"Gdyby katastrofa nic nie zmieniła, wydarzyłaby się na próżno"


- Gdyby katastrofa nic nie zmieniła, wydarzyłaby się na próżno - mówił w czasie homilii w archikatedrze św. Jana abp Stanisław Gądecki. We mszy wzięły udział m.in władze państwa i stolicy. Wcześniej, po oficjalnych uroczystościach na Cmentarzu Powązkowskim, pojawił się także Jarosław Kaczyński wraz z posłami Prawa i Sprawiedliwości. Złożyli kwiaty przed pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej. Na Krakowskim Przedmieściu cały czas gromadzą się ludzie.

Obchody rozpoczęły się o godzinie 7.00 nabożeństwem na płycie wojskowego lotniska, skąd przed rokiem rządowy Tu-154M startował do Smoleńska.

Uroczystości na Powązkach zaczęły się o godzinie 10.30, minutą ciszy. Później przemówił prezydent Bronisław Komorowski oraz Joanna Przewoźnik, wdowa po Andrzej Przewoźniku, przewodniczącym Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. - 10 kwietnia dla wielu załamał się świat - powiedział prezydent. I dodał: - Stojąc przed pomnikiem musimy sobie zadać pytanie, ile potrafiliśmy ocalić z nastroju załoby i poczucia wspólnoty - powiedział prezydent.

PiS wolało później

Po przemówieniach rozpoczęła się modlitwa ekumeniczna. Po niej odczytana została lista nazwisk 96 ofiar katastrofy. W oficjalnych uroczystościach nie brali udziału przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości.

Zjawili się na cmentarzu godzinę później. W asyście przedstawicieli klubu parlamentarnego PiS Jarosław Kaczyński złożył wieniec przed Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Odegrany został też hymn Polski.

Powązki/Jacek Turczyk/PAP
Powązki/Jacek Turczyk/PAPPowązki/Jacek Turczyk/PAP | Eurosport

Msza w archikatedrze

Po godz. 13 uroczystości przeniosły się do Archikatedry św. Jana Chrzciciela, gdzie odprawiona została msza w intencji ofiar katastrofy. Uczestniczyły w niej między innymi ich rodziny, prezydent Bronisław Komorowski z małżonką, parlamentarzyści, dyplomaci i władze stolicy.

Metropolita Warszawski, kardynał Kazimierz Nycz swoje słowa skierował m.in. do rodzin ofiar katastrofy. - Pozostanie na długo ból utraty najbliższych, smutek i brak tych, którzy byli potrzebni rodzinom, wspólnotom, potrzebni Polsce - zaznaczył kardynał. Następnie wymienił nazwiska osób, które zginęły w katastrofie.

- Gdyby katastrofa smoleńska nic w nas nie zmieniła, wydarzyłaby się na próżno - ocenił wiceprzewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w homilii wygłoszonej podczas mszy. Hierarcha wezwał do przebaczenia.

- Katastrofa pod Smoleńskiem - największa z polskich tragedii w okresie pokoju - dowiodła, że pamięć może wiele kosztować. Zwłaszcza kiedy na jedną śmierć nakłada się druga. Ale właśnie dzięki owej wiernej pamięci kłamstwo katyńskie stało się jawne opinii publicznej na całym świecie - powiedział abp Gądecki.

Zobacz też na tvn24.pl

Tłum przed pałacem

Od samego rana tłum zbiera się na Krakowskim Przedmieściu, przed pałacem prezydenckim. Jak szacuje policja, jest tam około 3 tysięcy osób z flagami i krzyżami. Nie zostały wpuszczone przed sam pałac - ten teren jest odgrodzony od Krakowskiego Przedmieścia barierkami. Urzędnicy ratusza odbierają kwiaty od ludzi i składają je przed pałacem.

odmówiona zostanie modlitwa Anioł Pański, później na Krakowkim Przedmieściu będą odbywały się koncerty.

Przerawane barierki

O godzinie 8:41 na miejscu pojawił się Jarosław Kaczyński. Złożył wieniec osobiście. W tym czasie w okolicznych kościołach biły dzwony, a tłum ma ze sobą syreny, które zawyły w tym samym momencie.

Chwilę wcześniej doszło do drobnego incydentu. Dwóch mężczyzn przedarło się przez barierki i rozwinęło transparent. Usunęła ich policja.

"Tu jest Polska"

Zgromadzeni przed Pałacem Prezydenckim skandowali: "Jarosław, Jarosław" oraz: "Tu jest Polska, tu jest Polska". Parlamentarzyści PiS towarzyszący szefowi partii przenieśli zdjęcie pary prezydenckiej oraz znicze za barierki oddzielające Pałac Prezydencki od Krakowskiego Przedmieścia. Osoby, które przyszły pod Pałac, trzymają biało-czerwone flagi przepasane kirem; składają kwiaty.

Spiker prowadzący uroczystości poinformował, że na teren przed Pałacem nie wpuszczono kapłanów, którzy mieli poprowadzić modlitwę - podaje PAP.

fot. Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl
fot. Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl | Eurosport
Lech Marcinczak/reporter tvnwarszawa.pl
Lech Marcinczak/reporter tvnwarszawa.pl | The Huntington County Sheriff's Department

PRZECZYTAJ CO DZIAŁO SIĘ W SOBOTĘ

Nabożeństwo na Okęciu

O godz. 8.41 prezydent Bronisław Komorowski, marszałek sejmu Grzegorz Schetyna, marszałek senatu Bogdan Borusewicz oraz premier Donald Tuska złożyli wieniec i zapalili znicze przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Wcześniej, na płycie wojskowej części lotniska na Okęciu odbyło się nabożeństwo ekumeniczne dla rodzin i bliskich ofiar katastrofy, bez udziału polityków i mediów. Rodziny i najbliżsi ofiar katastrofy zebrali się na lotnisku w tym samym czasie, w którym przed rokiem rządowy Tu-154M startował do Smoleńska.

PRZECZYTAJ PLAN OBCHODÓW

PAP/TVN24/ran/roody/mz

Źródło zdjęcia głównego:  | Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP