Chcieli walczyć w sądach, teraz nie wykluczają nowej uchwały o referendum

[object Object]
Marszałek Karczewski o metropolii TVN24
wideo 2/7

Lider mazowieckiej PO Andrzej Halicki nie wyklucza, że jeśli do wakacji nie uda się rozstrzygnąć na drodze sądowej kwestii referendum w sprawie metropolii w Warszawie, rada miasta może podjąć kolejną uchwałę w tej sprawie, z inaczej sformułowanym pytaniem.

W lutym zdominowana przez PO Rada Warszawy podjęła uchwałę o przeprowadzeniu 26 marca referendum, w którym mieszkańcy mieli odpowiedzieć na pytanie "Czy jest Pan/Pani za zmianą granic Miasta Stołecznego Warszawy poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin?". Uchwała Rady była reakcją na projekt PiS, który zakłada utworzenie metropolii warszawskiej obejmującej ponad 30 gmin.

Uchwałę unieważnił jednak w 9 marca wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera (PiS). Argumentował m.in., że referendum lokalne dotyczące utworzenia, połączenia, podziału i zniesienia gminy oraz ustalenia jej granic może być przeprowadzone tylko z inicjatywy mieszkańców.

Nie ma nawet terminu rozprawy

21 marca Rada Warszawy odwołała się od decyzji Sipiery do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA). Terminu rozpatrzenia skargi stołecznych radnych jeszcze nie ma. Z informacji uzyskanych we wtorek przez PAP w wydziale informacji WSA wynika, że skarga Rady Warszawy nie została jeszcze nawet zarejestrowana, więc póki co nie ma mowy o terminie ewentualnej rozprawy.

Lider mazowieckiej PO Andrzej Halicki wyraził we wtorkowej rozmowie z PAP nadzieję, że sąd w niedługim czasie zajmie się skargą Rady Warszawy. "Mam nadzieję, że przed wakacjami bylibyśmy zdolni jeszcze przeprowadzić referendum, gdyby rzeczywiście Wojewódzki Sąd Administracyjny dość szybko i skutecznie przeprowadził tę sprawę" - zaznaczył.

Halicki nie wykluczył, że jeśli sąd podzieli stanowisko wojewody, wówczas Rada Warszawy odwoła się od tego wyroku do wyższej instancji - Naczelnego Sądu Administracyjnego. - Możliwe jest także, że Rada Warszawy raz jeszcze podejmie uchwałę, żeby zdążyć z referendum przed wakacjami - dodał polityk Platformy.

Według niego, w nowej uchwale znalazłoby się też inaczej sformułowane niż w lutym, pytanie. - Być może należałoby wymienić w uchwale te wszystkie gminy, (które miałaby objąć metropolia) i to zaspokoiłoby ciekawość pana wojewody, ponieważ tutaj jednym z powodów zanegowania był brak konkretnej liczby - zaznaczył Halicki.

Przewodnicząca trzyma kciuki

Sipiera, uzasadniając decyzję o unieważnieniu uchwały Rady Warszawy, zarzucił jej też "niespójność przedmiotu referendum". W jego ocenie, pytanie o zmianę granic m. st. Warszawy nie odnosi się do projektu ustawy metropolitalnej przygotowanej przez PiS.

Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Dorota Malinowska-Grupińska (PO) powiedziała we wtorek PAP, że na razie czeka na rozstrzygnięcie WSA. - Czekamy na rozstrzygnięcie sądu, natomiast bardzo mocno trzymam kciuki za wszystkie referenda okoliczne i jestem dumna z mieszkańców okolic Warszawy, że tak szanują swoją samorządność - podkreśliła.

9 marca Sipiera uchylił też uchwałę rady miejskiej w Podkowie Leśnej, gdzie referendum planowane było na 2 kwietnia. Za niezgodny z prawem uznał sposób sformułowania pytania ("Czy jest Pan/Pani za dołączeniem Miasta Podkowa Leśna do Miasta Stołecznego Warszawy?"). Podkowa Leśna nie poszła jednak w ślady Warszawy - w miejscowości tej z nową inicjatywą referendalną wystąpili sami mieszkańcy.

Wojewoda utrzymał za to w mocy uchwałę o przeprowadzeniu 26 marca referendum w Legionowie. Pytanie tam zaproponowane było nieco inne: "czy jest Pan/Pani za tym, żeby m.st. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Miejską Legionowo?". Wynik legionowskiego referendum okazał się miażdżący dla projektowanych przez PiS zmian - 94,2 proc. mieszkańców tego miasta opowiedziało się przeciwko objęciem go metropolią warszawską. Frekwencja w głosowaniu wyniosła 46,7 proc.

Szykują się kolejne referenda

W ostatnich tygodniach rozstrzygnięcie w Legionowie zachęciło kilkanaście kolejnych podwarszawskich gmin do przeprowadzenia referendów. Najbliższe tego typu głosowanie odbędzie się 14 maja w Nieporęcie, a następne - 28 maja w Konstancinie-Jeziornej. 12 kolejnych referendów organizują 4 czerwca gminy: Błonie, Brwinów, Izabelin, Józefów, Michałowice, Milanówek, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Podkowa Leśna, Stare Babice, Wiązowna, Wieliszew. 11 czerwca na temat powstania metropolii warszawskiej wypowiedzą się mieszkańcy Piastowa.

Według informacji, którymi dysponują politycy PO, kolejne uchwały w sprawie referendów mają w tym tygodniu podjąć rady gmin: Grodziska Mazowieckiego, Marek, Lesznowoli, Karczewa i Pruszkowa. Z inicjatywą referendalną kilka tygodni temu wystąpili także mieszkańcy Raszyna.

Według projektu PiS, stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic. Przeciwko projektowi ustawy w sprawie metropolii warszawskiej protestowali politycy opozycji, w tym PO, Nowoczesnej i PSL.

Czekamy na wyniki konsultacji

Poseł PiS Jacek Sasin, który prezentował projekt ws metropolii warszawskiej, powiedział we wtorek w radiowej Trójce, że do końca tygodnia powinniśmy poznać wyniki konsultacji w sprawie projektu i wtedy będą proponowane dalsze działania. Według niego, konsultacje zakończyły się sukcesem frekwencyjnym, a wypowiedzi mieszkańców poddane zostaną analizie. Poseł stwierdził też, PiS nie ma zamiaru na siłę forsować rozwiązań, które być może w tej chwili przez mieszkańców nie są do końca akceptowane.

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek w poniedziałek rozmowie z RMF FM zapowiedziała, że "jeżeli będzie bardzo duży opór społeczny wobec ustawy o metropolii warszawskiej, to niewykluczone", że Prawo i Sprawiedliwość wycofa się z prac nad swym projektem.

PAP/b

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP