Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Najpierw zagrodził działkę. Teraz wyciął drzewa. "Teren prywatny"

Warszawa

Patrycjusz WyżgaWycinka na Ulrychowie

Kilkadziesiąt drzew i krzewów poszło pod topór na Ulrychowie. Działka należy do prywatnego właściciela, który przeprowadził wycinkę na mocy nowej ustawy. Kilka miesięcy wcześniej zagrodził teren prowizorycznym płotem z tabliczką "Teren prywatny".

Chodzi o działkę u zbiegu ulic Człuchowskiej i Szulborskiej, nieopodal parku Powstańców Warszawy. Dźwięk piły mieszkańcy okolicznych osiedli usłyszeli w sobotę rano. Kilka godzin później zadrzewiony teren był już pusty.

Wśród wyciętych drzew były głównie klony, topole i brzozy. Większość o niezbyt dużym obwodzie pnia.

"Lex Szyszko"

Działka należy do prywatnego właściciela. Ten - jak informuje rzecznik dzielnicy Wola – wyciął zieleń na mocy nowej ustawy firmowanej przez ministra środowiska Jana Szyszkę, a więc zgodnie z prawem.

- Wniosek o wycinkę został złożony w urzędzie dzielnicy w ubiegłym roku, przed wprowadzeniem nowych regulacji. Nie został przez nas rozstrzygnięty, poprosiliśmy o uzupełnienie dokumentacji – wspomina rzecznik Mariusz Gruza. Jak dodaje, ostatecznie postępowanie zostało umorzone, bo w życie weszły nowe przepisy.

Wycinka nie spotkała się ze sprzeciwem ze strony mieszkańców, z jakim mieliśmy do czynienia chociażby przy ul. Stalowej. "Nie łamie prawa, jego drzewa to może wycinać" – napisała na wolskim forum w mediach społecznościowych pani Agnieszka. "Krzaki nigdy nie powinny były rozrosnąć się do poziomu drzew. 10 lat temu były to krzaki" – dodał Marceli.

Wycinka na Ulrychowie | Mateusz Gil
Wycinka na Ulrychowie | Mateusz Gil
Wycinka na Ulrychowie | Mateusz Gil
Wycinka na Ulrychowie | Mateusz Gil
Wycinka na Ulrychowie | Mateusz Gil
Wycinka na Ulrychowie | Mateusz Gil
Wycinka na Ulrychowie | Mateusz Gil
Teren u zbiegu Szulborskiej i Człuchowskiej
Google Earth

Teren prywatny

O działce u zbiegu Szulborskiej i Człuchowskiej informowaliśmy na tvnwarszawa.pl w listopadzie. Wówczas właściciel zagrodził to miejsce. Postawił prowizoryczny płot wykonany z gałęzi opatrzony tabliczką z napisem "Teren prywatny".

Mieszkańcy nie kryli zdziwienia. Działka, choć niewielka, stanowiła bardzo popularne przejście między dwiema ulicami. – Kto zastawił teren? Po co? Miał do tego prawo? – pytali zdezorientowani.

Odpowiedź przyszła ze strony właściciela, który do mieszkańców z Człuchowskiej napisał list. Wytłumaczył, że ogrodzenie terenu jest formą protestu wobec działań władz dzielnicy, które od lat uniemożliwiają mu zarządzanie własnym terenem.

"Działka od wielu pokoleń jest w naszej rodzinie, pragniemy od jakiegoś czasu cokolwiek zagospodarować na tym terenie. Plan był na parking tani i strzeżony z dodatkowymi miejscami garażowymi i boksami magazynowymi, by trzymać np. rowery czy motocykle. Miasto odmówiło..." – wyjaśniał.

Skarżył się też, że za grunt "płaci słony podatek", a w zamian otrzymuje jedynie mandaty i upomnienia za nieporządek i śmieci.

Zablokowane przejście na Człuchowskiej
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
Zablokowany przejazd na Człuchowskiej
Lech Marcinczak, tvnwarszawa.pl

kw/b