Pikieta KOD przed prokuraturą. "To jest bezprawie"

Warszawa

TVN24Komitet Obrony Demokracji przed prokuraturą na Pradze

Przed prokuraturą okręgową na warszawskiej Pradze zorganizowano pikietę Komitetu Obrony Demokracji. Protestujący przeciwstawiają się decyzji prokuratury w sprawie braku publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Manifestacja rozpoczęła się ok. 15. Grupa osób zebrała się pod wejściem do prokuratury. Mieli ze sobą czerwone kartki, które symbolicznie pokazali polskiemu rządowi i ministrowi Zbigniewowi Ziobro "za ręczne sterowanie prokuraturą". Protestujący krzyczeli "Praworządność" i "To jest bezprawie". Wśród nich pojawili się m.in. byli ministrowie Ryszard Kalisz i Roman Giertych.

- Apelujemy do prokuratorów, do wszystkich prokuratorów, nie demolujcie demokratycznego państwa - mówił Ryszard Kalisz. - Jest różnica pomiędzy podejmowaniem decyzji według kryterium politycznego, a jest różnica między podejmowaniem decyzji z punktu prawnego - zapewniał. Jak dodawał, zgromadzeni nie mają żadnych wątpliwości, że najwyższym prawem Rzeczpospolitej jest konstytucja.

- Nie mamy w Polsce dwoistości prawa - mówił Roman Giertych. - Prawo jest jedno, mamy do czynienia z sytuacją w której poważna część polityczna tego prawa nie przestrzega. Społeczeństwo wybrało rząd, który tego prawa nie przestrzega - tłumaczył.

"Nie będzie śledztwa"

Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga poinformowała dziś o odmowie śledztwa w sprawie braku publikacji przez rząd wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca.

"W toku prowadzonego postępowania sprawdzającego nie stwierdzono w poczynaniach Prezesa Rady Ministrów, Ministra-Członka Rady Ministrów oraz Prezesa i pracowników Rządowego Centrum Legislacji znamion niedopełnienia obowiązków, tj. czynu zabronionego z art. 231 par. 1 Kodeksu karnego" - czytamy w komunikacie.

Jak poinformował prok. Paweł Blachowski, "nie stwierdzono bowiem, aby doszło do narażenia na niebezpieczeństwo dobra społecznego lub interesu jednostki, zwłaszcza o charakterze umyślnym, a będącego warunkiem zaistnienia przestępstwa z tego przepisu".

kz/sk