Marsz, koncert i pokaz filmu w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

Warszawa

archiwum TVN 24Żołnierze wyklęci

Główne obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" odbędą się we wtorek w Warszawie. Zaplanowano msze św., apele pamięci, dekorację orderami państwowymi i wręczenie nominacji generalskich przez prezydenta, uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza i na "Łączce".

W ramach uroczystości z okazji przypadającego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" organizowanych przez MON zaplanowano wiele wydarzeń w Warszawie i okolicach.

Spotkania już w weekend

Część z nich odbędzie się także w weekend - zaplanowano m.in. uroczystość przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, przed Pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego i przed Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych oraz Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym".W sobotę w Domu Pielgrzymkowym Amicus na Żoliborzu zaplanowano spotkanie z podkomendnymi Hieronima Dekutowskiego „Zapory”: mjr. Marianem Pawełczakiem „Morwą”, Zbigniewem Matysiakiem „Kowbojem”, Marianem Chmielewskim „Pomidorem” oraz z dr Ewą Kurek, a także projekcję filmu "Major Zapora" (reż. Ewa Kurek).Z kolei w niedzielę w Katedrze św. Michała i św. Floriana odbędzie się msza św. w intencji poległych i pomordowanych żołnierzy podziemia niepodległościowego, wręczenie medali „Zło Dobrem Zwyciężaj” oraz prezentacja o Żołnierzach Wyklętych.

"O Żołnierzach Wyklętych opowieść"

Na poniedziałek w Teatrze Polskim zaplanowano koncert "O Żołnierzach Wyklętych opowieść", podczas którego mają zostać wręczone medale i odznaki.Koncert ma mieć formę muzyczno-poetyckiej etiudy; wykorzystano w nim m.in. fragmenty pamiętnika kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka" i piosenki, których autorami są Żołnierze Niezłomni, utwory pisane często do muzyki znanych polskich piosenek i pieśni patriotycznych, a także utwory poetyckie w interpretacji Jerzego Zelnika, wiersze Zbigniewa Herberta. Uzupełnieniem widowiska będzie prezentacja multimedialna, w której zostaną wykorzystane materiały ze zbiorów IPN, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Archiwum Akt Nowych.Tego samego wieczora w Kinotece zaplanowano premierowy pokaz filmu "Historia Roja" w reż. Jerzego Zalewskiego. Inspiracją dla reżysera stały się losy Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja”, młodego żołnierza polskiego podziemia antykomunistycznego i losy innych Żołnierzy Wyklętych.Główne obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" odbędą się we wtorek 1 marca. Rozpocznie je msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Następnie odbędzie się apel pamięci na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego z udziałem szefa MON Antoniego Macierewicza. W Pałacu Prezydenckim zaplanowano uroczystość dekoracji orderami państwowymi i wręczenia nominacji generalskich przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Marsz pamięci

Kompania Reprezentacyjna WP i grupy rekonstrukcyjne przejdą przed Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie zostaną złożone wieńce. W południe odbędzie się uroczystość przed Panteonem Żołnierzy Wyklętych na "Łączce" na Wojskowych Powązkach; po południu - przed tablicą pamiątkową na b. Areszcie Śledczym Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Rakowieckiej, ale także m.in. przed tablicą pamiątkową i kamieniem "Anody".Centralne uroczystości, podczas których zaplanowano wystąpienia i apel poległych, odbędą się późnym popołudniem przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Po przemarszu do Archikatedry św. Jana odbędzie się koncert okolicznościowy i msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych.O godz. 20 rozpocznie się Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który ruszy sprzed Pomnika Romana Dmowskiego na pl. na Rozdrożu i przejdzie pod bramę więzienia przy ul. Rakowickiej.Obchody potrwają do 7 marca. 2 marca w gmachu PAST-y będzie można wziąć udział w "Wieczornicy" pamięci Powojennej Konspiracji Antykomunistycznej, 6 marca - w Warszawskiej Rowerowej Masie Krytycznej Szlakiem Żołnierzy Wyklętych, a 7 marca odbędzie się premiera filmu "Zapora" w Konrada Starczewskiego.

TAK WYGLĄDAŁO POŻEGNANIE ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH WE WRZEŚNIU UBIEGŁEGO ROKU:

Uroczystości żałobne
TVN24

PAP/ran