Przygotuj się na:

Protest, koncert i dwa biegi. Objazdy i zakazy parkowania

Weekendowe utrudnienia rozpoczną się od piątkowego protestu klimatycznego. Kierowcy powinni też przygotować się na zmiany w parkowaniu związane z sobotnim koncertem kolęd na placu Zamkowym. Na Bielanach odbędą się w niedzielę dwa biegi. Spowoduje to zamknięcie części ulic.

  Gronkiewicz-Waltz na trzecią kadencję. Co nam obiecała?

  TVN Warszawa

  TVN24Hanna Gronkiewicz-Waltz obiecuje kolejne inwestycje

  Dzień po wyborach na prezydenta Warszawy, które – według sondażu IPSOS dla TVN24 – wygrała Hanna Gronkiewicz-Waltz, przypominamy jej najważniejsze obietnice wyborcze. Co prezydent zaplanowała na trzecią kadencję?

  Niewielkie kolorowe książeczki w ostatnich tygodniach Hanna Gronkiewicz-Waltz rozdawała mieszkańcom stolicy.

  Był to program dla Warszawy na lata 2014 – 2020, w którym wymieniono dziesiątki inwestycji. Choć to plan na sześć lat, a nie cztery (tyle trwa kadencja prezydenta), to Gronkiewicz-Waltz w czasie kampanii konsekwentnie podkreślała, że większość planowanych inwestycji uda się zakończyć lub rozpocząć właśnie w zaczynającej się kadencji.

  Ponad 3 mld złotych na komunikację

  Wśród najważniejszych obietnic Gronkiewicz-Waltz znalazła się budowa fragmentu Obwodnicy Śródmiejskiej, od Ronda Wiatraczna do ul. Radzymińskiej, połączenia międzydzielnicowe, m.in. trasa Krasińskiego (wraz z mostem) ul. Nowokabacka, kolejny odcinek ul. Ghandi. Jest też przebudowa połączeń drogowych – m.in. ulic: Płaskowickiej, Głębockiej i Łodygowej.

  Gronkiewicz-Waltz obiecała też, że 3,2 mld złotych przeznaczy na zakup nowego taboru tramwajowego, kolejowego i autobusowego.

  Cała druga linia metra, wraz z kolejnymi 11 stacjami, ma być gotowa w 2022 roku. Ma powstać także kolejne 200 km ścieżek rowerowych.

  Więcej szkół i przedszkoli

  W najnowszym programie wyborczym Hanny Gronkiewicz-Waltz znalazły się też rozbudowy i modernizacje szpitali: Wolskiego, Bielańskiego, Praskiego oraz przychodni zdrowia, m.in. na Żoliborzu, Pradze Północ i w Wesołej.

  W stolicy mają powstać długo oczekiwany Szpital Południowy, ponad 2,5 tysiąca nowych miejsc w żłobkach, 4,5 tysiąca dodatkowych miejsc dla przedszkolaków i 7 tysięcy miejsc w szkołach.

  Wreszcie ma zostać zbudowane Muzeum Sztuki Nowoczesnej i nowa siedziba Teatru Rozmaitości. Prezydent zapowiedziała także modernizację innych teatrów i obiektów kultury (w tym siedziby Sinfonii Varsovii).

  Prezydent ma w planach również budowę nowych basenów, a także zadaszenie toru łyżwiarskiego na Stegnach i stworzenie otwartego terenu rekreacyjnego w dawnym Forcie Włochy.

  Pół miliarda złotych miałoby zostać przeznaczone na budownictwo społeczne.

  W planach Gronkiewicz-Waltz jest też rewitalizacja Pragi, w tym uporządkowanie przestrzeni dzielnicy, m.in. Bazaru Różyckiego i okolic oraz uruchomienie Centrum Kreatywności "Targowa".

  Iile z tych inwestycji powstanie… tylko na papierze? Sprawdzimy za cztery lata.

  Prezydent o swoim programie wyborczym:

  Prezydent Warszawy o swoim programie wyborczym
  TVN24

  Prezydent po raz trzeci

  Urzędująca prezydent uzyskała 58,5 proc., a kandydat Prawa i Sprawiedliwości 41,5 proc. Frekwencja wyniosła 44,2 proc – wynika z sondażu przeprowadzonego przez IPSOS dla TVN 24.

  W I turze Gronkiewicz-Waltz uzyskała 47,19 proc. głosów, natomiast Jacek Sasin 27,71 proc. Ponieważ żaden z kandydatów nie przekroczył 16 listopada progu 50 proc., potrzebna była dogrywka.

  Jeżeli wyniki sondażowe z II tury się potwierdzą, to Gronkiewicz-Waltz przez kolejne cztery lata będzie rządziła Warszawą. I będzie to trzecia z rzędu kadencja przedstawicielki PO.

  Po raz pierwszy objęła fotel prezydenta stolicy w grudniu 2006 roku. Wówczas wygrała z Kazimierzem Marcinkiewiczem. Wprawdzie w I turze zajęła drugie miejsce (34,47 proc. głosów), ale w II pokonała Marcinkiewicza, uzyskując 53,18 proc. głosów.

  W kolejnych wyborach, które odbyły się w 2010 roku zwycięstwo Gronkiewicz-Waltz było już zdecydowane. W I turze zdobyła 53,67 proc. głosów. W tyle zostawiła między innymi Czesława Bieleckiego, który był kandydatem PiS.

  Hanna Gronkiewicz-Waltz dziękuje swoim wyborcom
  TVN24

  bf/ec