Pieniądze z kolei na walkę z epidemią. "Zakup respiratorów jest ważniejszy niż gromadzenie tłucznia"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Struzik: z inwestycji kolejowych uda się przesunąć 120 milionów złotych
Struzik: z inwestycji kolejowych uda się przesunąć 120 milionów złotychAdam Struzik/Facebook
wideo 2/2
Struzik: z inwestycji kolejowych uda się przesunąć 120 milionów złotychAdam Struzik/Facebook

Samorząd Mazowsza wystąpi do Komisji Europejskiej o przesunięcie w czasie dwóch inwestycji: modernizacji linii kolejowej Chorzele-Ostrołęka oraz budowy łącznika ze stacji Modlin do lotniska. Jak zapowiedział marszałek Adam Struzik, dzięki tej operacji uda się pozyskać 120 milionów złotych na zdrowie. Takie plany oburzyły kolejarzy.

O porozumieniu z kolejarzami w sprawie przesunięcia środków z inwestycji kolejowych na walkę z COVID-19 Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego poinformował na wtorkowej konferencji prasowej. Zamiar ten sygnalizował już wcześniej.

"Respiratory są ważniejsze niż gromadzenie tłucznia"

- Wszystkie te projekty się ślimaczą. Niewiele się na nich dzieje, bo polega to wyłącznie na wykupie materiałów. W związku z epidemią musieliśmy uruchomić środki i przekierować je właśnie z inwestycji kolejowych na walkę z koronawirusem. Nie oznacza to, że się wycofamy z inwestycji - przyznał Adam Struzik.

Poinformował, że w poniedziałek spotkał się w tej sprawie z prezesem PKP PLK Ireneuszem Merchelem oraz sekretarzem stanu oraz pełnomocnikiem rządu do spraw wykluczenia komunikacyjnego Andrzejem Bittelem.

- Ustaliliśmy, że wystąpimy do Komisji Europejskiej oraz minister funduszy i rozwoju regionalnego o to, aby fazować te projekty, czyli kontynuować je w kolejnej perspektywie unijnej. Obowiązkiem PKP PLK jest przedstawienie realnych wydatków na tych wszystkich projektach do końca 2020 roku i rozpisanie ich na kolejne lata – dodał Struzik.

Jak podkreślił, w tej chwili priorytetem jest zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców Mazowsza. - Ważniejsze jest kupowanie respiratorów i środków ochrony osobistej niż gromadzenie tłucznia na budowę linii kolejowej, czy kupowanie podkładów. To działanie racjonalne - powiedział marszałek województwa mazowieckiego.

PKP PLK: trzy razy nieprawda

Już po publikacji tekstu do sprawy odniósł się rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec.

"Nieprawdą jest, że prace na linii Ostrołęka – Chorzele nie zostały rozpoczęte. Nieprawdą jest, że środki unijne przeznaczone na realizację projektu mogą być niewykorzystane. Planujemy zakończenie projektu w połowie 2022 roku. Nieprawdą jest, że były ustalenia między Urzędem Marszałkowskim a PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. dotyczące fazowania projektu Ostrołęka – Chorzele. Takie stwierdzenie było jednostronną informacją Marszałka Województwa" - napisał.

Siemieniec przypomniał, że obowiązuje umowa podpisana z wykonawcą w lipcu ubiegłego roku i rozpoczął prace przygotowawcze. "Stary tor zdemontował już na odcinku prawie 40 kilometrów. Przygotował materiał, w tym podkłady, szyny oraz tłuczeń do kolejnych prac. Wykonawca zakupił 70 procent materiałów, co gwarantuje płynność realizacji inwestycji" - wyjaśnił.

"Pozbawienie projektu dofinansowania unijnego stawia PLK w trudnej sytuacji, gdyż może narazić na stratę finansową, znacząco przekraczającą kwotę 100 milionów złotych" - podsumował.

Problemy Warszawskiej Kolei Dojazdowej

W trakcie konferencji Struzik był również pytany o to, kiedy zostanie przywrócony normalny rozkład jazdy Warszawskiej Kolei Dojazdowej, a także czy władze Mazowsza przewidują podwyżkę cen biletów.

- Codziennie monitorujemy stan obłożenia zarówno w pociągach Kolei Mazowieckich, jak i Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Do dzisiaj nie było ani jednego dnia [od momentu przejścia na rozkład weekendowy – przyp. red.], kiedy obłożenie w pociągach WKD przekroczyłoby 70 procent. Zarząd natychmiast uruchamia dodatkowe składy, kiedy zachodzi taka potrzeba - odpowiedział.

Struzik przyznał, że sprzedaż biletów "dramatycznie spadła", a w ciągu niespełna dwóch miesięcy WKD straciła około dwóch milionów złotych wpływów. Jednak samorząd województwa nie przewiduje w najbliższym czasie kolejnej podwyżki cen biletów.

"Szukamy rozwiązania dla lotniska w Modlinie"

Marszałek był również pytany o kłopoty lotniska w Modlinie. Czy przetrwa kryzys związany z epidemią COVID-19? Dwa tygodnie temu radni sejmiku województwa sygnalizowali, że podwarszawskiego portu lotniczego nie ma na liście lotnisk, które mogą starać się o pomoc finansową w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Resort infrastruktury przekazał wówczas, że decyzja jeszcze nie zapadła, a lista zostanie ogłoszona w ramach rozporządzenia prezesa Rady Ministrów.

- Wystąpiłem do pana premiera, aby umieścił lotnisko w Modlinie w katalogu portów lotniczych, które obejmie pomoc rządowa. Oczywiście szukamy też własnych możliwości wsparcia - powiedział Struzik.

Poinformował również, że obecnie również na poziomie Unii Europejskiej trwają prace, aby pomóc regionalnym portom lotniczym. – Liczymy na wsparcie Unii Europejskiej, rządu polskiego oraz my sami jako samorząd zrobimy wszystko, aby ten dynamicznie rozwijający się port lotniczy nie upadł - dodał.

Autorka/Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: KM

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP