Neon trafił do muzeum. Aktywiści chcą, żeby wrócił

Bój o neonMuzeum Neonów

Kiedyś niszczały, zapomniane lub wręcz pogardzane, jako ślady poprzedniego ustroju. Aż za ich ratowanie wzięło się Muzeum Neonów. Jego założyciele w najśmielszych marzeniach nie spodziewali się pewnie, że z czasem o neony będzie musiało toczyć spory. Muranów domaga się powrotu napisu "Mydła Farby".

Neon "Mydła Farby" jest dobrze znany mieszkańcom Muranowa. Jego historia sięga Polski Ludowej. Zawisł w latach 50. nad sklepem chemicznym przy Nowolipkach.

Później z każdym rokiem tracił na swoim uroku. Z czasem został odświeżony i odnowiony przez Muzeum Neonów, które ma go teraz w swojej siedzibie.

"Przetrzymuje neon"

I ta sytuacja jest kością niezgody. Urszula Niemirska, aktywista, która prowadzi na Facebooku popularną stronę "Forum Muranów" zaalarmowała, że "Mydła Farby" powinny wrócić na elewację budynku przy Nowolipkach.

Zdjęcie neonu z października 2016 roku, gdy wisiał na elewacjitvnwarszawa.pl

"Muzeum Neonów przetrzymuje nasz muranowski neon!" - przekonuje i dodaje: "Teraz chwalą się, że można oglądać go tylko u nich, oczywiście za opłatą! Muzeum Neonów to PRYWATNA, komercyjna instytucja. Nie odpowiadają na listy, maile, blokują na stronie osoby chcące wyjaśnienia sprawy. Wspólnota Nowolipki 13 bezskutecznie, od miesięcy, zabiega o zwrot neonu. Neon wpisany jest w architekturę i historię Muranowa. Musi wrócić na swoje miejsce!".

Sprawę nagłośniła również na Facebooku Rada Osiedla Muranów.

"To nie jest prawda"

Poprosiliśmy przedstawiciela Muzeum Neonów przy Mińskiej o odniesienie się do tych zarzutów. - Pani Urszula zwróciła się do nas z krzywdzącymi oskarżeniami, że przywłaszczyliśmy neon. To nie jest prawda – odpowiada Witold Urbanowicz z MN. – Warto przypomnieć historię tego neonu – dodaje.

Jak relacjonuje, w 2013 roku muzeum podpisało z zarządcą nieruchomości przy ulicy Nowolipki 13 umowę o przekazanie instalacji. – Zgodnie z jej zapisami w przypadku remontu elewacji albo stwierdzenia, że jest zagrożenie związane ze stanem wiszącego na budynku neonu, muzeum zobowiązuje się do składowania i jego ekspozycji w swojej siedzibie – twierdzi Urbanowicz.

I podkreśla, że MN w 2016 roku na własny koszt wyremontował "Mydła Farby". Odnowiony neon trafił na elewację przy Nowolipkach. – Pieniądze na remont pochodziły z naszych środków. Chwilę później otrzymaliśmy nagłe zawiadomienie od wspólnoty, że musimy zdjąć neon na własny koszt w związku z remontem elewacji. Zrobiliśmy to i umieściliśmy neon na naszej ekspozycji, którą musieliśmy - z uwagi na jego rozmiary - odpowiednio dostosować - wyjaśnia Urbanowicz. Przedstawiciel muzeum zaznacza, że w umowie nie było mowy, kiedy dokładnie "Mydła Farby" mają wrócić na Muranów. – Prowadzimy korespondencję ze wspólnotą mieszkaniową. Transport, montaż, kwestie dotyczące opłat za prąd dochodzący do neonu – to musimy jeszcze omówić. Okres zimowy nie sprzyja tego typu pracom, więc do tematu chcemy powrócić wiosną. Mamy nadzieję też, że w lepszej atmosferze, bez krzywdzących dla nas zarzutów – zaznacza Urbanowicz.

ZOBACZ TEŻ MATERIAŁ O NEONIE Z SEZAMU:

[object Object]
Przekazanie neonu do muzeumMateusz Szmelter, tvnwarszawa / TVN24
wideo 2/2

ran/r

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Neonów

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alei Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści są już na trasie, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści są już na trasie, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl