Oferty na Hutnika znów za drogie. "Będziemy apelować o pieniądze"

Warszawa

Lech Marcinczak / tvnwarszawa.plHutnik ma przejść zmiany

Drugie podejście do budowy nowoczesnego kompleksu sportowego Hutnika Warszawa znów okazało się nieudane. Złożone oferty znacznie przekroczyły budżet zaplanowany przez urzędników. Władze dzielnicy zapowiadają, że będą apelowały do ratusza o dołożenie pieniędzy na inwestycję.

Aktywna Warszawa założyła, że 15,3 miliona złotych wystarczy na budowę boisk piłkarskich i kortów tenisowych przy Marymonckiej 42. Do powtórzonego przetargu stanęły cztery firmy: Przemysłówka, Moris Polska, konsorcjum Stadion Pro i Texxon Company Limited oraz Tamex. Najtańsza oferta opiewała na blisko 35 milionów złotych, najdroższa trzykrotnie przewyższyła zaplanowany budżet i wyniosła aż 45,6 miliona złotych.

Będzie trzeci przetarg?

To nie pierwszy raz, kiedy ceny zaproponowane przez przedsiębiorców radykalnie odbiegają od tych wpisanych w kosztorysie. Pierwszy przetarg nie wypalił, bo - przy takim samym budżecie - wykonawcy zażądali minimum 40 milionów złotych. Dlatego przetarg unieważniono.

Nie wiadomo, czy uda się zmodernizować obiekty Hutnika do lipca 2020 roku, jak obiecywali urzędnicy.

Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa zapytaliśmy, dlaczego w powtórzonym przetargu budżet był na takim samym poziomie, choć pierwsze postępowanie wyraźnie sygnalizowało, że jest on mocno niedoszacowany.

"Należy pamiętać, że jako jednostka budżetowa m.st. Warszawy wydatkujemy pieniądze publiczne i musimy to robić sposób gospodarny i efektywny. Szacując kwotę jaką zamierzaliśmy przeznaczyć na zamówienie braliśmy pod uwagę wiele czynników, ale podstawą takiego szacunku był przygotowany przez zewnętrzny podmiot kosztorys. Taka kosztorysowa wycena prac została zaktualizowana przed drugim przetargiem. Nie zawsze oczekiwania oferentów oddają dokładny obraz cen panujących na rynku. Proszę zauważyć, że do pierwszego przetargu stanęły dwie firmy, których oferty znacznie przekraczały kwotę, którą założyliśmy na przebudowę Ośrodka Hutnik, ale do drugiego przetargu zgłosiły się już cztery firmy, których oferty mocno różniły między sobą co do ceny" - odpowiedział Karol Adamaszek, rzecznik Aktywnej Warszawy.

O komentarz poprosiliśmy też władze dzielnicy. - Będziemy starać się w ratuszu o zwiększenie środków na ten cel w trzecim przetargu. Po dotychczasowych postępowaniach widać, że różnice pomiędzy założonym budżetem a ofertami są duże - mówi tvnwarszawa.pl Grzegorz Pietruczuk, burmistrz Bielan.

Rzecznik Aktywnej Warszawy zapewnił, że trwają przygotowania do trzeciego przetargu. "Wszelkie decyzje odnośnie ewentualnego zwiększenia środków na wspomnianą inwestycję leżą w gestii rady Warszawy" - napisał w mailu do redakcji Adamaszek.

Całoroczna baza

Play są ambitne: trzy boiska piłkarskie, cztery korty tenisowe, zaplecze i zagospodarowanie terenu - budowa ośrodka Hutnika zakłada stworzenie całorocznej bazy treningowej dla piłkarzy z możliwością organizowania meczów piłkarskich do III ligi włącznie.

Jedno z boisk, z nawierzchnią z trawy naturalnej, będzie posiadało system nawadniania oraz podgrzewania płyty. Zostaną wybudowane zadaszone trybuny, zainstalowane oświetlenie oraz nagłośnienie.

Dwa pozostałe boiska treningowe z nawierzchnią z trawy syntetycznej zostaną wyposażone w system drenażu, a także oświetlenie. Oba obiekty wyposażone zostaną również w przenośne trybuny.

Wizualizacja ośrodka | Urząd Miasta
Wizualizacja ośrodka | Urząd Miasta
Wizualizacja ośrodka | Urząd Miasta
Wizualizacja trybun | Urząd Miasta
Wizualizacja ośrodka | Urząd Miasta
Wizualizacja ośrodka | Urząd Miasta
Wizualizacja ośrodka | Urząd Miasta
Wizualizacja trybun | Urząd Miasta
Wizualizacja ośrodka | Urząd Miasta
Wizualizacja ośrodka | Urząd Miasta

ran/b