Dwuwładza na Białołęce? Jest nowy burmistrz, stary nie odejdzie

Nowy burmistrz Jan Mackiewicztvnwarszawa.pl

Radni zdecydowali, że Jan Mackiewicz będzie nowym burmistrzem Białołęki. Ale nie kończy to politycznego zamieszania w dzielnicy, bo dotychczasowy burmistrz Piotr Jaworski nie zamierza ustępować ze stanowiska.

Na środowej sesji wszystkich 13 radnych zagłosowało za odwołaniem burmistrza Piotr Jaworskiego (Platforma Obywatelska). Oznacza to, że automatycznie wiceburmistrzami przestali być także jego dotychczasowi zastępcy Mirosław Kaliński i Piotr Smoczyński. W głosowaniu nie wzięło udział 10 radnych z PO, którzy nie uznają wyboru Wiktora Klimiuka (Prawo i Sprawiedliwość) na przewodniczącego rady dzielnicy i wszelkich jego działań w tej roli.

Kim jest nowy burmistrz?

W sprawie wyboru nowego burmistrza radni uczestniczący w sesji byli równie jednomyślni. Jan Mackiewicz to architekt, szef stowarzyszenia Razem dla Białołęki, które w radzie dzielnicy ma dwoje radnych. Określa się jako osoba apolityczna.

Jeszcze przed wyborem Mackiewicz mówił, że traktuje swoją funkcję jako służebną wobec mieszkańców.

– Urzędnik ma być otwarty na potrzeby mieszkańców, nie tylko na kapitał, który chce inwestować w dzielnicy – przekonywał w kontekście chaotycznej zabudowy Zielonej Białołęki. – Powinniśmy być adwokatem lokalnych spraw u prezydent Warszawy – dodał.

Na swoich zastępców zarekomendował Łukasza Oprawskiego (w przeszłości radny Żoliborza, specjalista od ochrony środowiska) oraz Marcina Adamkiewicza (obecny radny Białołęki, w przeszłości instruktor wspinaczki i operator kamery). Radni przychylili się do propozycji personalnych nowego burmistrza i obie osoby zaakceptowali (sam Adamkiewicz nie brał udziału w głosowaniu nad swoją kandydaturą).

Dlaczego odwołano poprzedniego?

O przyczynach odwołania dotychczasowego burmistrza mówił wcześniej radny Piotr Basiński (niezależny).

- Nie spotkałem jeszcze osoby, która by tak bardzo przedkładała osobiste korzyści i własną pozycję polityczną ponad dobro dzielnicy. Podczas swojej pracy jako radnego miałem okazję spotkać się z niejasnymi wydatkami przeznaczonymi na promocję pana burmistrza. Ciężko znaleźć dzielnicę, która tyle wydaje na promocję burmistrza w prasie lokalnej. Zamiast współpracować woli pacyfikować lokalne inicjatywy, przykładem jest sprawa szpitala na Białołęce – mówił Basiński.

Wytykał też Jaworskiemu chaotyczną budowę osiedli bez planu, brak odpowiedniej liczby miejsc w przedszkolach i żłobkach, wycinkę drzew przy Kanale Żerańskim. – Od pół roku kurczowo trzyma się stołka, torpeduje działania demokratycznej większości – podsumował.

"Opcja zachowania własnego stołka"

Przewodniczący rady dzielnicy Wiktor Klimiuk przyznał, że sytuacja, do której doszło na Białołęce nie napawa dumą, a nowa większość spotyka się z szykanami władz dzielnicy.

- Staliśmy się obiektem ataków, niektórzy z nas dostają pogróżki, stają się ofiarą donosów, próbowano nas przekupić, wygaszać mandaty radnych, stosowane są sztuczki prawne mające na celu nie dopuścić do odwołania obecnych władz. Burmistrz Jaworski prezentuje tylko jedną opcję – opcję zachowania własnego stołka – perorował Klimiuk. – Panie burmistrzu, niektóre kraje po prostu dostały demokrację, Polacy ją sobie wywalczyli. Niezależnie od tego ile pieniędzy pan użyje, jakich brutalnych metod i sztuczek prawnych nie zastosuje, nie pozwolimy, aby pan nam tę demokrację zabrał – ostrzegał nieobecnego na sali burmistrza.

"To nie sesja, to spotkanie"

W rozmowie z tvnwarszawa.pl Piotr Jaworski zapowiedział, że rano, jak co dzień, zamierza stawić się w urzędzie.

– Z chęcią dostosowałbym się do decyzji rady, gdyby podjęto ją zgodnie z procedurami. Organy nadzorcze, czyli prezydent i Rada Warszawy, potwierdziły, że wybór na przewodniczącego pana Klimiuka był niezgodny z prawem, więc ta sesja także nie niesie skutków prawnych – skomentował Jaworski i dodał, że jeśli w jego gabinecie pojawią się ludzie "podający się za nowy zarząd" wszelkie dokumenty przekaże ponownie pod oceną Hanny Gronkiewicz-Waltz i rady miasta. A do czasu ich decyzji będzie pełnił swoją funkcję. "Podobno Komisja Wenecka na przyjechać na Białołękę" - ironizował na Twitterze.

Zmiany zarządu Białołęki nie uznaje też ratusz. - Nie uznajmy, ponieważ ta sesja nie odbyła się, traktujemy ją jako niezobowiązujące spotkanie grupy radnych. Przewodnicząca nie zwołała sesji, więc wybór nowych władz dzielnicy też nie jest wiążący - powiedział nam Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

Wojna o władzę

Konflikt polityczny na Białołęce wybuchł kilka miesięcy temu, kiedy radni z lokalnych komitetów zerwali współpracę z PO i przeszli na stronę PiS. Razem w radzie dzielnicy mają większość. Po kilku miesiącach doprowadzili do wybrania swojego przewodniczącego dzielnicy, ale zdominowana przez PO Rada Warszawy podważyła legalność tego wyboru. Jednak wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera z PiS wstrzymał wykonanie uchwały uznając wybór Klimiuka. Wtedy władze dzielnicy odpowiedziały opinią prawną podważającą kompetencje wojewody w tym zakresie. Druga strona odpowiedziała kontropinią. Zanosi się więc na to, że w najbliższych miesiącach będziemy świadkami kolejnych odsłon sporu.

CZYTAJ WIĘCEJ O POCZĄTKACH KONFLIKTU

Próba przejęcia pieczątki i gabinetu przez nowego przewodniczącego
Próba przejęcia pieczątki i gabinetu przez nowego przewodniczącegotvnwarszawa.pl

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiadają. Walczą w ten sposób o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przykleili się do asfaltu i blokowali ruch na moście. Na tym nie zamierzają skończyć

Przykleili się do asfaltu i blokowali ruch na moście. Na tym nie zamierzają skończyć

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samochód ciężarowy wypadł z drogi w okolicy Białobrzegów (Mazowieckie). Nikomu nic się nie stało, jednak kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami.

"Kierowca stracił panowanie nad pojazdem". Tir uderzył w barierki, stoi w poprzek jezdni

"Kierowca stracił panowanie nad pojazdem". Tir uderzył w barierki, stoi w poprzek jezdni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP

Dwa auta zderzyły się w nocy z czwartku na piątek na zjeździe z mostu Poniatowskiego. Jak podaje policja, nikt nie ucierpiał. Jeden z kierowców po stłuczce uciekł.

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos w sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos w sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP