Nawet 40 stopni Celsjusza w tramwaju. "Źle się czuję. Jest okropnie"

Upały w komunikacji miejskiej
Upały w komunikacji miejskiej
TVN24
Upały w komunikacji miejskiejTVN24

Koszmarnie. Można po prostu się udusić - takie głosy pojawiają się wśród podróżujących komunikacją miejską podczas upałów. Brak klimatyzacji w części autobusów i tramwajów nie jest jedyną uciążliwością. "Gorącym problemem" są też wiaty przystankowe. Sprawie przyjrzał się reporter magazynu "Polska i Świat" TVN24 Łukasz Wieczorek.

Jak wygląda podróż komunikacją miejską podczas upałów sprawdził w środę. Tego dnia w Warszawie termometry wskazywały 34 stopnie w cieniu. Wewnątrz nieklimatyzowanego tramwaju kamera termowizyjna pokazała jeszcze więcej - był nagrzany do około 40 stopni. - Jadę z Puławskiej proszę pana, już naprawdę źle się czuję. Jest okropnie - mówiła pani Irena. - Koszmarnie, piekło na ziemi - wtórowała jej inna kobieta.

Pasażerowie przyznawali, że z trudem znoszą takie warunki - Można po prostu się udusić- stwierdził jeden z mężczyzn.

- Jest bardzo gorąco, cali spoceni. Jak się otworzy okno jest z kolei przeciąg, a później ból gardła - stwierdziła pani Liliana.

Prawie połowa tramwajów nie ma klimatyzacji

Po Warszawie ciągle jeździ ponad 200 nieklimatyzowanych tramwajów. To prawie połowa wszystkich. Dwie setki autobusów też nie mają urządzeń chłodzących. Tego lata będziemy jeszcze musieli poczekać na rozwiązanie tej bolączki. - Ta klimatyzacja pojawi się we wszystkich autobusach w ciągu najbliższych trzech lat - zapewnia Kamil Dąbrowa, rzecznik ratusza.

Z takim problemem mierzą się też mieszkańcy innych polskich miast. Podobnie jest na przykład w jednej ze śląskich metropolii. Tam pasażer też ma 50 procent szans, że trafi na pojazd, w którym da się odetchnąć od upału.

- Podróż odbywa się w warunkach potwornych - ocenia mieszkanka Śląska. - Staram się też dużo nie podróżować. Minimalnie, tyle ile potrzeba - dodaje inna. Niestety klimatyzacja też nie daje gwarancji komfortu. - Czasem bywa tak, że w jednym pojeździe, do kierowcy zgłasza się najpierw jeden pasażer, który prosi o włączenie klimatyzacji, a po chwili przychodzi drugi pasażer i prosi o jej wyłączenie - mówi Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy śląskiego Zarządu Transportu Metropolitalnego.

Szklarnia zamiast cienia

Przetrwanie podróży bez klimatyzacji to nie jedyne wyzwanie. Już czekając na przyjazd autobusu lub tramwaju można się spocić. Część przystanków nie zdaje latem egzaminu. Dach nie daje cienia i przepuszcza promienie.

- Te wiaty przystankowe są takie, że po prostu nie ma się gdzie specjalnie schować przed słońcem - ocenia Krzysztof Herman, architekt krajobrazu ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Zdaniem niektórych podróżnych, powinny one być takie jak w Dubaju, czyli klimatyzowane. Kilka takich wiat pojawiło się już w Rzeszowie. Inne miasta stawiają na zielone przystanki. W czasie upałów, mają dać ulgę. Podlaskie Siemiatycze podchwyciły pomysł ze Skandynawii i ustawiły wiaty z elementami drewna i zielonych roślin. Ich śladem chcą iść kolejne miasta. - Zamiast kawałka wybetonowanego miejsca może powstać coś ładnego, kawałek zieleni, gdzie owady, ptaszki mogą znaleźć swoje miejsce - Piotr Siniakowicz, burmistrz Siemiatycz.

Zdaniem architekta krajobrazu rozwiązanie może być nieco prostsze. - Takie wiaty to w dużej mierze gadżet. Chyba bardziej by mnie cieszyło, gdyby po prostu przy tych przystankach były posadzone na przykład duże drzewa. Takie duże drzewo dałoby więcej cienia - ocenia Herman.

Chwila wytchnienia

Jak prognozują meteorolodzy, w najbliższych dniach nieco odpoczniemy od upałów.

W Warszawie spodziewane jest zmienne zachmurzenie, chwilami wystąpią przelotne opady deszczu. Termometry wskażą do 24 stopni Celsjusza Pojawi się umiarkowany i dość silny wiatr, wiejący okresami w porywach do 40-60 km/h, z północnego zachodu. Ciśnienie rośnie, w południe sięgnie 1003 hPa.

SPRAWDŹ PROGNOZĘ W PORTALU TVN METEO

Łukasz Wieczorek kk/ran

Pozostałe wiadomości

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa auta zderzyły się w nocy z czwartku na piątek na zjeździe z mostu Poniatowskiego. Jak podaje policja, nikt nie ucierpiał. Jeden z kierowców po stłuczce uciekł.

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Koszykowej będzie więcej zieleni. Miejsce betonowych płyt zajmą nasadzenia krzewów i bylin. Zmieni się otoczenie przy ulicy Lindleya, Chałubińskiego i Krzywickiego.

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP