innymi koncerty, wydarzenia sportowe i licytacje. O godzinie 20 w niedzielę w całym kraju rozbłysły "światełka do nieba" - kulminacyjny moment 26. Finału WOŚP. W Warszawie fajerwerki można było oglądać na placu Defilad, gdzie od wczesnego popołudnia trwał finałowy koncert.

Bieg i koncerty 26.

Finał WOŚP rozpoczął się w niedzielę o godzinie 8.30. W Warszawie odbył się bieg pod hasłem "Policz się z cukrzycą i ucz się pierwszej pomocy". Całkowity dochód z tej imprezy zostanie przekazany na zakup pomp insulinowych dla ciężarnych kobiet z cukrzycą oraz na zakup materiałów do nauki pierwszej pomocy. Podobne biegi odbyły się w 108 miastach w Polsce i zagranicą.

Na scenie przy Pałacu Kultury i Nauki wystąpiły liczne zespoły, między innymi Mesajah, Nocny Kochanek, Wilki, Coma, Kobranocka, Łąki Łan oraz Poparzeni Kawą Trzy. Warszawiacy mogli zobaczyć panoramę stolicy z ustawionego przed Pałacem Kultury koła młyńskiego lub zrobić zakupy w orkiestrowym sklepie SiemaShop.

Można było także bezpłatnie odwiedzić wszystkie oddziały Muzeum Warszawy. Do godzin wieczornych przed PKiN działała przychodnia, w której można było bezpłatnie skorzystać z porad lekarzy specjalistów, wykonując między innymi badania spirometryczne, okulistyczne i badania piersi czy skorzystać z porad dietetyka.

Nowoczesny sprzęt

Celem tegorocznego Finału jest pozyskanie środków "dla wyrównania szans w leczeniu noworodków". Fundacja chce wyposażyć szpitale położnicze w stanowiska do resuscytacji noworodków, nowoczesne inkubatory, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, pompy infuzyjne czy specjalistyczne aparaty USG oraz pulsoksymetry.

W ubiegłorocznym 25. Finale, WOŚP zebrała 105 milionów 570 tysięcy 801 złotych i 49 groszy. Pieniądze były przeznaczone na ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom. W ciągu poprzednich 25. Finałów Orkiestra zebrała ponad 825 milionów złotych na wsparcie polskiej medycyny.

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

dasz/PAP/now