MSN samo zorganizuje konkurs na swój gmach

Muzeum Sztuki NowoczesnejMSN

Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a nie miasto Warszawa, zorganizuje nowy konkurs na koncepcję architektoniczną swojej siedziby poinformował PAP. Ogłoszenie konkursu ma nastąpić w styczniu-lutym 2013 r. Gmach ma być mniejszy o ok. 10 metrów kw. od tego, który zakładał poprzedni projekt.

- Zmienia się filozofia powstania tej inwestycji - przyznał w rozmowie z PAP we wtorek Bartosz Milczarczyk, rzecznik stołecznego ratusza. - To właśnie muzeum będzie od tej pory instytucją odpowiedzialną za nadzór nad całym przebiegiem inwestycji, począwszy od rozpisania konkursu. Inwestorem będzie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a nie - tak jak wcześniej - inna jednostka miejska - tłumaczył.

Tym samym potwierdził informacje, które na ostatniej sesji Rady Warszawy podał Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent stolicy.

Wicedyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej Marcel Andino Velez przypomina, że dwie ważne instytucje kulturalne w Warszawie organizowały już w takim trybie konkursy na swoje siedziby - chodzi o Nowy Teatr w Warszawie i Orkiestrę Sinfonia Varsovia.

Rozmowy od kilku miesięcy

Rozmowy pomiędzy miastem a muzeum na ten temat trwały od kilku miesięcy. - Takie rozwiązanie jest jak najbardziej właściwe także w naszym przypadku. Tak się po prostu często postępuje, że instytucje, które czekają na swoje siedziby, występują też w roli organizatora konkursu, a potem w roli inwestora. To dla nas dobra wiadomość - powiedział PAP Velez.

Gmach ma mieć 25 tys. mkw., czyli będzie mniejszy od budynku zaprojektowanego przez Christiana Kereza (35 tys. m kw). - Skoro budynek będzie mniejszy, to oczywiście koszt jego wybudowania też się zmniejszy, wyniesie 272 mln zł - zauważył Bartosz Milczarczyk.

Siedziba TR Warszawa?

Ciągle aktualna jest koncepcja, że w budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej znajdzie się również siedziba TR Warszawa.

- Rozważamy, czy siedziby obu instytucji mają być budynkami z wyraźnie zaznaczonymi funkcjami i odrębną tożsamością. Czy np. skrzydło A budynku powinno zostać przeznaczone dla muzeum, a skrzydło B - dla teatru? Chodzi o precyzyjne zapisanie tych kwestii w warunkach konkursu, tak aby wyłoniona koncepcja dotyczyła zespołu budynków. Trzeba się też zastanowić nad tym, czy muzeum realizowałoby potem tylko swoją część inwestycji, a teatr swoją. Czy tak, jak np. w przypadku lotniska Okęcie, można by zrealizować jeden etap, a po nim drugi - zastanawiał się Velez.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej chciałoby ogłosić konkurs w styczniu lub lutym 2013 r.

Miasto zamierza zaciągnąć komercyjną pożyczkę na sfinansowanie budowy muzeum. - Chcemy wybrać w przetargu komercyjnego partnera, prawdopodobnie będzie to bank, który byłby gotów sfinansować tę inwestycję poprzez udzielenie nam kredytu na preferencyjnych warunkach - uściślił rzecznik ratusza. Przetarg ogłoszony powinien być w ciągu kilku miesięcy.

Negocjacje z "Emilią"

Nadal nie rozstrzygnęła się sprawa tymczasowej siedziby muzeum w dawnym pawilonie meblowym Emilia. Właściciel Spółki Meble Emilia wypowiedział miastu i muzeum umowę najmu pawilonu, argumentując, że muzeum nie dostarczyło w terminie oświadczenia o gotowości poddania się egzekucji w przypadku wystąpienia zaległości czynszowych.

Najbliższe spotkanie w sprawie negocjacji odbędzie się w tym tygodniu. - Jeżeli ktoś myśli profesjonalnie o biznesie, to nie walczy z kulturą, ale tę kulturę wspiera. Mamy więc podstawę sądzić, że właściciel budynku w ten sposób podejdzie do tej sprawy - ocenił Milczarczyk.

„Najważniejsza inwestycja kulturalna w kraju”

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zostało powołane w 2005 r. jest państwową instytucją kultury, współprowadzoną przez resort kultury oraz miasto stołeczne Warszawa. Docelowo ma się mieścić w obiekcie wybudowanym na pl. Defilad. W maju ostatecznie upadła koncepcja budowy siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej według projektu szwajcarskiego architekta Christiana Kereza.

Podczas sobotniej konferencji prasowej zorganizowanej po tzw. drugim expose premiera Donalda Tuska minister kultury Bogdan Zdrojewski zaliczył powstanie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie do najważniejszych inwestycji kulturalnych w kraju.

PAP

Źródło zdjęcia głównego: MSN

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP