Przygotuj się na:

ZMIANY I UTRUDNIENIA NA GÓRCZEWSKIEJ

Od nocy z 31 maja na 1 czerwca ruch w obu kierunkach będzie odbywał się jezdnią w kierunku centrum.

  Jaki wzywa Gronkiewicz-Waltz. 10 tysięcy złotych za nieobecność

  Najnowsze


  - Komisja weryfikacyjna w piątek przekaże wezwanie dla prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz i przewodniczącej rady miasta Warszawy Ewy Malinowskiej-Grupińskiej na rozprawę, która odbędzie się 28 marca - poinformował w piątek szef komisji Patryk Jaki.

  Jaki poinformował, że we wtorek komisja wyda trzy decyzje dotyczące trzech kolejnych nieruchomości, a w środę odbędzie się konferencja w tej sprawie. Kolejnym ważnym dniem ma być poniedziałek (26 marca), kiedy poznamy decyzje dotyczących kolejnych nieruchomości.

  Wezwano prezydent i przewodniczącą

  Poinformował też, że 28 marca odbędzie się pierwsza rozprawa na tak zwanych zasadach "ogólnych". - Na tę rozprawę zostaną dzisiaj przekazane wezwania dla dwóch osób. Pierwszą będzie Hanna Gronkiewicz-Waltz (wezwana - red.) już na nowych zasadach - powiedział.

  Chodzi o nowelizację ustawy o komisji weryfikacyjnej. Zgodnie z nią, jeśli Gronkiewicz-Waltz się nie stawi, będzie mogła zostać ukarana - jak powiedział Jaki - kwotą wyższą niż w pierwotnej ustawie.

  Drugą osobą, która otrzyma wezwanie od komisji, będzie przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska, która - jak wskazał Jaki - jest przewodniczącą organu, który ma "obowiązek sprawować nadzór i kontrolę nad prezydentem miasta".

  Do 30 tysięcy złotych kary

  Nowelizacja ustawy o komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę 14 lutego.

  Nowela przewiduje zwiększenie kar grzywny do 10 tysięcy złotych za pierwsze niestawiennictwo przed komisję weryfikacyjną i do 30 tysięcy za kolejne, a także możliwość zatrzymania i doprowadzenia na rozprawy świadków decyzją prokuratora okręgowego. Komisja weryfikacyjna ma też uzyskać możliwość nałożenia kary grzywny do 1 miliona złotych na osobę, która dopuściła się pozaprawnych działań wobec danej nieruchomości.

  CZYTAJ WIĘCEJ O NOWYCH UPRAWNIENIACH KOMISJI

  Senatorowie PO krytykują nowelizację TVN24
  wideo 2/3

  PAP/kw/r