Nowoczesna chce referendum. "Czas przerwać paraliż"

Konferencja NowoczesnejKarolina Wiśniewska / tvnwarszawa.pl

Nowoczesna apeluje o przeprowadzenie referendum o odwołanie Hanny Gronkiewicz-Waltz. Zaproponowali radnym projekt uchwały w tej sprawie. Nie zebrali pod nim jednak wymaganych 15 podpisów, więc ich wniosek nie ma pracę rady najmniejszego wpływu.

Na czwartkowej konferencji działacze partii Ryszarda Petru zapowiedzieli, że w wyborach prezydenckich wystawią własnego kandydata. Kto nim będzie? Ta dyskusja – jak stwierdził Paweł Rabiej – jest jeszcze przed partią. - Deklarujemy jednak, że jeśli w pierwszej turze wygra kandydat Platformy Obywatelskiej, to poprzemy tego kandydata. Tego samego oczekujemy jednak od PO. Jeśli nasz kandydat lub kandydatka przedstawi lepszy program dla miasta, to liczymy na poparcie Platformy – zadeklarował Rabiej.

Sam apel nie wystarczy

Na tym etapie, zdaniem Nowoczesnej, ważniejsze niż wybory jest jednak referendum w sprawie odwołania obecnej prezydent stolicy. Propozycję projektu w tej sprawie działacze przedstawili w czwartek tuż przed sesją. - Czas przerwać wszechstronny paraliż, jaki ma miejsce teraz w Warszawie. On nie jest dobry dla miasta. Warszawa nie może się rozwijać, a powinna – przekonywał Rabiej. Na projekcie przygotowanym jest jedno pytanie: "Czy jest Pan/ Pani za odwołaniem Hanny Gronkiewicz-Waltz z funkcji prezydenta m.st. Warszawy?".

Sam apel nie przynosi jednak żadnych realnych konsekwencji. Chcąc bowiem zgłosić inicjatywę referendalną przez radę miasta – co zamierzała zrobić Nowoczesna - potrzeba poparcia minimum 15 radnych, o co działacze już nie zadbali. Dlaczego?

– My jedynie zaapelowaliśmy do radnych, aby pochylili się nad takim projektem. Do każdego wysłaliśmy nasz projekt drogą mailową – bronił się Jakub Berent, rzecznik prasowy regionu.

Nowoczesna nie ma swoich przedstawicieli w radzie miasta. Chcąc zgłosić inicjatywę referendalną właśnie tą drogą, musieliby porozumieć się z grupą radnych, którzy zgłosiliby taki wniosek w ich imieniu.

Jeśli w Warszawie nie odbędzie się referendum w sprawie odwołania prezydent miasta, Nowoczesna zadeklarowała, że "zastanowi się czy pomóc w zbiórce podpisów Oburzonym, czy zbierać samodzielnie.

- Uważamy jednak, że podjęcie takiej uchwały przez warszawskich radnych jest znacznie prostsze i może usprawnić cały proces – dodał. Przypomnijmy, że jeśli z inicjatywą referendalną wychodzą sami mieszkańcy Warszawy – wówczas potrzebne jest zebranie około 130 tys. podpisów. Z takim wyzwaniem mierzy się obecnie stowarzyszenie Oburzeni, którzy złożyli wniosek ws. referendum na początku września. Natomiast jeśli głosowanie w sprawie odwołania prezydent wychodzi z inicjatywy samej Rady Warszawy – zbiórka podpisów nie jest konieczna.

Projekt uchwały Nowoczesnejmateriały prasowe

Guział też apeluje o referendum

Wniosek w sprawie referendum złożył na czwartkowej sesji radny Piotr Guział. Ten, w przeciwieństwie do działaczy Nowoczesnej, zadbał o wymogi formalne. Pod jego dokumentem podpisali się wszyscy członkowie klubu radnych PiS, co dało (łącznie z nim) 23 osoby. Teraz wnioskiem musi zająć się komisja rewizyjna. Po jej opinii i po upływie nie mniej niż 14 dni, wniosek będzie mógł trafić pod obrady Rady Warszawy.

Aby udało się przeforsować referendum, potrzebne jest poparcie aż 3/5 składu rady. To oznacza, że siły samej opozycji (Prawa i Sprawiedliwości i trójki radnych niezależnych) nie wystarczą. Potrzeba też co najmniej kilku głosów PO.

Co na to PO?

Radni Platformy Obywatelskiej do referendum odnoszą się - co oczywiste - sceptycznie. - W naszym przekonaniu, jest to próba zakwestionowania demokratycznego wyboru warszawiaków. Mieszkańcy wybrali panią prezydent na czteroletnią kadencję i tylko oni, z własnej inicjatywy mogą tą kadencję skrócić. Nic takiego nie ma miejsca. Sondaże pokazują, że poparcie dla Hanny Gronkiewicz-Waltz wciąż jest wysokie – powiedział dziennikarzom Jarosław Szostakowski, szef klubu PO. Jak dodał, radny Guział występuje z wnioskiem o referendum tylko po to, aby "odegrać się za poprzednie wybory". - Już raz w 2013 roku próbował zakwestionować demokratyczny wybór warszawiaków. Powiedzieli mu "nie". Później kandydował na prezydenta i mieszkańcy znów powiedzieli "nie". W końcu poparł kandydata innego niż pani prezydent (Guział udzielił oficjalnego poparcia Jackowi Sasinowi z PiS – red.), ponownie się nie udało. Teraz próbuje się odegrać – podsumował radny PO.

AFERA REPRYWATYZACYJNA W WARSZAWIE:

[object Object]
Komentarze po zarządzie POKrzysztof Skórzyński, Fakty TVN
wideo 2/20

kw/r

Źródło zdjęcia głównego: Karolina Wiśniewska / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP