Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Najnowsze

Polacy walczą o internetowego Oscara. Faworytem strona o Powstaniu

Najnowsze

materiały prasoweWitryna Warsaw Rising 1944 została nominowana do Webby Awards 2015

Dwa polskie projekty zostały nominowane do nagrody Webby Awards 2015, które jest najważniejszym wyróżnieniem w internecie. O statuetki "metalowych sprężyn" powalczą: strona o Powstaniu Warszawskim - Warsaw Rising 1944 oraz aplikacja dla dzieci na smartfona - Children’s Books. Laureatów w ok. 50 kategoriach wybierze nie tylko Międzynarodowa Akademia Sztuki Cyfrowej i Nauki, ale i sami internauci. Głosowanie w sieci rozpoczyna się 23 kwietnia.

Strona internetowa Warsaw Rising 1944 to projekt stworzony z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Autorom chodziło o to, by nie tylko oglądać i poznawać książkowe fakty, ale także przeżywać historię. I by mogli to robić także obcokrajowcy. Dlatego z myślą o nich strona, oprócz wersji polskiej, ma także niemiecką i angielską.

Całość przedstawiono w interesującej formie - to bardziej multimedialna wystawa internetowa, a nie zwyczajny serwis. Warsawrising.eu prowadzi użytkownika przez historię stolicy Polski od odzyskania niepodległości w 1918 roku, poprzez dwudziestolecie międzywojenne, okres II wojny światowej, aż po odrodzenie miasta po latach totalitaryzmu.

Najwięcej miejsca poświęcono historii samego Powstania Warszawskiego i temu, jaką cenę przyszło zapłacić warszawiakom za pragnienie wolności. Są oryginalne zdjęcia, mapy, kroniki filmowe, liczby, wykresy, artykuły prasowe, a treści towarzyszy sugestywna muzyka.

Projekt stworzono z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego materiały prasowe

Powstanie Warszawskie kontra tatuaże

Witryna jest interaktywnym uzupełnieniem wystawy "Powstanie Warszawskie 1944", która od ub.r. prezentowana jest w berlińskim muzeum Topografia Terroru. Całe przedsięwzięcie, strona internetowa i wystawa, to wspólny projekt Fundacji Topografia Terroru w Berlinie i Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Zależało nam, aby strona była w pewnym sensie przeniesieniem do świata wirtualnego ekspozycji muzealnej, jednak w taki sposób, by można było nie tylko obejrzeć wybrane zasoby muzealne, lecz także wzbudzać emocje. Znakomicie się to udało, bo można z pasją spędzić na niej nawet kilka godzin - mówiła Katarzyna Grabowska, koordynator projektu z ramienia Muzeum Powstania Warszawskiego, krótko po debiucie Warsawrising.eu. Efekt prac warszawskiej agencji BrightMedia tak się spodobał jury Webby Awards, najbardziej prestiżowego konkursu nagradzającego najlepsze na świecie witryny internetowe, że nominował stronę do nagrody w kategorii "instytucje kultury". Polacy konkurują z czterema projektami, z których trzy są z USA, a jeden z Litwy. Są wśród nich m.in. strona z kolekcją online nowojorskiego Muzeum Guggenheima, z wirtualną ekspozycją tatuaży weteranów wojennych, a także portal fundacji Friends of the High Line zajmującej się rewitalizacją wybranych miejsc w Nowym Jorku. Konkurentem jest również Riga Ghetto and Latvian Holocaust Museum.

Jak wynika z przecieków medialnych, Warsaw Rising 1944 jest faworytem w swojej kategorii.

HaloBajki kontra NASA

O statuetkę "metalowych sprężyn" powalczy też inny polski projekt. To Children’s Books, aplikacja dla dzieci na Windows Phone, stworzona przez agencję Microsoft Wunderman Polska we współpracy z Wydawnictwem Ładne Halo, która została nominowana w kategorii aplikacji edukacyjnych.

Children’s Books, znana u nas jako HaloBajki, jest połączeniem e-booka z książką audio. Przede wszystkim to forma książki interaktywnej, która oprócz zabawiania dzieci opowieścią, zachęca je do interakcji z elementami opowiadanej historii. Są tu kolorowanki, mini gry, czy fragmenty, gdzie dziecko musi w określony sposób poruszać smartfonem, aby pchnąć naprzód opowieść. Aplikacja dostępna w trzech językach (polskim, angielskim i francuskim), stawia także na wspólną zabawę dziecka z opiekunem - możemy wewnątrz aplikacji nagrać swój głos i dzięki temu odkrywać historię na jeszcze inne sposoby. Children’s Books walczy o Webby Awards w doborowym towarzystwie, obok aplikacji TED (stworzonej z myślą o osobach, które lubią słuchać ciekawych wykładów i poznawać opinię interesujących ludzi na różne tematy) czy Learnist (to serwis społecznościowy pozwalający podzielić się swoją wiedzą i ciekawostkami w przystępnej formie kart z informacjami), czy oficjalnej aplikacji laboratoriów NASA - Earth Now.

Children’s Books, znana u nas jako HaloBajki, to aplikacja dla dzieci na smartfonamateriały prasowe

Zwycięzców ogłosi Hannibal Buress

Oprócz nagrody głównej, Polacy mogą wygrać w głosowaniu internautów. Zwycięzców wybiera bowiem nie tylko Międzynarodowa Akademia Sztuki Cyfrowej i Nauki (International Academy of Digital Arts and Sciences), ale i sami internauci. Głosowanie na laureatów w poszczególnych kategoriach rozpoczyna się 23 kwietnia. Konkurs Webby Awards, który został okrzyknięty przez "New York Timesa" - "największym zaszczytem internetu", w tym roku organizowany jest po raz 19. Jury składające się z ok. 2 tys. najważniejszych osób ze świata nowych technologii wybierze laureatów z 13 tys. zgłoszeń z 60 krajów z całego świata. Pod uwagę brana będzie uroda, nowatorstwo, interaktywność, funkcjonalność i to, że strona jest przyjazna dla czytelników. Uhonorowane zostaną projekty z pięciu głównych nośników: strony internetowe, interaktywne media i reklama, film i wideo online, strony mobilne i aplikacje oraz media społecznościowe. Zwycięzców poznamy 18 maja podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Nowym Jorku. Gospodarzem będzie znany aktor i komik Hannibal Buress.

Agnieszka Kowalska

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe