Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia weszły w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Para prezydencka rozdawała flagi na placu Zamkowym

Warszawa

Podniesienie flagiTVN24
wideo 2/2

Na wieży zegarowej Zamku Królewskiego uroczyście podniesiono flagę państwową. W ceremonii wziął udział prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Potem para prezydencka rozdawała małe flagi mieszkańcom. Wszystko z okazji Dnia Flagi, który obchodzony jest co roku 2 maja.

Po podniesieniu flagi odbyła się uroczysta defilada wojskowa przy akompaniamencie orkiestry wojskowej.

Prezydent oraz pierwsza dama rozdawali biało-czerwone flagi warszawiakom oraz osobom zgromadzonym na placu Zamkowym.

Po uroczystości na placu Zamkowym prezydent z małżonką pieszo udali się na dziedziniec Pałacu Prezydenckiego gdzie po godz. 12 Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe oraz flagi państwowe m.in. organizacjom polonijnym

Dzień Flagi

Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

2 maja - oprócz Dnia Flagi RP - obchodzony jest także Dzień Polonii i Polaków za Granicą ustanowiony przez Senat w 2002 r. Z tej okazji na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbędzie się ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych oraz flag państwowych organizacjom z kraju i polonijnym.

PAP/b