"Ministerstwo Spraw Wewnętrznych" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Agnieszka Polska, „Watery Rhymes”, 2014, kadr z filmu, dzięki uprzejmości artystki i ŻAK | BRANICKAMSN

Instalacje, wideo, performance i tekst w różnej postaci mogą zobaczyć odwiedzający, na otwartej w czwartek wystawie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Wystawa "Ministerstwo Spraw Wewnętrznych" prezentuje prace oparte na emocjach i osobistym doświadczeniu twórcy.

- To niekoniecznie jest zwrot ku samej emocjonalności rozumianej jako rodzaj nadmiernej ekspresji emocji, ale raczej ku osobistemu doświadczeniu. Subiektywnemu, za którym zazwyczaj stoją emocje i afekty, czyli również manifestacje tych emocji w przestrzeni prywatnej i publicznej - powiedziała PAP historyczka sztuki, kuratorka wystawy Natalia Sielewicz.

Twórcy, nie stroniąc od trudnych tematów, tworzą opowieść będącą komentarzem bieżących wydarzeń. Prace są formą protestu, którego myśl przewodnia rozmywa granice między życiem codziennym a twórczością.

- Do wystawy zaprosiłam artystów wizualnych i poetów, którzy prowadząc taką pierwszoosobową narrację i skupiając się na tym, co jest im osobiście bliskie, co ich dotyka, często boli, próbują stworzyć z tego pewną uniwersalną opowieść na temat praw czy bolączek, które dotyczą nas wszystkich. Ta emocjonalność i afektywność dotyczy również życia publicznego, języka protestu, języka dyskursu. Jak widać po ostatnich wydarzeniach w Stanach Zjednoczonych, w Europie, w Polsce - protest stał się bardzo afektywnym medium - ludzie się mobilizują, wyrażają swoją podmiotowość zarówno poprzez obraz, wykorzystując do tego na przykład selfie - mówiła.

"Stawia pytania"

- Ta wystawa nie stawia tez, ale być może zadaje pytania o to czy jest to nowy język krytyczny, czy intymność w zasadzie bardziej dotyczy zewnętrza niż wnętrza - wyjaśniła Sielewicz.

Dena Yago, „Remove the Inside and the Soul Remains”, 2016, dzięki uprzejmości artystkiMSN

Wystawa stawia pytanie o to, na ile wyznanie może wykraczać poza narcystyczny wymiar mówienia o sobie, a stanowić źródło komunikacji oraz identyfikacji dla odbiorcy. Aby dowiedzieć się więcej, konieczne jest skorzystanie z udostępnianej przez organizatorów mapy - znajdziemy tam szerszy opis. Zabieg ten jest próbą skoncentrowania uwagi na wizualnej stronie prac.

- Często narracje wystawiennicze konstruowane są w ten sposób, że - stojąc przy jakimś obiekcie - trzeba przeczytać jego opis. Co jeżeli sama praca skupia się na tekście? - pytała Sielewicz.

Do prezentacji prac wykorzystano trzy piętra w siedzibie przy ul Pańskiej 3. Parter przeznaczono na prace wideo, natomiast na pierwszym piętrze udostępniono fragment powierzchni należącej na co dzień do pracowników muzeum - można tam oglądać instalacje przestrzenne. Jak twierdzi kuratorka, przestrzeń ta została wyczyszczona z dodatków, aby dać pracom i budynkowi "oddychać".

Odczyty i performance'y

Wystawie towarzyszyć będą odczyty poezji, performance, jak również cykl Muzeum Otwartego, który rozegra się wokół afektów i polityki wyznania. Przyjmie on wyjątkową formę dzięki Young Girl Reading Group, nomadycznej grupie dyskusyjnej zainicjowanej przez artystki Dorotę Gawędę i Egle Kubolkaite.

Wystawę będzie czynna do kwietnia.

W ubiegłym roku pokazywaliśmy jak powstaje wystawa "Wreszcie we własnym domu"

Tak powstawała wystawa
Tak powstawała wystawaMSN

PAP/md/b

Źródło zdjęcia głównego: MSN

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP