Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Najnowsze

Otwierają część nowego parku. Dzieci przetestują plac zabaw

Najnowsze


Pierwsza część modernizowanego Ogrodu Krasińskich wraca do warszawiaków. W poniedziałek fragment z nowym placem zabaw przetestują dzieci z akcji "Lato w mieście".

W połowie stycznia śródmiejski park zniknął za płotem. Remont ruszył na dobre, ale przez kilka kolejnych tygodni część mieszkańców protestowała, głównie przeciwko wycince ponad 300 drzew.

Koło fortuny, bujaki

Prace trwały i trwają nadal, a teraz mieszkańcy stolicy zobaczą na własne oczy pierwsze efekty. Odgrodzony zostanie fragment od strony ul. Barokowej. Tam właśnie znajduje się duży plac zabaw.

Jak pisaliśmy przed dwoma tygodniami, na najmłodszych czeka piasek i zabawki: liny do wspinania, huśtawki, zjeżdżalnie, a nawet mała koparka, koło fortuny, czy cymbałki do gry. W poniedziałek po godz. 11 przetestują je dzieci, które uczestniczą w "Lecie w mieście". Znajdziemy tam też ławki, stojaki do rowerów, a także poidełko.

Nowe rośliny

Park zyskuje także rośliny – krzewy, nowe drzewa, pnącza. Zakończono kładzenie nawierzchni mineralnych w części południowej ogrodu, trwa też wymiana tej, która znajduje się w okolicach bramy głównej przy ul. Bohaterów Getta. Koniec prac na południowym fragmencie, równoległym do ul. Długiej wraz z aleją parkową, planowane jest we wrześniu.

"Równolegle prowadzone są prace związane z budową stawu, sukcesywnie montowane jest wyposażenie (ławki, kosze, stojaki rowerowe itp.), prowadzone są prace konserwatorskie przy fontannie znajdującej się przy Pałacu Krasińskich" – informuje ratusz.

Cały ogród ma być gotowy pod koniec tego roku, część nasadzeń może zostać jednak przełożona na wiosnę 2014 roku.

W międzyczasie czekają nas konsultacje społeczne dotyczące regulaminu użytkowania całego parku. Mają odbyć się we wrześniu. Mają przynieść między innymi odpowiedź na pytanie w jakich godzinach park powinien być zamykany.

DYREKTOR ZARZĄDU TERENÓW PUBLICZNYCH MÓWI O KONSULTACJACH:

O planowanych konsultacjach społecznychDawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

Protesty mieszkańców

Modernizacja parku spotkała się z ostrą krytyką części mieszkańców Warszawy. Najwięcej kontrowersji wywołało wycięcie ponad 300 drzew.

Do protestu przeciwko wycince włączył się m.in. aktor Olgierd Łukaszewicz, który złożył do prokuratury wniosek w tej sprawie, jednak ta odmówiła wszczęcia postępowania z powodu braku znamion przestępstwa.

Prace w ogrodzie skontrolował też mazowiecki konserwator zabytków. Wykazano w działaniach stołecznego konserwatora, który wycinkę drzew zatwierdzał, szereg formalnych nieprawidłowości. Ale nie podjęto żadnych decyzji personalnych, nie będzie też wstrzymania prac w parku.

Modernizacji parku bronili projektanci oraz Zarząd Terenów Publicznych. Prace kosztują ok. 15 mln zł.

PRZED DWOMA TYGODNIAMI ODWIEDZILIŚMY OGRÓD Z KAMERĄ:

Mówi Renata Kaznowska, dyrektor ZTPDawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

ran

Źródło zdjęcia głównego: Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl