Erbel ogłosiła program. "Bilety po 2 zł"

Warszawa

TVN24Joanna Erbel ogłosiła swój program

Aktywistka miejska Joanna Erbel będzie kandydatką Partii Zieloni na prezydenta Warszawy w jesiennych wyborach samorządowych. Zapowiada m.in. obniżkę cen biletów komunikacji miejskiej oraz sieć bezprzewodową wi-fi w całej Warszawie.

O swoich postulatach Erbel poinformowała w poniedziałek na konferencji prasowej. Z kolei w czwartek ruszy cykl debat z mieszkańcami "Erbel rozmawia", które będą dotyczyć programu kandydatki.

- Małe sklepy, lokalne usługi, leżące blisko instytucje kultury to warunek konieczny do trwałego rozwijania lokalnych więzi sąsiedzkich - czytamy w programie Erbel.

Kandydatka Zielonych zapowiada m.in. odpowiedzialną politykę lokalową, wspieranie lokalnej przedsiębiorczości, innowacyjności i partnerstwa.

Chce tańszych biletów

W programie Erbel znalazł się m.in. postulat "bilet za 2 zł", czyli - jak wyjaśniła na poniedziałkowej konferencji - powrót do cen za przejazdy komunikacją miejską sprzed podwyżek wprowadzonych za rządów prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

- Nie chcemy ludzi zmuszać do wysiadania z samochodów. Chcemy im zapewnić wygodną alternatywę - powiedziała Erbel, zaznaczając, że za 70 proc. smogu w Warszawie odpowiada ruch kołowy.

Kandydatka Zielonych opowiada się m.in. za kredytami preferencyjnymi na budowę mieszkań na wynajem. W programie podkreśla, że obecna polityka mieszkaniowa koncentruje się na dwóch grupach: osobach starających się o kredyt deweloperski oraz - w niewystarczającym stopniu - na osobach ubogich.

- Dla pozostałych osób Warszawa nie ma żądnej oferty. Większość mieszkanek i mieszkańców zmuszonych jest do wynajmowania mieszkania na rynku komercyjnym - czytamy.

Erbel proponuje także, by straż miejska zaangażowała się w reagowanie na łamanie praw pieszych, rowerzystów, zaśmiecanie publicznej przestrzeni. Kandydatka Zielonych chce, by strażnicy miejscy pomagali osobom starszym i z niepełnosprawnościami.

Reklamy i dekret Bieruta

Kandydatka na prezydenta Warszawy opowiada się także za zwiększoną partycypacją mieszkańców w podejmowanych przez miasto decyzjach. Problemy, na które zwraca uwagę to m.in. wielkoformatowe reklamy, kwestie roszczeń wynikających z dekretu Bieruta.

Erbel jest aktywistką miejską, socjolożką miasta, publicystką, członkinią Kongresu Ruchów Miejskich. Współtworzyła grupę Obrońców Baru Prasowego przy ul. Marszałkowskiej. Należy do inicjatywy Otwarty Jazdów. Była pełnomocniczką obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej "Stop podwyżkom cen biletów ZTM". Jest także członkinią rady ds. budżetu partycypacyjnego przy prezydencie Warszawy. W 2013 r. została laureatką "Okularów Równości" w kategorii "Sprawiedliwość społeczna i zwalczanie ubóstwa" oraz laureatką nagrody "Gazety Stołecznej" - Stołek 2013.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Wybierzemy m.in. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

PAP/lata