Mają chronić przed upałem. Nowe wiaty autobusowe dla Warszawy

Warszawa

ZTMNowe wiaty dla Warszawy

W Warszawie już wkrótce pojawi się 15 nowych, chroniących między innymi przed upałem, wiat przystankowych - informuje Zarząd Transportu Miejskiego. Nowe wiaty staną w siedmiu dzielnicach: na Targówku, Woli, Bielanach, Białołęce oraz w Rembertowie, Wesołej i Wawrze.

Jak podkreśla rzecznik ZTM Tomasz Kunert, miasto sukcesywnie stara się wymieniać wiaty przystankowe. - Ponad półotra tysiąca wiat zostało już ustawionych wcześniej, w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, przez firmę AMS. Teraz chcemy kupić kolejne wiaty - mówi Kunert.

Na razie 15

Dodaje, że na razie będzie to 15 wiat, nie wyklucza jednak, że w przyszłości, jeśli tylko pozwoli na to budżet ZTM, zamawiane będą kolejne.

Z komunikatu opublikowanego na stronie internetowej ZTM wynika, że trwają poszukiwania firmy, która dostarczy 15 nowych wiat przystankowych i zamontuje je w siedmiu dzielnicach Warszawy: na Targówku (1 sztuka), w Rembertowie (2 sztuki), w Wesołej (2 sztuki), na Bielanach (1 sztuka), w Wawrze (4 sztuki), na Białołęce (3 sztuki) oraz na Woli (2 sztuki).

Mają być to tzw. wiaty typu warszawskiego, które - jak informuje ZTM - skutecznie ochronią oczekujących pasażerów przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Konstrukcja dachu powinna móc utrzymać instalacje fotowoltaiczne, a jego pokrycie zostanie wykonane z "mlecznego" poliwęglanu zapobiegającego nadmiernemu nagrzewaniu przez słońce.

Wiaty mają być wyposażone w gabloty informacyjne i drewniane ławki z oparciami. W zależności od miejsca będą też miały różne długości (zamontowane zostaną wiaty trzy- i czteroprzęsłowe) oraz wąskie lub pełne ściany boczne.

Według Tomasza Kunerta nowe wiaty nie będą się zbytnio różnić od tych, które mieszkańcy stolicy mają już do dyspozycji. "To jest jeden z typów wiat, które są już na ulicach" - mówi rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego.

Dołączone do komunikatu ZTM zdjęcie wskazuje, że chodzi o rodzaj wiat wykonanych ze szkła i zaprojektowanych w szaro-czerwonej kolorystyce.

Na początku tygodnia pisaliśmy o zalanej Trasie Świętokrzyskiej:

Trasa Świętorkzyska pod wodąMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

PAP/kz/mś