"Las" upamiętni Polaków ratujących Żydów. Ma wyrosnąć na Muranowie

Warszawa

Eduard Freudmann i Gabu Heindl / mat. prasoweZwycięska koncepcja pt. "Las"

Jury wybrało zwycięzcę konkursu na pomnik polskich Sprawiedliwych, którzy podczas okupacji niemieckiej w Polsce nieśli pomoc Żydom. Nie będzie to monument, lecz teren zielony. Drzewami ma być obsadzona część terenu przy żydowskim muzeum POLIN na Muranowie.

- W czwartek, po długotrwałych obradach, jury międzynarodowego konkursu na koncepcję Upamiętnienia Polaków ratujących Żydów podczas niemieckiej okupacji "Ratującym-Ocaleni", podjęło decyzję o wyborze zwycięskiego projektu. Autorami koncepcji jest duet austriackich architektów: Eduard Freudmann i Gabu Heindl - poinformowała w komunikacie przesłanym do naszej redakcji Aldona Rusiniak z Fundacji Pamięć i Przyszłość.

"Rozsiewanie wieści poprzez rozsadzanie drzew"

Rusiniak informuje też, ich projekt nosi tytuł "Las" i, jak przeczytać można w podsumowaniu werdyktu, jest "oparty na nowatorskiej koncepcji upamiętnienia, które odbywa się tu poprzez zainicjowanie procesu, a nie stworzenie monumentalnego obiektu architektonicznego. Praca akcentuje takie pojęcia, jak troska, zobowiązanie, kruchość i ryzyko, a także podkreśla sam akt udzielania Żydom schronienia przez Sprawiedliwych.

Kolejnym istotnym aspektem projektu jest jego partycypacyjny charakter i potencjał do rozciągnięcia idei upamiętnienia w przestrzeni i czasie. Zasadzona w ramach projektu szkółka leśna umożliwi bowiem rozsiewanie wieści o działaniach Sprawiedliwych poprzez rozsadzanie drzew do miejsc historycznie związanych z życiem Żydów w Polsce".

Nawiązanie do Ogrodu Sprawiedliwych

Jak pisaliśmy wcześniej, prezentując prace konkursowe, Eduard Freudmann i Gabu Heindl przygotowali projekt nawiązujący do Ogrodu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w Yad Vashem. Twórcy proponują obsadzenie terenu, m.in. przy pomniku Willy’ego Brandta. Miałaby powstać też polana - miejsce do organizacji eventów.

Nowe upamiętnienie Polaków ratujących Żydów w pobliżu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN ma zostać ukończone jesienią 2015 r.

/lulu