Jaka będzie Warszawa 2030? Ruszyły prace nad strategią

Jak będzie Warszawa za 15 lat?Shutterstock

Około 200 osób wzięło udział w pierwszej debacie na temat Strategii Rozwoju Warszawy do 2030 roku. Spotkanie poświęcono przede wszystkim na omówienie… strategii pracy nad strategią. Skomplikowany proces potrwa do końca 2017 roku.

Obowiązująca wciąż Strategia Rozwoju Warszawy pochodzi z 2005 roku. Jej horyzontem czasowym jest co prawda rok 2020, ale władze Warszawy postanowiły na tę datę nie czekać i już teraz zaktualizować dokument, a właściwie napisać go od nowa. Cel pozostaje ten sam: zdefiniować wizję rozwoju miasta. Proces tego definiowania ma być jednak bardziej demokratyczny i otwarty.

- Poprzednia strategia została przygotowana przez urzędników i ekspertów, bez większych konsultacji społecznych – przyznała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. - Jednak życie zdynamizowało partycypację. Ten nowy produkt ma być dziełem ekspertów i mieszkańców, nie urzędników – dodała.

Strategia ma zawierać cztery podstawowe składniki: wizję (opis pożądanego stanu), diagnozę (opis sytuacji społeczno-gospodarczej koncentrujący się na wyzwaniach), cele (jak osiągnąć opisaną wizję) i system realizacji (informacja o wdrażaniu dokumentu).

Praca w grupach

Praca skoncentruje się w pięciu grupach roboczych: ds. społecznych, ds. gospodarczych, ds. przestrzennych, ds. dzielnic, ds. systemowych. Dwie ostatnie mają charakter raczej techniczny i będą się składały wyłącznie z urzędników. Kluczowe wydaje się działanie i obsada trzech pierwszych. W zespołach znajdą się mieszkańcy, ale rekomendowani przez stowarzyszenia, a ostatecznie wskazani przez urzędników. Selekcja będzie prawdopodobnie nieunikniona, bo założono, że grupy nie mogą być większe niż 25-osobowe.

Wywołało to pytanie jednego z uczestników spotkania czy udział strony społecznej nie będzie wyłącznie fasadowy. Nakłaniał on do większej otwartości na mieszkańców, którzy – jak stwierdził - na swoich potrzebach znają się lepiej niż eksperci. Polemizował Grzegorz Lewandowski, aktywista miejski, właściciel baru Studio. - Wybierzcie ludzi, którzy potrafią myśleć o tym, co będzie za 15 lat, którzy potrafią oderwać się od tego co dzisiaj, od swoich prywatnych spraw czy interesów środowiskowych – apelował.

- To kwestia zadania pytań i pokierowania dyskusją. Nawet osoba, która nie ma doświadczenia w takiej pracy potrafi myśleć perspektywicznie. Dobór osób do grup roboczych będziemy starali się przeprowadzić mądrze, w sposób niewykluczający – zapewniła dr Anna Domaradzka-Widła, która kieruje grupą ds. społecznych.

Gospodarka i przestrzeń

Lewandowski za kluczowe uznał wciągnięcie w proces tworzenia strategii urzędników średniego szczebla. Środowe spotkanie musiało być pod tym względem budujące, bo – jak się okazało – połowę uczestników stanowili właśnie urzędnicy. Bardzo skromnie reprezentowani byli natomiast przedsiębiorcy. Wciągnięcie tej grupy do dyskusji nad miastem to zadanie, które stoi przed drem Michałem Klepką, bo to on stanął na czele grupy roboczej ds. gospodarczych. - Warszawa to 4 procent mieszkańców Polski, ale 8 procent wszystkich firm. Musimy stworzyć mechanizmy, które będą im pomagać – tłumaczył.

Na pytanie "jakie centrum Warszawy, czyli komu i czemu powinno służyć i jak wyglądać?" odpowiedzi szukać będzie z kolei grupa ds. przestrzeni, której liderem jest dr Mirosław Grochowski. Takie ustawienie tematu zaskoczyło urbanistę i architekta Grzegorz Buczka. Jak zauważył, ten obszar miasta objęty jest planem zagospodarowania przestrzennego, który jest odpowiedzią na powyższe pytanie. - Czy to pytania podważa tamte wytyczne? – dociekał.

W odpowiedzi usłyszał, że to centrum należy rozumieć szerzej niż plac Defilad. - Aktualizacja strategii nie oznacza wyrzucenia dorobku urbanistycznego ostatnich lat do kosza, choć oczywiście jakieś drobne korekty mogą się pojawić – sprecyzował Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy.

Projekt strategii ma być gotowy na przełomie 2016 i 201 roku. Potem trafi pod konsultacje społeczne. W ostatnim kwartale 2017 ma go przyjąć Rada Warszawy.

Tak zapowiadała pracę nad strategią prezydent Warszawy:

Prezydent o strategii rozwoju miasta
Prezydent o strategii rozwoju miastaMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP