Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Najnowsze

II linia metra "za kilkadziesiąt godzin"

Najnowsze

budowametra.plMetro gotowe na otwarcie

Instytut Kolejnictwa stwierdził sprawność systemu ograniczenia prędkości – poinformowała na Twitterze Hanna Gronkiewicz-Waltz. Oznacza to, że centralny odcinek drugiej linii metra ma wszystkie pozwolenia niezbędne do tego, by rozpocząć regularny przewóz pasażerów. Ratusz wciąż nie podał jednak konkretnej daty otwarcia.

"Instytut Kolejnictwa stwierdził sprawność systemu ograniczenia prędkości, co oznacza,że mamy wszystkie niezbędne dokumenty" – poinformowała w piątek przed południem Hanna Gronkiewicz-Waltz:

Prezydent o metrzetwitter.com

Kiedy pojedziemy II linią? - dopytujemy ponownie w ratuszu.

Kwestia "kilkudziesięciu godzin"

- Zamknęliśmy już wszystkie sprawy związane z otrzymaniem niezbędnych dokumentów. Teraz zajmujemy się sprawami organizacyjnymi i porządkowymi. Również ZTM musi mieć czas na dopracowanie zmian komunikacyjnych po otwarciu II linii metra. Możemy powiedzieć, że do otwarcia zostało kilkadziesiąt godzin - powiedział nam rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk. - Dynamika przedsięwzięć jest bardzo duża, więc cały czas trwają ustalenia - dodał.

Centralny odcinek II linii metra to chyba pierwsza tak duża inwestycja, której otwarcie objęte jest tajemnicą dosłownie do ostatniej chwili.

W piątek rano w Polskim Radiu RDC, Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent stolicy, powiedział, że "wszystkie znaki na niebie i ziemi" wskazują, iż metro zostanie otwarte dla pasażerów w niedzielę.

Przypomnijmy:

Dokumenty potwierdzające przejechanie bezawaryjnie 5 tysięcy kilometrów ratusz złożył w Instytucie Kolejnictwa w czwartek.

Wcześniej metro zostało sprawdzone przez strażaków. Testy wypadły pomyślnie.

Metro z opóźnieniem

Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiadała otwarcie II linii podziemnej kolejki jeszcze na 2014 rok. Ratusz tłumaczył, że opóźnienie spowodowane jest pożarem akumulatorów na stacji Rondo Daszyńskiego, do którego doszło 2 grudnia.

6 kilometrów trasy i 7 stacji

Centralny odcinek drugiej linii metra, o długości ponad 6 kilometrów, połączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Ma siedem stacji. Kolejno od zachodu na wschód są to: Rondo Daszyńskiego, Rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat - Uniwersytet, Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy i Dworzec Wileński.

Prezydent stolicy o otwarciu II liniiTVN 24

jb/lulu

Źródło zdjęcia głównego: budowametra.pl