Plac Defilad znów ma "oddychać płucami warszawiaków"


W kwietniu duży festiwal muzyczny, w lipcu urodziny Pałacu Kultury i Nauki, a przez całe lato koncerty i spektakle oraz spotkania przy wielkim stole. Władze miasta nie rezygnują z prób kulturalnego ożywienia betonowej pustyni Placu Defilad. W środę poznaliśmy pierwsze atrakcje programu na 2015 rok.

- To serce miasta, dzisiaj jeszcze zabetonowane, przez które głównie przebiegamy, spiesząc się na dworzec czy autobus. Chcemy to zmienić. Zmianę rozpoczęliśmy w zeszłym roku, w tym roku będziemy ją kontynuować z jeszcze ciekawszym programem - zapowiedział w środę Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy.

Najpierw festiwal z bykiem

W tym roku kruszenie betonu kulturą rozpocznie się już w kwietniu, kiedy przed głównym wejściem do Pałacu Kultury i Nauki stanie scena Red Bull Music Academy Weekender.

- To festiwal o najdłuższej nazwie na świecie - żartował jego organizator Krzysztof Białkowski. Długa będzie też lista występujących wykonawców. W ciągu trzech dni na czterech scenach pojawi się ich ponad 30. Potwierdzeni artyści to Buraka Som Sistema, Evian Christ, Dorian Concept, Catz ‘N Dogz, W.E.N.A. z Electro-Acoustic Beat Sessions.

- Ten festiwal nie stawia na superpopularne gwiazdy, chcemy odkrywać artystów niezależnych, ciekawych, choć mniej znanych. Postanowiliśmy przesunąć imprezę na kwiecień, żeby nie rywalizować z innymi dużymi wydarzeniami sezonu letniego. Poza koncertami na placu Defilad dochodzą występy w studiu im. Lutosławskiego oraz w Teatrze Dramatycznym - sprecyzował Białkowski.

W tej pierwszej lokalizacji zagra Steve Nash & Turntable Orchestra, niezwykły zespół składający się z muzyków orkiestry symfonicznej i polskich mistrzów turntablizmu.

Kultura przy wielkim stole

Kumulacja wydarzeń nastąpi jednak latem. Miasta nie ujawniło na razie szczegółów drugiej edycji "Placu Defilad", ale zapewnia, że będzie nie mniej ciekawie, niż w ubiegłym roku.

- To będzie faktyczne centrum Warszawy, miejsce, które będzie oddychało płucami warszawiaków – stwierdził Roman Osadnik, dyrektor Teatru Studio, który jest gospodarzem projektu. A centrum tego centrum, jak w ubiegłym roku, będzie 25-metrowy stół. To przy nim będą odbywały się spotkania, warsztaty, ale także - na co liczą organizatorzy - spontaniczne interakcje warszawiaków. Nie zabraknie także sceny, na której gościć mają zespoły muzyczne i teatralne. Już w zeszłym roku w tym miejscu działo się sporo, wystarczy wspomnieć cykl występów grup z kręgu wytwórni Lado ABC, kino plenerowe, butik fundacji Bęc Zmiana, artystyczną instalację "Jelenie" czy zjazdy food trucków. Bogaty program dał wymierne efekty. Jak policzyli organizatorzy, ponad 80 wydarzeń przyciągnęło ponad 30 tysięcy osób.

60. urodziny "pekinu"

Pretekstu do imprezowania dostarczy także niemy patron tego miejsca, czyli Pałac Kultury i Nauki, świętujący w tym roku swoje 60. urodziny. Można złośliwie zauważyć, że program, który przedstawiono wygląda tak, jakby w dziale marketingu pracowały te same osoby od sześciu dekad. Co zaplanowały władze pałacu?

- Wydamy okolicznościową pocztówkę oraz stempel, zrobimy wspólne zdjęcie, quiz wiedzy o pałacu, wystawę z historycznymi przedmiotami z pałacu - zapowiedział wiceprezes PKiN Krzysztof Markowski. - Do obchodów wykorzystamy też iluminację. Zorganizujemy również konkurs na najciekawsze zdjęcie oraz licytację foteli z Sali Kongresowej - dodał.

Sama sala pozostanie jednak w roku jubileuszu zamknięta, bo trwa jej remont.

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: Red Bull

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP