Mieszkańcy czwarty raz zdecydują o miejskich milionach

Rusza IV edycja budżetu partycypacyjnegoFacebook.com / Budzet Partycypacyjny Warszawa

Ledwo opadły emocje po trzeciej edycji budżetu partycypacyjnego, a już startuje kolejna – czwarta odsłona na 2018 rok. W czwartek 6 października odbędą się pierwsze organizacyjne spotkanie.

Nowa edycja rozpocznie się we wszystkich osiemnastu dzielnicach dokładnie o tej samej porze – o 17.30. W poszczególnych urzędach zaplanowano spotkania z urzędnikami, członkami organizacji pozarządowych i wszystkimi mieszkańcami, którzy są zainteresowani budżetem partycypacyjnym.

"Przedstawimy zasady nowej edycji i omówimy plany dzielnicy na najbliższe lata" – zapowiadają miejscy urzędnicy. Przedstawiona zostanie też suma pieniędzy, jaką w tym roku miasto ma zamiar przeznaczyć na ten cel.

Na spotkaniach odbędzie się również nabór do dzielnicowych zespołów do spraw budżetu partycypacyjnego.

Każdy taki zespół składa się z 6 mieszkańców, 5 przedstawicieli organizacji pozarządowych, radnych dzielnicowych (po 1 z każdego klubu), do 5 radnych osiedlowych, od 4 do 5 urzędników dzielnicowych, przedstawiciela młodzieżowej rady dzielnicy oraz przedstawiciela dzielnicowej rady seniorów.

Mieszkańcy decydują o miejskich milionach

Rola zespołów jest bardzo ważna. Ich członkowie przez około rok pracują nad szczegółowymi zasadami przebiegu budżetu. Decydują o ewentualnym podziale dzielnicy na mniejsze obszary, a także o tym ile pieniędzy trafi w poszczególny obszar

Rozpatrują też odwołania od projektodawców, których wnioski zostały odrzucone w wyniku weryfikacji.

Budżet obywatelski umożliwia warszawiakom realne wpływanie na najbliższe otoczenie. Mieszkańcy decydują o wydatkowaniu części środków z dzielnicowych budżetów. Zgłaszają projekty, dyskutują nad nimi, a na koniec głosują. Te, które cieszą się największą popularnością, są realizowane przez dzielnice w następnym roku.

Zgłaszać można zarówno pomysły infrastrukturalne, takie jak budowa chodnika, ścieżki rowerowej czy nowy plac zabaw. Ale też tzw. projekty miękkie, które mają za zadanie integrować mieszkańców, jak chociażby zajęcia fitness czy międzypokoleniowe spotkania.

Ursynów. Budżet miał łączyć, a podzielił

Niestety teoria często odbiega od praktyki, a budżet partycypacyjny wzbudza dużo negatywnych emocji. Przykładem jest głośny spór o ul. Stryjeńskich na Ursynowie. Dwa lata temu w głosowaniu mieszkańcy zdecydowali o ujednoliceniu szerokości jezdni (co w praktyce oznaczało jej zwężenie do jednego pasa w każdą stronę).

Kiedy zaprezentowano plany odmienionej ulicy, wybuchł konflikt. Część mieszkańców została zaskoczona planami zwężenia i ostro zaprotestowała. W efekcie projekt został odłożony "na święte nigdy". Podobny spór na Ursynowie rozgrywa się obecnie w związku ze zwężeniem ul. Dereniowej, o czym informowaliśmy kilka dni temu na tvnwarszawa.pl.

Dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej (które odpowiada za organizację BP) w rozmowie z nami w kwietniu przyznał, że budżet wymaga zmian. Zapewnił też, że miejscy urzędnicy uważnie nad nimi pracują. O efekcie tej pracy i nowych zasadach mamy przekonać się na spotkaniach w najbliższy czwartek.

ZOBACZ NAGRANIE NA TEMAT KONFLIKTU WS. PRZEBUDOWY STRYJEŃSKICH:

Stryjeńskich z jednym pasem dla samochodów
Stryjeńskich z jednym pasem dla samochodówMateusz Szmleter / tvnwarszawa.pl

kw/mś

Źródło zdjęcia głównego: Facebook.com / Budzet Partycypacyjny Warszawa

Pozostałe wiadomości

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alei Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Pradze-Północ jeden z zaparkowanych samochodów zaniepokoił przechodniów. Z dziurawego baku wyciekało paliwo. Łatwopalna ciecz groziła pożarem. Na miejscu zjawili się strażnicy miejscy, a potem strażacy.

Z auta na parkingu wyciekało paliwo

Z auta na parkingu wyciekało paliwo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z wydziału kryminalnego z warszawskiej Woli zatrzymali 42-latka poszukiwanego na podstawie dwóch listów gończych, nakazu doprowadzenia i trzech zarządzeń w celu ustalenia miejsca pobytu do czynności prawnych. 

Zatrzymali go i zawieźli do więzienia. Mieli sześć powodów

Zatrzymali go i zawieźli do więzienia. Mieli sześć powodów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

W Białobrzegach kierowca samochodu osobowego potrącił dwóch rowerzystów. Jeden z nich trafił do szpitala. Przyczyny wypadku bada policja.

Kierowca potrącił dwóch rowerzystów, jeden trafił do szpitala

Kierowca potrącił dwóch rowerzystów, jeden trafił do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl