Frytki zamiast gobelinów. W Cepelii ma być McDonald's

Tak dziś prezentuje się Cepelia
Tak dziś prezentuje się Cepelia
Lech Marcinczak, tvnwarszawa.pl
Tak dziś prezentuje się CepeliaLech Marcinczak, tvnwarszawa.pl

Powstały ponad 50 lat temu pawilon Cepelii ma się zmienić we flagową restaurację znanej firmy fastfoodowej. Taką wizję ma przynajmniej McDonald's. Konserwator zabytków podkreśla, że projektu na razie nie widział i żadne prace na razie nie mogą ruszyć.

Pawilon stoi w centrum Warszawy od 1966 roku, zaprojektował go Zygmunt Stępiński, który był współautorem między innymi Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej. Charakterystyczna lekka konstrukcja służyła rodzimej Cepelii, ale w ostatnich latach budynek "pożarły" wszelkiego typu reklamy. Jest mocno zaniedbany, także w środku - o czym mogli przekonać się widzowie wystawy "Warszawa w budowie". Na pewno nie można nazwać go wizytówką Śródmieścia czy powojennego modernizmu.

Ale - jak podała "Gazeta Stołeczna" – pojawił się inwestor, który chce zagospodarować pawilon. To McDonald's.

- Zależy nam na zachowaniu wszystkich walorów architektonicznych tego budynku i harmonijne wpisanie się w krajobraz centrum stolicy. Zastosujemy bardziej subtelny branding zewnętrzny - informuje Anna Borys-Karwacka, dyrektor do spraw korporacyjnych firmy. - To będzie wyjątkowe miejsce - zapewnia.

Wizja zmian pawilonumateriały inwestora

"Pyrrusowe zwycięstwo"

- To jest pyrrusowe zwycięstwo, ale lepsze takie niż żadne. Miasto tym pawilonem nigdy się na poważnie nie zainteresowało, choć było wiele okazji. Ten zaniedbany i obwieszony reklamami pawilon wymaga podjęcia remontu za kilka milionów złotych. Do tego potrzebny jest duży inwestor, który ma pieniądze i będzie widział potencjał tego miejsca - ocenia Grzegorz Mika, architekt i znawca architektury modernistycznej. Mika przyznaje, że pierwotna funkcja budynku była inna: handlowa, a nie gastronomiczna. - Niestety nie będzie to już pawilon handlowy, ale McDonald's w pewien sposób ratuje ten budynek. Zwracam uwagę, że Gruba Kaśka przy placu Bankowym czy budynek przy Ścianie Wschodniej przetrwały dzięki fast foodom - przypomina.

Mika dostrzega też inne powody do optymizmu. - Została zaangażowana doświadczona pracownia, która jest w stanie przeprowadzić projekt. Istnieje oryginalna dokumentacja, która ma zostać wykorzystana. Mam nadzieję, że inwestor nie rzuca słów na wiatr, że dotrzyma słowa - mówi nasz rozmówca. I przypomina, że po wyburzeniu pawilonu Chemii przy Nowogrodzkiej i Emilii przy Emilii Plater to jeden z ostatnich tego typu budynków, które przetrwały.

W jego ocenie budynek nie wymaga całkowitej rozbiórki. - Spodziewam się "wypatroszenia" obiektu do gołej konstrukcji, wymiany ścian, okien, drzwi, oczyszczenia ze wszystkich elementów, które narosły tam w ostatnich latach - twierdzi architekt.

Pierwotna koncepcja

W informacji przesłanej do redakcji przez biuro prasowe McDonald's czytamy, że budynek ma szansę powrócić do czasów świetności. Za nowy projekt odpowiedzialna jest Pracownia Architektoniczna Maas Projekt Dariusza Hyca i Henryka Łaguny. Firma odpowiadała m.in. za przebudowę Pasażu Wiecha.

- Cieszy nas, że znalazł się inwestor, który jest w stanie finansowo udźwignąć koszty przebudowy, a co więcej chce zachować wyjątkowy charakter tego budynku. Projekt opiera się na pierwotnej koncepcji Zygmunta Stępińskiego, na której realizację nie pozwoliła ówczesna technologia i fundusze. Jestem przekonany, że ta jakościowa zmiana w samym centrum miasta zostanie dostrzeżona i doceniona zarówno przez mieszkańców, jak i turystów - przekonuje cytowany w komunikacie Henryk Łaguna.

Od przedstawicieli McDonald's dowiedzieliśmy się, że architekci kończą projekt. Ale wciąż przed nimi uzgodnienia i procedury administracyjne, między innymi uzyskanie pozwolenia na budowę. Dlatego na razie nie określają, kiedy w pawilonie będzie można kupić hamburgera i frytki.

Sklep Cepelia przy ul. Marszałkowskiej, 1971Grażyna Rutowska / Narodowe Archiwum Cyfrowe

Będzie w rejestrze zabytków?

Kolejna procedura to uzgodnienia konserwatorskie. W 2017 roku stołeczny konserwator zabytków wpisał Cepelię do gminnej ewidencji zabytków, co oznacza m.in. że pozwolenie na budowę musi być uzgadniane z konserwatorem. W przesłanym nam komunikacie McDonald's zapewnia, że "ściśle współpracuje z konserwatorami zabytków, a także władzami miasta, aby modernizacja budynku była zgodna zarówno z wytycznymi konserwatorskimi, jak i z planami zagospodarowania przestrzennego tej części stolicy".

Stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki przyznaje, że projektanci zasygnalizowali, że będą się konsultować, ale do konkretnych ustaleń nie doszło.

- Nikt z nami nie konsultował funkcji tego lokalu. Włączyliśmy Cepelię w 2017 roku do gminnej ewidencji zabytków, żeby nie była rozbierana. Jeżeli inwestor będzie chciał z nami konsultować kwestie związane z detalami, to jesteśmy otwarci. Ale projekt niezależnie i tak będzie musiał być uzgodniony z wojewódzkim konserwatorem zabytków - mówi tvnwarszawa.pl Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.

O wizję zmian w Cepelii spytaliśmy zatem również jego wojewódzkiego odpowiednika. Ten jednak twierdzi, że projekt do niego nie trafił. Dodał, że trwa procedura wpisu do rejestru zabytków pawilonu, a w tym czasie nie może być zgody na żadne prace.

ran/b

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP