Namiotowe porażki za milion złotych

Wiceprezydent Olszewski o planach wobec namiotu
Wiceprezydent Olszewski o planach wobec namiotu
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Wiceprezydent Olszewski o planach wobec namiotuMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Nieudane przetargi, przesuwane terminy, błędy projektowe, groźba katastrofy budowlanej, konflikty między urzędnikami i firmami, bankructwa... Listą problemów, jakie pojawiły się przy tej inwestycji, można by obdzielić kilka innych, znacznie większych. A chodziło tylko... o namiot, który pewnie w ogóle nie powstanie.

- Musimy mocno zrewidować nasz pogląd na temat budowy tego obiektu. Sala tymczasowa była budowana po to, żeby Sinfonia Varsovia mogła koncertować do czasu powstania docelowego obiektu. On stoi w kolizji z przyszłą salą, jest dokładnie na tym samym miejscu – tłumaczył podczas środowej konferencji prasowej Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Rzeczywiście, fundamenty tymczasowego pawilonu znajdują się dokładnie tam, gdzie w niedalekiej przyszłości ma stanąć właściwa sala koncertowa na 1,8 tys. słuchaczy. W środę ratusz ogłosił, że są pieniądze na jej realizację i powstanie do 2020 roku.

Decyzja o kontynuacji inwestycji lub jej zaprzestaniu zapadnie dopiero, gdy architekt i wykonawca przedstawią szczegółowy harmonogram prac. Jeśli okaże się, że data zakończenia robót przy namiocie zbiega się z terminem rozpoczęcia budowy docelowej sali, kontynuowanie prac przy tymczasowej konstrukcji będzie całkowicie nieracjonalne. W ratuszu mają tego świadomość. - Nie ukrywam, że rozważamy także wariant, że nie będziemy go (tymczasowego obiektu. – red.) realizowali. Trzeba zastanowić się, czy w ogóle jest sens – stwierdził Olszewski.

Utopić milion czy kilka?

Dlatego przerwanie budowy wydaje się bardzo prawdopodobne. Będzie to jednak równoznaczne z wyrzuceniem w błoto całkiem pokaźnej kwoty. - Jeśli chodzi o poniesione nakłady, za wszystkie rzeczy związane z realizacją działań na terenie przy ulicy Grochowskiej wydano kwotę ok. 2 milionów złotych, z czego prace związane z obiektem tymczasowym to kwota ok. miliona złotych – przyznał wiceprezydent.

Zapewnił nas przy tym, że drugi milion, który pochłonęła feralna inwestycja, przeznaczono na wyburzanie starych budynków, porządkowanie terenu i przekładanie podziemnych instalacji. - I tak byśmy musieli to wykonać. Ponadto sądownie dochodzimy od wykonawcy roszczeń, które by tę kwotę jeszcze zmniejszały – sprecyzował zastępca Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Drugie wyjście z sytuacji, czyli kontynuowanie budowy namiotu, oznacza jeszcze większe wydatki – co najmniej 5,5 miliona złotych.

Namiot jak kukułcze jajo

Historia namiotu sięga 2005 roku, kiedy stanął na dziedzińcu Zamku Królewskiego. To solidny pawilon z dachem z syntetycznej membrany wspartym na metalowym stelażu, z drewnianą podłogą i szklanymi ścianami. Kupiono go w popłochu za 2,8 mln zł na obrady Rady Europy. Powodem był brak lepszych pomysłów na lokalizację szczytu. Politycy dyskutowali w nim zaledwie kilka dni. Siłą rozpędu odbył się w nim jeszcze letni cykl muzyczny. Potem namiot zwinięto i wywieziono do policyjnych magazynów.

Kilka lat później przekazano go miastu. Prezent okazał się jednak kukułczym jajem. Próba jego przysposobienia na potrzeby Sinfonii Varsovii to pasmo porażek. Rozpoczęło się od dwóch nieudanych przetargów na transport, inwentaryzację konstrukcji i nadzór nad budową.

Potem był przetarg na wykonawcę. Zwyciężyła wrocławska firma Sport Halls, ale zaoferowała kwotę dwukrotnie wyższą niż planował wydać ratusz. To był jednak dopiero początek problemów, bo wykonawca nie poradził sobie z właściwym połączeniem betonowych bloków, które stanowiły fundament konstrukcji.

