Co powstanie nad obwodnicą? "Będziemy konsultować i rysować"

Zbudują tunel pod Ursynowem
Zbudują tunel pod Ursynowem
Lech Marcinczak, Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Lech Marcinczak, Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plZbudują tunel pod Ursynowem

Dzielnica Ursynów przeprowadzi konsultacje w sprawie zagospodarowania terenu nad tunelem Południowej Obwodnicy Warszawy. – Mieszkańcy zdecydują o tym, jak będzie wyglądać to miejsce. Będziemy konsultować i od razu rysować plany. Proces ruszy już w kwietniu – zapowiada wiceburmistrz.

Tunel budowany w ramach Południowej Obwodnicy Warszawy ma liczyć 2,3 km długości. Będzie przebiegał wzdłuż ulicy Płaskowickiej, pod al. KEN i pierwszą linią metra, aż za ul. Nowoursynowską. Tam w rejonie skarpy ursynowskiej kierowcy wjeżdżać będą na węzeł Ursynów - Wschód.

Budowa tunelu da się we znaki mieszkańcom Ursynowa. Część ulic zostanie zamknięta, a tereny wzdłuż Płaskowickiej staną się wielkim placem budowy. Aby w jakiś sposób zrekompensować mieszkańcom niedogodności, dzielnica Ursynów postanowiła oddać w ich ręce wygląd terenu nad tunelem już po zakończeniu inwestycji.

Warsztaty i spacery

Przeprowadzone będą szerokie konsultacje społeczne z udziałem mieszkańców, architektów, drogowców i wykonawców tunelu. Urzędnicy zapowiadają spacery, spotkania w urzędzie dzielnicy i w terenie – na miejscu budowy.

– Podczas spotkań konsultacyjnych od razu powstawać będą projekty. To bardzo ważna i nowatorska metoda konsultacji, która jest rzadko stosowana w Polsce – tłumaczy wiceburmistrz Ursynowa Łukasz Ciołko. Cały proces rozpocznie się już w kwietniu. Na razie urząd dzielnicy poszukuje firmy, która je przeprowadzi.

Obecnie nie ma dla tego terenu żadnego planu zagospodarowania przestrzennego. Wobec tego, możliwości dla wyobraźni mieszkańców są duże. – Oczywiście należy pamiętać , że pod tym terenem znajdzie się tunel, wiec takie inwestycje jak np. osiedle mieszkaniowe nie wchodzi w grę, ale parki, zieleń czy inne elementy rekreacyjne jak najbardziej – tłumaczy wiceburmistrz.

Współpraca miasta i GDDKiA

Tereny wzdłuż ulicy Płaskowickiej należą w części do miasta, a w części są własnością Skarbu Państwa. Jednak koncepcja powstaje jedna, a za jej przygotowanie odpowiada dzielnica Ursynów. – Chcemy żeby ten plan był spójny. W kolejnych etapach będziemy współpracować z GDDKiA – precyzuje Łukasz Ciołko.

Realizacja projektu będzie odbywać się dwutorowo. Część prac wykona dzielnica, a część Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Początek prac w 2017

Budowa Południowej Obwodnicy Warszawy i tunelu rozpocznie się w 2017 roku. Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, będzie budowany metodą odkrywkową. – Oznacza to, że wszystko co znajduje się nad nim, zostanie zburzone. Powstanie odkryta przestrzeń, w której tunel zostanie wybudowany – tłumaczyła Agnieszka Stefańska z GDDKiA.

W ramach tego odcinka obwodnicy drogowcy wybudują także dwa węzły: Ursynów - Zachód (połączenie z ul. Gandhi - do 100 metrów) oraz węzeł Ursynów - Wschód (połączenie z ul. Płaskowickiej) w rejonie skarpy ursynowskiej.

Budowa całego odcinka "A" wraz z tunelem ma pochłonąć 1,2 mld złotych. GDDKiA wybrała wykonawcę: włoską firmę Astaldi, z którą umowa podpisana została w grudniu ubiegłego roku.

Tunel pod Ursynowemtargeo.pl

kw/ec

Pozostałe wiadomości