Kongresowa jak antyczny amfiteatr. Trwa wielki remont

Sala Kongresowa bez foteli
Sala Kongresowa bez foteli
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Sala Kongresowa bez foteliMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Z Sali Kongresowej zniknęły charakterystyczne wykładziny i czerwone siedziska. Popularne miejsce koncertowe zmieniło się w wielki plac budowy. Wkrótce przygotowany zostanie komputerowy model sali, który pozwoli poprawić jej akustykę. - Tu liczy się każdy szczegół. Farba na ścianach, konstrukcja foteli mogą wpływać na jakość dźwięku - tłumaczy ekspert. Pracom w PKiN przyglądaliśmy się z kamerą.

Sala Kongresowa w Pałacu Kultury i Nauki została zamknięta jesienią ubiegłego roku. Generalny remont za ok. 40 mln zł już ruszył, a portal tvnwarszawa.pl postanowił sprawdzić, na jakim jest etapie.

Do śmietnika albo na aukcję

- Prace idą pełną parą, wymontowaliśmy wszystkie siedziska. Część rzeczy została zutylizowana, były to stare meble, które nie nadawały się do ponownego wykorzystania - mówi nam Renata Kaznowska, prezes Pałacu Kultury i Nauki.

Ocaleją nieliczne. - Część mebli będziemy chcieli przeznaczyć na aukcje. Na przykład prezydialne meble, które były niezwykle rzadko używane. Przygotowujemy taki pakiet na aukcje, jako że w tym roku obchodzimy jubileusz 60-lecia wybudowania Pałacu Kultury - wyjaśnia prezes PKiN Renata Kaznowska.

Szersze fotele

Remont zaplanowano na dwa lata. Zawiedzie się ten, kto spodziewa się radykalnych zmian w wyglądzie sali. Nad pracami czuwa konserwator zabytków. Wystrój nie będzie się różnił od poprzedniego. Znów zobaczymy czerwone fotele z białymi wykończeniami oraz czerwone wykładziny, tyle że nowe.

Fotele mają być wygodniejsze. W ciągu kilkunastu dni zarząd PKiN ogłosi przetarg na ich wykonanie. - Będą miały ok. 56 centymetrów szerokości. Szersze będą również przejścia między nimi. Wcześniej były zbyt wąskie i niedostosowane do wymogów przeciwpożarowych - podkreśla Kaznowska.

"Akustyka sali jest rzeczą wyjątkową"
"Akustyka sali jest rzeczą wyjątkową"Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Lepszy dźwięk

Poprawi się akustyka. - Kontrolujemy wszystkie etapy przebudowy, poprzez badanie pod względem akustycznym sali i materiałów, które będą w niej montowane - tłumaczy Tadeusz Fidecki z wydziału reżyserii dźwięku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, który uczestniczy w remoncie Kongresowej.

- Kontrola polega na ustawieniu na scenie głośnika pomiarowego i mikrofonów w miejscach dla widzów. Z głośnika emitowane są sygnały testowe, które rejestrują mikrofony i następnie przetwarza je komputer, by określić parametry, charakteryzujące właściwości akustyczne sali - opisuje Fidecki. - Uzyskane dane porównywane są z wynikami pomiarów, które zostały zarejestrowane przed rozpoczęciem remontu. W razie potrzeby korygowana jest akustyka sali - dodaje.

"Wpływ może mieć farba"

To, jak dźwięk będzie się rozprzestrzeniał, zależy od wystroju ścian i konstrukcji nowych foteli, a dokładnie od tego, jak wchłaniają lub odbijają fale dźwiękowe. Po zbadaniu okazało się, że same ściany Kongresowej nie wymagają zmiany. - Nieznaczny wpływ na akustykę może mieć farba na pokrycie ścian. Jej wpływ będzie też badany w czasie remontu - zaznacza Fidecki.

Dźwiękowcy ocenią jeszcze fotele. - Po remoncie ma ich być ok. 2,8 tys. Powierzchnia zajmowana przez widownię ma największą dźwiękochłonność sali i będzie w istotny sposób wpływać na barwę dźwięków. Przed montażem właściwości akustyczne foteli bada się w akredytowanym laboratorium. Próbkę o powierzchni ok. 12 mkw., czyli ok. 20 foteli, przekazuje się do instytutu badawczego. W laboratorium mierzy się pochłanianie dźwięku przez siedziska. Pomiary odbywają się dwukrotnie. Raz, gdy na fotelach siedzi publiczność, a drugi bez jej udziału - wyjaśnia ekspert.

O badaniu stanu akustycznego sali
O badaniu stanu akustycznego saliMateusz Szmelter . tvnwarszawa.pl

Model sali w komputerze

Stworzony zostanie na komputerze model akustyczny sali. - W takim modelu odtworzony będzie kształt wnętrza Kongresowej oraz własności akustyczne wszystkich elementów, jak ściany, strop, podłoga i fotele, które stworzą wirtualną skorupę - informuje Fidecki. - Na podstawie badań na wirtualnym obiekcie możliwe będzie sprawdzenie, czy dobór materiałów i właściwości akustycznych jest zgodny z pierwotnym zamysłem - dodaje.

- Nigdy nie będziemy filharmonią i tego nie oczekujemy, natomiast chcemy mieć możliwość organizowania festiwali filmowych - tak sens tych prac podsumowuje prezes Kaznowska.

Powstanie model akustyczny sali
Powstanie model akustyczny saliMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Tu zagrali The Rolling Stones i Elthon John

Sala Kongresowa została oddana do użytku w lipcu 1955 roku. W czasach PRL odbywały się w niej zjazdy PZPR.

Występowały tutaj gwiazdy muzyki, między innymi The Rolling Stones, Jan Kiepura, Leonard Cohen, Eric Clapton, Elthon John, Patti Smith czy Herbie Hancock.

ran/lulu

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP