Magiczny Park na Białołęce: jeszcze w budowie, już zdewastowany

Park na Białołęce zniszczony przed otwarciem
Park na Białołęce zniszczony przed otwarciem
Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl
Park na Białołęce zniszczony przed otwarciemDawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl

Magiczny Park nie został jeszcze oficjalnie otwarty, a już jest niszczony i dewastowany. - Unoszący się odór moczu i wymiocin, potłuczone butelki, wypisane wulgaryzmy na świeżo pomalowanych ściankach, poniszczone wewnątrz stoły - wylicza w mailu wysłanym na Kontakt24 Jarek.

Sprawa dotyczy powstającego przy ulicy Magicznej na Białołęce parku. Mimo że prace nie dobiegły jeszcze końca, mieszkańcy już oblegają nowy park. Ale pojawiły się też problemy.

"Domki służą chuliganom"

O sytuacji napisał na Kontakt24 jarek (pisownia oryginalna):

"(...) Park jest jeszcze w budowie i oficjalnie nie został oddany do użytku a już wiele elementów nadaje się do naprawy lub odnowy. (...) Domki służą okolicznym chuliganom i pijaczkom do hucznego imprezowania do późnych godzin. Unoszący się odór moczu, wymiocin potłuczone butelki wypisane wulgaryzmy na świeżo pomalowanych ściankach, poniszczone wewnątrz stoły i ławy to widok który gości w oczach odwiedzających dzieci i ich rodziców" - pisze.

I dodaje: "Ustawione 2 tygodnie temu sztuczne zwierzęta już nadają się do naprawy. Bulwersujący jest fakt, że nie ma dobrej woli urzędu miasta Białołęka aby zaprzestać dalszej dewastacji. Każe się pisać oficjalne pisma do burmistrza albo wzywać policje która interweniuje z rożnym efektem a dewastacja się pogłębia".

Z psami do piaskownicy

Odwiedziliśmy park z kamerą. W ekologicznych domkach i na trawnikach rzeczywiście leżą potłuczone butelki, kartony i opakowania. Ściany w wiatach są pomazane i popisane. Zabawki na placu zabaw wymagają poprawek, a sztuczna trawa, na której bawią się dzieciaki, zwija się podczas chodzenia.

Władze dzielnicy zapowiadają jednak, że wykonawca w ramach gwarancji dokona poprawek. - Widzieliśmy to wszystko. Nie płacimy za fuszerkę, zleciliśmy naprawy. Wbrew pozorom urzędnicy to nie jest banda idiotów. Pilnujemy tego, aby pieniądze społeczne, które nam powierzono wydawano z głową - mówi tvnwarszawa.pl Piotr Smoczyński, zastępca burmistrza, którego spotkaliśmy w parku.

- Przykro patrzeć, że jest tu taki nieporządek. Wydawało nam się, że robimy to dla dobra mieszkańców. Na ich życzenie budowaliśmy ten park - dodaje, nie kryjąc żalu.

O tym, że mieszkańcy biorą udział w projektowaniu parku pisaliśmy na tvnwarszawa.pl. Smoczyński przekonuje, że do tego, w jakim stanie jest park, przyczynia się nie tylko zbuntowana młodzież i osoby urządzające nocne libacje, ale też rodzice, którzy przychodzą do parku z pociechami i zwierzętami.

- Psa do tego parku wprowadzać nie wolno. Ludzie łamią ten zakaz, nikt nie skontroluje, co jest w stanie w każdej chwili zrobić w piaskownicy. A z chęcią sprzątania po pupilach jest różnie - mówi Smoczyński.

I faktycznie, tylko podczas naszej krótkiej wizyty z kamerą, w parku zobaczyliśmy kilka osób wyprowadzających tam swoich pupili.

W parku pojawi się monitoring
W parku pojawi się monitoringDawid Krystofiński/ tvnwarszawa.pl

"Mówiąc kolokwialnie syf"

- Sądziliśmy, że po zbudowaniu tego obiektu mieszkańcy będą się nim cieszyć. To, co tu widać butelki, śmieci, kolokwialnie mówiąc syf, wskazuje na to, że nie wszyscy rozumieją, do czego ten park służy - dodaje wiceburmistrz.

W parku jest rozstawionych kilkanaście koszy na śmieci. Według Smoczyńskiego, obiekt jest sprzątany kilkanaście razy w miesiącu. - Staramy się, by wyglądał jak plac zabaw, a nie jak śmietnik. Sprzątamy go trzy razy w tygodniu, nie ma częściej sprzątanego obiektu w dzielnicy - mówi.

Jego zdaniem, niezbędne jest też zamontowanie kamer monitoringu i oświetlenia. - Nie sądziliśmy, że monitoring będzie warunkiem koniecznym do przetrwania tego miejsca, ale tylko w tygodniu, kiedy zaczęły się odbiory, mieliśmy już sytuację, że próbowano ukraść plastikową krowę z placu. Były próby kradzieży krat ogrodzeniowych - przyznaje w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

- Środki, które są na to potrzebne, nie są niestety małe. Złożyliśmy wniosek do miasta o wpisanie nam tych środków do budżetu i w tej chwili przygotowujemy się do przetargu - podsumowuje burmistrz.

Magiczny Park na Białołęce jest oblegany przez mieszkańców jeszcze przed otwarciem:

Magiczny Park na Białołęce
Magiczny Park na BiałołęceArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Mapy dostarcza Targeo.pl

Katarzyna Śmierciak, k.smierciak@tvn.pl

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP