Dla uczestników ŚDM darmowa komunikacja i wstęp do muzeów

Warszawa

MikeDotta / Shutterstock.comNa ŚDM z pielgrzymami spotka się papież Franciszek

25 tys. pielgrzymów ma przyjechać do Warszawy na dni w diecezjach, poprzedzające Światowe Dni Młodzieży. Przygotowano dla nich koncert "Nadzieja i Miłość" na pl. Piłsudskiego i strefę ŚDM, w którą zmieni się skwer Hoovera. Pielgrzymi będą tu mogli odpocząć, obejrzeć filmy, spotkać się z ciekawymi ludźmi.

Wśród udogodnień przygotowanych przez władze Warszawy i Mazowsza jest darmowy wstęp do muzeów i darmowy przejazd komunikacją miejską oraz aplikacje mobilne ułatwiające zwiedzanie regionu.

Zgodnie z planem młodzież z całego świata przyjedzie do Warszawy w środę, 20 lipca. Wieczorem w parafiach odbędzie się powitanie grup. W czasie dni poprzedzających ŚDM diecezje przyjmują biblijne nazwy - archidiecezja warszawska zamieni się w biblijną Górę Moria, a warszawsko-praska przyjmie nazwę Betlejem.

Będą zwiedzać stolicę

Czwartek to dla pielgrzymów z archidiecezji warszawskiej Dzień Kultury i Historii; będą zwiedzać miejsca, które nawiązują do historii i kultury Warszawy oraz Mazowsza - Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum św. Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego, Muzeum Narodowe, Zamek Królewski, a także starówkę, Łazienki, Wilanów i Centrum Nauki Kopernik. Ten program goście z sąsiedniej diecezji zrealizują w piątek.

Wieczorem, na placu Piłsudskiego odbędzie się wspólne dla gości z obu diecezji spotkanie muzyczno-kulturalne pod hasłem "Nadzieja i Miłość". Program mają realizować różne stołeczne podmioty i instytucje, m.in. Centrum Myśli Jana Pawła II. Według szacunków w koncercie może wziął udział 50-70 tys. osób (łącznie goście zza granicy oraz mieszkańcy Warszawy i okolic).

Piątek, 22 lipca, dla młodych z archidiecezji warszawskiej ma być Dniem Pielgrzymowania i Dzieł Miłosierdzia. Będą nawiedzać miejsca kojarzące się ze związanymi z Warszawą świętymi, m.in. sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu, czy związany ze św. ojcem Maksymilianem Kolbem Niepokalanów. W ciągu dnia młodzi będą mieli możliwość podjęcia zadań miłosierdzia - we współpracy z Caritas Polska będą mogli pomóc chorym i cierpiącym.

W sobotę zaplanowano ogólnodiecezjalne spotkania młodzieży; dla gości archidiecezji warszawskiej odbędzie się ono w Świątyni Opatrzności Bożej pod hasłem "Warszawskie Uwielbienie". Poprzedzi je uroczysta msza "Posłania" pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Będzie to wieczór świadectw i koncert uwielbieniowy. Goście zakwaterowani w siostrzanej diecezji warszawsko-praskiej spotkają się zaś na terenach seminarium duchownego na Tarchominie, gdzie - oprócz modlitwy i procesji - mają się odbyć koncerty, konkursy i zabawy. Mszę odprawi ordynariusz tej diecezji abp Henryk Hoser.

Darmowy wstęp do muzeów

W czasie dni w diecezjach warszawski skwer Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu zamieni się w strefę ŚDM. Powstanie ona dzięki instytucjom miejskim i organizacjom pozarządowym. Będzie tam można obejrzeć filmy, wypocząć, wziąć udział w spotkaniach i dyskusjach z ciekawymi ludźmi, a nawet w zajęciach sportowych.

Pielgrzymi, którzy przyjadą do Warszawy, za darmo będą mogli zwiedzić stołeczne muzea. Otrzymają oni także identyfikatory, dzięki którym będą mogli za darmo odwiedzić 30 podległych samorządowi Mazowsza instytucji kultury, m.in. Państwowe Muzeum Etnograficzne i Stację Muzeum w Warszawie, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince, czy Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Samorząd przygotował też przewodnik "Mazowsze przeżyj i poczuj. Szlak papieski i drogi Jakubowe na Mazowszu". Publikacje przygotowano w ośmiu językach i przekazano diecezjom. Przewodnik zawiera opis miejsc związanych z papieżem Janem Pawłem II, szlaków "Drogi św. Jakuba w Polsce" oraz informacje o największych atrakcjach turystycznych Mazowsza.

Mobilne aplikacje turystyczne

Z myślą o pielgrzymach przygotowano także bezpłatną aplikację mobilną, zawierającą informacje o atrakcjach turystycznych regionu, szlakach, wydarzeniach i obiektach sakralnych. Będzie ona dostępna także bezpośrednio w sklepach: Google Play, App Store oraz Windows Store.

Z kolei w aplikacji WarsawTour przygotowano trasę śladami Jana Pawła II. Poza tym aplikacja - działająca zarówno offline jak i online - pozwala zaplanować zwiedzanie Warszawy według indywidualnych zainteresowań - można wybrać jeden z 16 tematów spacerów.

Pielgrzymi przebywający w stolicy mogą liczyć na darmową komunikację miejską, będą również uprawnieni do darmowych przejazdów kolejami na terenie woj. mazowieckiego. Dla pozostałych pielgrzymów KM i WKD przygotowały m.in. ofertę KM-35 (przeznaczona dla dzieci i młodzieży do ukończenia 26. roku życia oraz dla osób, które ukończyły 60 lat) uprawniającą do 35 proc. ulgi. Zgodnie z zapowiedzią, dla pielgrzymów ma być także zorganizowany na centralne obchody ŚDM w Krakowie.

Światowe Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka odbędą się w Krakowie w dniach 25-31 lipca. Poprzedzą je organizowane w całym kraju tzw. dni w diecezjach, które potrwają od 20 do 25 lipca.

PAP/md/b