KOD uczcił Kinga. Obama nie przyjechał

Przemówienie Mateusza Kijowskiego
Przemówienie Mateusza Kijowskiego
TVN24
Przemówienie Mateusza KijowskiegoTVN24

Kilkaset osób stawiło się w sobotę przy ulicy Prostej na uroczystości nadania skwerowi imienia Martina Lutera Kinga. Komitet Obrony Demokracji zorganizował manifestację pod hasłem "I have dream - Mam marzenie".

Happening rozpoczął się ok. godz. 12 u zbiegu ulic Twardej i Prostej. Uczestnicy rozwinęli flagę Polski. Powiewały też flagi Unii Europejskiej czy USA. Rozstawiono również scenę, na której przemawiali Mateusz Kijowski, lider KOD i Adam Michnik, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej".

- Kto odbiera człowiekowi godność gwałci jego człowieczeństwo. Władza, która gardzi obywatelami, nie szanuje ich praw, która świadomie i celowo stara się ich poniżyć i upokorzyć gwałci podwójnie. Bo wykorzystuje naturalną przewagę pochodzącą z demokratycznego wyboru – powiedział Kijowski.

Adam Michnik, przypominając postać Kinga, odwołał się do dzisiejszej sytuacji politycznej w kraju. - Matrin Luther King był z całą pewnością obywatelem gorszego sortu. Miał marzenie, żeby nikt nikogo nie nazywał obywatelem gorszego sortu. Za to, że to marzenie realizował, zapłacił najwyższą cenę. Zamordował go rasistowski zwolennik nowej zmiany. Dzisiaj gościmy w Warszawie Baracka Obamę, który chętnie przyznaje się do dziedzictwa politycznego i chrześcijańskiego Kinga. To jest wielkie zwycięstwo Kinga i wartości w które on wierzył - powiedział Michnik.

Happening zorganizowano z okazji niedawnego nadania skwerowi imienia Martin Luther Kinga przez radę miasta. Z tablicy z nazwiskiem amerykańskiego pastora i działacza na rzecz zniesienia segregacji rasowej ściągnięto uroczyście flagę Stanów Zjednoczonych.

- Przesłanie Martina Luthera Kinga do dziś przyświeca obywatelom całego świata. Jego poglądy wielokrotnie były przywoływane i stawiane za wzór działania przez opozycję demokratyczną lat 70. i 80., szczególnie ruch Solidarności. Także, w dzisiejszej Polsce niezbędne jest przywoływanie wolnościowych, równościowych i pokojowych idei w myśl słów pastora Kinga "Nic, co człowiek robi, nie poniża go tak bardzo jak nienawiść" – zapowiadał KOD.

Przemówienie Adama Michnika
Przemówienie Adama MichnikaTVN24

Obama nie przyjechał

W sobotę rano Mateusz Kijowski był gościem "Wstajesz i wiesz" w TVN24. Mówił o analogiach i różnicach między działaniami Kinga w USA a KOD-em w dzisiejszej Polsce.

- Stajemy w obronie godności i wolności, analogia jest daleka, nie można porównywać naszej opresji do tej, w której żyli kolorowi Amerykanie w latach 40. i 50. w Stanach Zjednoczonych, ale wartości, w obronie których występował Martin Luther King w swoim marszu na Waszyngton są u nas znowu zagrożone i musimy występować w ich obronie - przekonywał Kijowski.

Zdradził też, że zaproszenie na manifestację otrzymał między innymi prezydent Barack Obama. - Wiemy, że pani prezydent miasta zaprosiła prezydenta Obamę, osobiście zaprosiliśmy Madeleine Albright, zapraszaliśmy również ambasadora USA w Polsce - powiedział w sobotę rano lider KOD.

Obecności prezydenta USA na manifestacji nie odnotowano.

Jak poinformował nas po południu Bartosz Milczarczyk, rzecznik stołecznego ratusza, prezydent Warszawy wysłała do Baracka Obamy zaproszenie, ale na inną uroczystość. - To taki zwyczaj, że pani prezydent zaprasza goszczące głowy państwa w Warszawie do posadzenia dębu w Ogrodzie Saskim. Do uroczystości jednak nie doszło. Natomiast w drodze roboczych kontaktów wysłaliśmy do amerykańskiej ambasady informację o dzisiejszym odsłonięciu tablicy z nazwą skweru. Martin Luter King to bohater Stanów Zjednoczonych - powiedział Milczarczyk.

Zgłoszenie: 15 tysięcy

Jak powiedział nam w piątek rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk, zgromadzenie zostało oficjalnie zarejestrowane w urzędzie i zaplanowane na 15 tysięcy uczestników.

ran/b

Mateusz Kijowski zapowiadał otwarcie skweru
Mateusz Kijowski zapowiadał otwarcie skweruTVN24
Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP