Najnowsze

Oczyszczą dzieciom powietrze. Wytypowali 117 przedszkoli

Najnowsze

ShutterstockOczyszczacze powietrza w przedszkolach (zdjęcie ilustracyjne)

Pieniądze już są, teraz wystarczy czekać na realizację. 117 przedszkoli w Warszawie otrzyma oczyszczacze powietrza.

- Z jednej strony chodzi o placówki w dzielnicach, gdzie są indywidualne źródła ciepła, czyli Wesoła i Rembertów, z drugiej, o przedszkola ulokowane obok ruchliwych ulic - mówi Katarzyna Pienkowska z wydziału prasowego stołecznego ratusza.

Jeszcze w tym roku

Dodaje, że oczyszczacze powietrza dostanie każda grupa przedszkolna w danej placówce. - Miasto przeznaczyło na ten cel 1,1 mln złotych - podaje Pienkowska. Pieniądze z miasta do dzielnic trafią w połowie listopada. I to właśnie pieniądze z dzielnicowych budżetów będą później wydawane na utrzymanie i konserwację sprzętu. Z kolei za zakup będą odpowiedzialni dyrektorzy przedszkoli, czas mają do końca roku.

Koszt jednego oczyszczacza wynosi dwa tysiące złotych. W ramach tej kwoty mogą być zakupione również filtry. 117 placówek zostało wytypowanych przez Biuro Polityki Mobilności. Przykładowo, na Ursynowie pieniądze otrzymały dwie placówki przy ulicy Teligi. - Pieniądze były ograniczone, więc my jako dzielnica postanowiliśmy sfinansować dodatkowe urządzenia w placówkach na Koncertowej i Związku Walki Młodych - mówi burmistrz Ursynowa Robert Kempa.

Miasto kontra smog

Miasto na ten sezon ma pięć priorytetów: eliminacja źródeł niskiej emisji, efektywny system powiadamiania o stanie powietrza, ochrona grup wrażliwych, wzmocnienie kontroli oraz kontynuacja działań długofalowych.

kz/mś

[object Object]
"Podłączymy 700 mieszkań do miejskiej sieci ciepłowniczej"TVN24
wideo 2/5

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości