"Pracownicy są bezimiennymi bohaterami naszych czasów"

Święto Pracy w Warszawie
Święto Pracy w Warszawie
TVN24
Święto Pracy w WarszawieTVN24

Ulicami Warszawy przeszedł tradycyjny pochód pierwszomajowy. Marsz z okazji Święta Pracy zorganizowały OPZZ i SLD. Demonstrujący głoszą hasła o godności pracy, równym traktowaniu i obronie prawa.

Oprócz OPZZ i SLD, wśród organizatorów pierwszomajowej manifestacji są m.in. ZNP, Unia Pracy i PPS. Manifestacja rozpoczęła się około godz. 11 przed warszawską siedzibą OPZZ.

- Są ludzie nie tylko z Warszawy. Przyjechali m.in. z Otwocka, Płocka, ale też z Rzeszowa czy Szczecina. Mają transparenty i głoszą hasła dotyczące równości płacy i pracy - relacjonował Mateusz Szmelter z tvnwarszawa.pl.

Po 11 marsz ruszył w kierunku Nowym Światem, w kierunku pl. Trzech Krzyży. Demonstrujący przeszli Al. Ujazdowskimi, ul. Matejki, aż przed budynek Sejmu RP na Wiejskiej.

Wśród uczestników byli politycy lewicy, m.in. Leszek Miller, Włodzimierz Czarzasty, Paulina Piechna-Więckiewicz, Jerzy Wenderlich i Sebastian Wierzbicki. Jest także Jan Guz i liczne grono związkowców.

"Pracownicy byli liderami zmian"

- Pracownicy zawsze byli razem w chwilach najważniejszych, byli liderami zmian, wymuszali postęp, polepszenie warunków życia i pracy. Niestety płacili za to bardzo często cenę najwyższą. Cenę życia. To oni wywalczyli Święto Pracy 1 maja, byśmy mogli godnie kontynuować to i w obecnym czasie - mówił do zebranych przed siedzibą OPZZ przewodniczący Porozumienia Jan Guz.

Zaznaczył, że w Polsce nadal pracownicy są ofiarami wypadków podczas wykonywania pracy. - Są bezimiennymi bohaterami naszych czasów. Rząd nie stawia im pomników i nie organizuje apeli poległych, media wstydliwie przemilczają - mówił Guz i poprosił zebranych o uczczenie ich pamięci minutą ciszy.

- Codzienność pracownika najemnego nie jest łatwa - bieda, wyzysk i poniżenie, brak przestrzegania prawa pracy, zwolnienia z przyczyn politycznych. Jakże wiele ich jest w mediach, ale też w zakładach pracy. Wysokie bezrobocie, niepewność jutra, brak układów zbiorowych pracy. Tylko wspólnie możemy temu przeciwdziałać - wymieniał szef OPZZ.

Podkreślił, że OPZZ od lat domaga się dodatkowego prawa do emerytury ze względu na staż pracy. - 35 lat pracy kobieta, 40 lat pracy mężczyzna. Złożyliśmy dwa projekty do parlamentu, zebraliśmy ponad 800 tys. podpisów, ale kolejne rządy lekceważą tę inicjatywę. Zwróciliśmy się też do obecnego prezydenta, który tak wiele obiecał w kampanii wyborczej - powiedział Guz. - Niestety rząd premier Beata Szydło i prezydent Andrzej Duda milczą. Przypomnijmy im, że to jest nasz bardzo ważny postulat i nie odstąpimy od niego".

OPZZ od lat domaga się dodatkowego prawa do emerytury ze względu na staż pacy. - 35 lat pracy kobieta, 40 lat pracy mężczyzna. Złożyliśmy dwa projekty do parlamentu, zebraliśmy ponad 800 tys. podpisów, ale kolejne rządy lekceważą tę inicjatywę - powiedział Guz.

"Obiecaliście obniżenie wieku emerytalnego"

Lider SLD Włodzimierz Czarzasty powiedział, że składa dziś przed Polakami "raport o stanie kłamstwa". - Jarosławie Kaczyński, obiecałeś obniżyć wiek emerytalny - skłamałeś - mówił. Dodał, że prezes PiS obiecał też m.in. zlikwidować umowy śmieciowe, rozwiązać problemy frankowiczów i innych, którzy wzięli kredyty.

Czarzasty zwrócił się też do prezydenta Andrzeja Dudy. - Obiecałeś, że jak dojdziesz do władzy obniżysz wiek emerytalny i podwyższysz kwotę wolną od podatku. Powiedziałeś również, że jak tego nie zrobisz, to się podasz do dymisji. Podaj się do dymisji - apelował. - Łamiesz konstytucję, wprowadziłeś dwie możliwości zarządzania krajem poprzez dwa systemy prawne, skłamałeś, okłamałeś ludzi, prezydencie naszego kraju – dodał lider SLD.

Ruszył pochód pierwszomajowy
Ruszył pochód pierwszomajowyMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Likwidacja śmieciówek

Przed manifestacją organizatorzy zapraszali do udziału w wydarzeniu różne partie polityczne, ruchy społeczne i organizacje pozarządowe oraz "wszystkich, którym bliskie są ideały demokracji, ideały ludzi pracujących, bez względu na to, czy ci pracownicy pracują w dwu- czy trzyosobowych firmach, czy w olbrzymich korporacjach".

- My, jako świat pracy, jako organizacje związkowe, chcemy w tym dniu manifestować za likwidacją śmieciówek, za godnym wynagrodzeniem, za zakończeniem ery taniej pracy, za likwidacją kolejek do lekarzy, za godnymi świadczeniami emerytalnymi. Chcemy upomnieć się o prawa, które od lat zgłaszamy, m.in. prawo do zabezpieczenia emerytalnego po przepracowaniu 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Chcemy się upomnieć o prawa ekonomiczne, chcemy się upomnieć o prawa do godnego życia - zapowiadał przewodniczący OPZZ Jan Guz.

Z kolei lider SLD Włodzimierz Czarzasty podkreślał, że 1 maja to również 12. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej i namawiał do uczestnictwa w pochodzie "wszystkie siły, którym bliskie są ideały UE, ideały otwartej Polski, ideały Polski tolerancyjnej". Do udziału w demonstracji zapraszał w szczególności uczestników manifestacji KOD oraz liderów Komitetu.

- Sprawy socjalne i pracownicze, to jedno i bardzo ważne (...), a wejście Polski do UE, przestrzeganie konstytucji i niełamanie prawa - to bardzo ważne również - mówił. Szef Sojuszu zaznaczał ponadto, że obie te kwestie są ze sobą powiązane, ponieważ jeśli konstytucja będzie łamana, to zagrożone będą także prawa pracownicze.

Rozpoczyna się pochód 1 majowy OPZZ i SLD
Rozpoczyna się pochód 1 majowy OPZZ i SLDMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Święto Pracy na starych zdjęciach:

Tak warszawiacy obchodzili Święto Pracy w latach 60.
Tak warszawiacy obchodzili Święto Pracy w latach 60.Narodowe Archiwum Cyfrowe

PAP/ran/kw

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii elektrowni atomowej w Czarnobylu w Warszawie odbył się marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP