Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Nastolatkowie kradli "na policjanta". Najmłodszy ma 13 lat

Warszawa

kspNastolatkowie zostali zatrzymani

Policja zatrzymała sześciu nastolatków, którzy oszukiwali starsze osoby metodą "na policjanta". Zatrzymani to chłopcy w wieku: 13, 14, 15 i 17 lat.

Szóstka wpadła na gorącym uczynku. "Policjanci ustalili, że na terenie Warszawy działa grupa przestępcza dokonująca oszustw metodą "na policjanta" zlecająca "werbownikom" pozyskiwanie jako "odbieraków" osoby małoletnie" – informuje Komenda Stołeczna Policji. "Na policjanta" to udoskonalona wersja metody "na wnuczka", w której jedna z osób podszywa się pod członka rodziny, a inna pod policjanta. Obie są działającymi w porozumieniu oszustami.

Funkcjonariusze przygotowali zasadzkę. Pierwsze dwie osoby zatrzymali chwilę po tym, jak odebrały z mieszkania gotówkę od pokrzywdzonej kobiety. Przy jednym z nieletnich znaleziono kopertę, a w niej 4 tysiące złotych.

Kolejne cztery osoby funkcjonariusze wyprowadzili z banku, nie dopuszczając tym samym do przekazania oszustom przez 76-latkę 55 000 złotych z kredytu, który wzięła zmanipulowana przez przestępców kobieta.

10 procent dla "obieraka"

Jak ustalili kryminalni, trzej spośród pięciu zatrzymanych nieletnich na przestrzeni lipca i sierpnia odebrali pieniądze od co najmniej 10 pokrzywdzonych na łączną sumę 278 000 złotych.

"Gotówka była przekazywana w mieszkaniach, po wyjściu z banku lub wrzucana w umówionym miejscu do koszów na śmieci. Za taką przysługę "odbierak" dostawał około 10 procent wartości tego, co było w kopercie. Sześć tego typu oszustw ma już na swoim koncie także 17-letni Aleksander W." – podają policjanci.

Pięciu zatrzymanych stanie przed sądem rodzinnym. Na razie trafili do ośrodka wychowawczego. Natomiast 17-letni Aleksander W. odpowie jako dorosły. Został już aresztowany na trzy miesiące. Grozi mu osiem lat więzienia.

Wszyscy zatrzymani przyznali się do winy.

kz/b/jb