– Zarząd Mienia zakwestionował sposób montażu i wykonał niezależna opinię techniczną, która potwierdziła konieczność dokonania napraw fundamentów i brak możliwości ich odbioru w ówczesnym stanie – tłumaczył nam wówczas rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk.

Groźba katastrofy budowlanej

Wykonawca przekonywał nas, że kłopoty wynikały z niewłaściwego projektu, który wykonała firma Karpla Konsulting. Ta z kolei twierdziła, że jest niewinna, bo 9-letnich betonowych elementów nie da się ustawić z precyzją, jakiej oczekuje Zarząd Mienia. – Nie projektowaliśmy istniejących prefabrykowanych bloków fundamentowych, a jedynie zastosowaliśmy elementy już istniejące według typowego schematu. Uwzględniliśmy tolerancję z jaką bloki były zestawione wcześniej – przekonywał nas Tytus Stopa z Karpla Konsulting.

Miasto zobowiązało wykonawcę do przeprowadzenia programu naprawczego. Projekt naprawy fundamentów zlecono dr. inż. Andrzejowi Kowalowi z Politechniki Wrocławskiej. Po zapoznaniu się z dokumentacją projektową Kowal dostrzegł problem znacznie poważniejszy, niż ten, który miał za zadanie rozwiązać – trzykrotnie za słabą nośność pylonów. Według ratusza, taka sytuacja mogła grozić katastrofą budowlaną.

Budowę namiotu przerwano
Budowę namiotu przerwanotvnwarszawa.pl

Spór sądowy i bankructwo

Stopa odpierał te zarzuty, tłumacząc, że w trakcie trwania inwestycji Zarząd Mienia nieoczekiwanie zmienił wytyczne co do okresu w jakim ma być użytkowany namiot. Najpierw była mowa o miesiącach wiosennych, letnich i jesiennych. Potem okazała się, że pawilon ma być użytkowany także zimą, co wiązałoby się z koniecznością wzmocnienia konstrukcji.

Urzędnicy obstawali przy swoim i zobowiązali firmę do poprawy projektu w wyznaczonym terminie. Poprawek jednak nie otrzymali, więc zlecili je firmie wspomnianego dr. inż. Kowala obciążając kosztami Karplę. Firma ani myślała płacić i zrezygnowała z nadzoru nad inwestycją. Kto ma rację w tym sporze rozstrzygnie sąd.

Także sąd ma pomóc wyegzekwować kary od wykonawcy. Firma Sport Halls nie wywiązywała się bowiem z kolejnych deklarowanych terminów. Wreszcie zeszła z budowy, bo… zbankrutowała.

Pierwotnie tymczasowa sala koncertowa miała być gotowa w 2012 roku. Dziś na działce przy Grochowskiej 272 można podziwiać coś na kształt ruin koloseum. Okrągła betonowa niecka, nad nią metalowe pylony połączone linami. Efektownie konstrukcja wygląda tylko z lotu ptaka. Robotników nie widziano tam od dawna.

Niedokończona inwestycja z lotu ptaka
Niedokończona inwestycja z lotu ptakaKontakt 24

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie posiadał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Po południu protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskie i Królewskiej w centrum Warszawy. Walczą w ten sposób o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przykleili się do asfaltu na moście. Potem blokowali ruch w centrum Warszawy

Przykleili się do asfaltu na moście. Potem blokowali ruch w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samochód ciężarowy wypadł z drogi w okolicy Białobrzegów (Mazowieckie). Nikomu nic się nie stało, jednak kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami.

"Kierowca stracił panowanie nad pojazdem". Tir uderzył w barierki, stoi w poprzek jezdni

"Kierowca stracił panowanie nad pojazdem". Tir uderzył w barierki, stoi w poprzek jezdni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP

Dwa auta zderzyły się w nocy z czwartku na piątek na zjeździe z mostu Poniatowskiego. Jak podaje policja, nikt nie ucierpiał. Jeden z kierowców po stłuczce uciekł.

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos w sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos w sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP