Czego nie mogli wykrzyczeć światu, zakopali w ziemi i ocalili

Najpierw dokumentowali codzienność, później zagładę
Najpierw dokumentowali codzienność, później zagładę
TVN24
Najpierw dokumentowali codzienność, później zagładęTVN24

To jeden z najcenniejszych dokumentów w dziejach ludzkości. W Żydowskim Instytucie Historycznym otwarta została wystawa "Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu" poświęcona archiwum Emanuela Ringelbluma. Warto ją zobaczyć, bo to punkt zwrotny dla poznania dziejów warszawskiego getta. Materiał programu "Polska i Świat".

W blaszanych skrzyniach i bańkach. Czego nie mogli wykrzyczeć światu, zakopali w ziemi i ocalili. Stworzone przez grupę Oneg Szabat archiwum Ringelbluma to jedno z najważniejszych świadectw zagłady Żydów polskich. Teraz po raz pierwszy może je poznać każdy.

Bilety, kartki żywnościowe, ulotki, rysunki...

- Mamy takie poczucie obowiązku, długu, że musimy to wszystko wykrzyczeć. To archiwum domaga się tego, żeby się stało znane, żeby ludzie wiedzieli, co w tym archiwum jest zawarte - mówi Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego im. E. Ringelbluma. Są bilety, kartki żywnościowe, ulotki, rysunki, ale też zdjęcia, pamiętniki i poważne naukowe analizy. Łącznie 35 tysięcy stron. - Chcemy pokazać nie tyle papiery, chcemy powiedzieć o ludziach, którzy tu byli. Każda z tych osób ma swoją biografię. Jest poetka, jest listonosz, jest kupiec, jest ekonomista - dodaje Śpiewak. Łącznie kilkadziesiąt osób, które pod wodzą historyka i działacza Emanuela Ringelbluma w konspiracji dokumentowały losy mieszkańców, nie tylko warszawskiego getta. Początkowo codzienność, później zagładę. - To jest dar dla wszystkich. Oni byli gotowi pisać, żebyśmy my mogli wiedzieć, jak było - komentuje Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski.

Niezwykły film

Jednym z elementów wystawy jest niepublikowane wcześniej wzruszające nagranie. Kolorowy niemiecki film. Propagandowy, ale mimo wszystko pokazujący realia życia w getcie. - Ci, którzy stali za kamerą, pokazują się w tym filmie. Nie ma wątpliwości, że to jest manipulowane. Jednocześnie widać coś, co jest częścią tego getta, dzieci umierające na chodnikach i leżące trupy ludzkie - opowiada Śpiewak. To jedno z kilku zaledwie pokazanych na wystawie nagrań, bo ekspozycja jest minimalistyczna. Celowo wyciszona. - Zależało nam na emocjonalnej obecności widza. Dlatego z jednej strony rezygnacja z multimediów, z drugiej strony odwołanie się do materiałów naturalnych, jak drewno, gruz - mówi Aneta Faner, projektantka wystawy. To właśnie spod gruzów getta, najpierw w 1946 roku, potem w 1950, wydobyto dwie z trzech części archiwum. Twórcy zakopali je w lecie 1942 roku. Odnalezione zostało dzięki tym, którzy przeżyli. Były to zaledwie trzy osoby. Prezydent Andrzej Duda oficjalnie otworzył wystawę 14 listopada. Od czwartku jest dostępna dla wszystkich zwiedzających, ale ekspozycja to zaledwie niewielka część programu Oneg Szabat, który ma upowszechnić wiedzę o archiwum Ringelbluma.

- Już w przyszłym roku tę wystawę będziemy pokazywać w Toronto, potem w Nowym Jorku. Będą też programy edukacyjne. Całe archiwum będzie wydane w wersji książkowej, będzie też dostępne w Internecie - informuje Agnieszka Rudzińska, dyrektor ds. rozwoju programu „Oneg Szabat”. Dla każdego. By nie zapomnieć i nie powtórzyć wydarzeń sprzed 70 lat. Paulina Chacińska, TVN24

kz/pm

Pozostałe wiadomości

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl