Na Mazowszu najwięcej nowych zakażeń w kraju

Autor:
mp
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
MZ: 5733 nowe przypadki zakażenia koronawirusem
MZ: 5733 nowe przypadki zakażenia koronawirusemTVN24
wideo 2/6
TVN24MZ: 5733 nowe przypadki zakażenia koronawirusem

Jak poinformowało w poniedziałek Ministerstwa Zdrowia, na Mazowszu wykryto 659 nowych zakażeń koronawirusem. To najwięcej w skali całego kraju, ale znacznie mniej niż w ostatnim czasie - poniżej tysiąca infekcji w tym województwie odnotowywano ponad miesiąc temu.

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 5733 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na terenie całego kraju. Najwięcej pozytywnych testów na SARS-CoV-2 otrzymały osoby z województwa mazowieckiego (659). Resort zastrzegł jednak, że 104 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które ma uzupełnić inspekcja sanitarna.

Ostatnim dniem, kiedy liczba nowych przypadków na Mazowszu spadła poniżej tysiąca, był 19 października (849). Wcześniej podobna liczba zakażeń wykrywana była w pierwszej połowie października. Natomiast przez cały listopad każdego dnia było ich więcej niż tysiąc, dwa, a nawet trzy tysiące.

W województwie mazowieckim od początku pandemii potwierdzono od początku pandemii 118 466 przypadków zakażenia koronawirusem. Jak informuje Mazowiecki Urząd Wojewódzki, spośród 5377 łóżek przeznaczonych dla chorych na COVID-19 zajętych jest 2904. Natomiast z 418 respiratorów zajętych pozostaje 334.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Łącznie w Polsce od początku epidemii zakażenie stwierdzono u ponad 990 tysięcy osób. Resort przekazał również informację o śmierci 121 zakażonych osób. Podano, że z powodu COVID-19 zmarło 21 osób, a 100 z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.

Dotychczas najwyższy dobowy bilans zakażeń odnotowano w Polsce 7 listopada. Poinformowano tego dnia o 27 875 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem.

Testów o połowę mniej niż w piątek

Jak poinformowało ministerstwo, ostatniej doby wykonano około 25,1 tysiąca testów. W niedzielę informowało ono zaś o wykonaniu ponad 24,6 tys. testów; w sobotę o 42,1 tys.; a w piątek o 50,4 tys.

Według resortu łącznie przebadano dotychczas ponad sześć milionów i 236 tysięcy próbek.

Ogólnokrajowy bilans zawiera ponad 22,5 tysiąca przypadków zakażenia "zagubionych" wcześniej przez stacje epidemiologiczne i nieuwzględnionych w dziennych statystykach. Został uzupełniony w ostatni wtorek. Od środy resort zaznacza w komunikatach, że "w związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń".

Po tym, jak skorygowano nieścisłości w statystykach dotyczących zakażeń, we wtorek wieczorem uruchomiony został nowy model raportowania infekcji koronawirusem i zgonów na COVID-19. Powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne nie przekazują już danych na temat nowych zakażeń.

Autor:mp

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości