Mazowsze zostanie podzielone. Będą dwa obszary

Warszawa

tvnwarszawa.plUE podzieli Mazowsze

Unia Europejska na Mazowsze spojrzy jak na dwa odrębne rejony - rdzeń z Warszawą i dziewięcioma sąsiednimi powiatami oraz pozostałą część województwa. Dzięki temu obrzeża dostaną dotacje unijne na infrastrukturę.

Zgodnie z decyzją Eurostatu, Mazowsze będzie statystycznie podzielone na Warszawę wraz z dziewięcioma powiatami oraz resztę województwa, czyli tzw. NUTS 2. Oznacza to, że jest szansa na dotacje unijne z funduszy europejskich po 2020 r. O taki podział zabiegał marszałek Adam Struzik oraz Sejmik Województwa Mazowieckiego. Jak potwierdziła rzeczniczka Eurostatu Tiny Vandewiele procedura prawna dotycząca podziału statystycznego województwa jest prawie sfinalizowana. Ostateczną decyzję musi jeszcze podjąć Komisja Europejska.

Marszałek się cieszy

Po podziale Mazowsza, jeden obszar będzie obejmować Warszawę wraz z dziewięcioma powiatami: pruszkowskim, grodziskim, warszawskim zachodnim, nowodworskim, legionowskim, wołomińskim, mińskim, otwockim i piaseczyńskim. Drugi obejmie resztę województwa.

– Znakomita informacja. Eurostat przychyla się do naszych starań o podział statystyczny. Nie ma już żadnego racjonalnego powodu, aby wracać do absurdalnych pomysłów podziału administracyjnego Mazowsza – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Jak już informowaliśmy, Mazowsze było w latach 2008-2014 najszybciej rozwijającym się regionem Unii Europejskiej pod względem PKB na głowę mieszkańca. Sześć lat temu wynosiło ono niecałe 83 proc. średniej unijnej. Natomiast w 2014 roku – aż 108 proc. To wzrost o ponad 25 punktów procentowych i najlepszy wynik spośród 275 unijnych regionów.

Po statystycznym podziale województwa, po 2020 r. nasz kraj miałby 17 regionalnych programów operacyjnych, a nie jak teraz 16.

Eurostat poinformował, że nowe jednostki NUTS wejdą w życie jeszcze przed końcem roku. Pierwszy zestaw danych będzie dostępny na początku 2018 r., co pozwoli wziąć je pod uwagę konstruując nowy wieloletni budżet UE po 2020 r.

Podział statystyczny to co innego niż administracyjny. Nie oznacza zatem administracyjnego podziału województwa mazowieckiego na dwie części.

UE podzieli Mazowsze
tvnwarszawa.pl

Propozycja PiS

Na początku roku politycy odbyli ostrą debatę na temat administracyjnego podziału Mazowsza. Warszawa lub Warszawa z okolicznymi gminami miała być województwem warszawskim. Reszta – pozostać w mazowieckim ze stolicą w Płocku, Radomiu, lub w dwóch miastach.

Propozycję taką złożyło Prawo i Sprawiedliwość przekonując, że biedniejsze regiony Mazowsza otrzymywałyby wówczas więcej środków unijnych (które teraz pochłania głównie Warszawa).

Przeciwnego zdania byli politycy opozycji. Wsparła ich m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i marszałek Adam Struzik. Twierdzili, że bez stolicy reszta Mazowsza zbankrutuje.

Ostatecznie politycy PiS odstąpili od tworzenia nowego województwa warszawskiego.

ZOBACZ ARCHIWALNY MATERIAŁ O PODZIALE WARSZAWY:

Czy Mazowsze zostanie podzielone?
TVN24

PAP/kz/sk